portalparentingowy.pl
dziecko w kuchni

fot. pixelshot, canva.com

Wypadki w domu. Jak uchronić przed nimi dzieci?

9 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 20 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Chociaż jako rodzice staramy się dbać najlepiej, jak możemy o bezpieczeństwo naszych dzieci, to wciąż większość śmiertelnych wypadków z udziałem najmłodszych ma miejsce w domu. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii.

Codziennie na całym świecie wskutek nieszczęśliwych wypadków umiera 2 270 dzieci. Do większości z nich dochodzi w domu. Prawie 90% dzieci, które miały wypadek w domu, wymagało pomocy lekarskiej. Według specjalistów większości z tych wypadków można było uniknąć.

Wypadki w domu

Jednym z najczęstszych wypadków, do jakich dochodzi w domu z udziałem dzieci, są oparzenia. Gorące napoje, gotujące się potrawy czy włączone żelazko to tylko niektóre niebezpieczeństwa, jakie czyhają na najmłodszych w domowym zaciszu.

Do częstych domowych wypadków należą także zatrucia. Jest to duży problem, do którego dochodzi na skutek nieroztropności rodziców, którzy nie zabezpieczają odpowiednio niebezpiecznych substancji. Do zatruć dochodzi poprzez spożycie przez najmłodszych detergentów, lekarstw lub alkoholu.

Anna Kalczyńska

Dzieci Anny Kalczyńskiej trafiły do szpitala. Przez koronawirusa nie może ich zobaczyć

CZYTAJ DALEJ

Im mniejsze  dziecko, tym mniejsza dawka szkodliwych substancji, które mogą doprowadzić do śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu dziecka. Dlatego lekarstwa, czy produkty chemii gospodarczej należy bezwzględnie przechowywać z dala od dostępu dzieci, najlepiej w zamkniętej (zablokowanej) górnej szafce – apeluje Agnieszka Liszewska, cytowana przez dombezpieczny.com.

Bardzo wiele dzieci trafia do szpitala także z powodu połknięcia ciała obcego. Maluchy, które lubią wkładać wszystko do buzi, nie zawahają się także przed włożeniem do niej monet, klocków czy baterii. Niestety, takie zabawy mogą zakończyć się połknięciem lub zakrztuszeniem.

Rodzice powinni być bardziej roztropni

Dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, że "najważniejsza jest świadomość dorosłych i umiejętność zapobiegania zagrożeniom"

- Nie należy jednak przekładać własnych lęków na dziecko. Nie mówmy więc UWAŻAJ czy UWAGA, tylko zabezpieczmy newralgiczne miejsca w domu, zabierzmy spod małych rączek niebezpieczne przedmioty i bądźmy przy dziecku, aby mogło się prawidłowo rozwijać i sprawdzać, co jest bezpieczne, a co nie. Rozmawiajmy, czytajmy książeczki, pokazujmy filmy, zabierajmy je w nowe miejsca, aby poznawało świat i nie bało się go. I przede wszystkim bądźmy dla dzieci dobrym przykładem bezpiecznych zachowań! - apeluje dr Aleksandra Piotrowska.

7 rzeczy, których rodzice zabraniają dzieciom. Popełniają gigantyczny błąd

Slajd 1 z 7

1. Krojenie nożem

Wielu rodziców z obawy o bezpieczeństwo dziecka, zabrania mu korzystać z prawdziwych sztućców i woli go we wszystkim wyręczyć, aby tylko nie zrobiło sobie krzywdy. Tymczasem dzieci, które samodzielnie kroją owoce i smarują kromki masłem, nabywają cennych umiejętności i rozwijają motorykę małą.

Ile wiesz na temat dzieci?

Pytanie 1 z 4

Jakie kolory widzi niemowlę?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Joanna Opozda pokazała pokój dla dziecka. Przez przypadek zdradziła za dużo

  • Nie pozwala nikomu całować swojego dziecka. Powód może Was zaskoczyć

  • Czesała córkę i nagle zamarła. Błyskawicznie zawiozła 13-latkę do lekarza

    Źródło: edziecko.pl, dombezpieczny.com

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Temperatura w pokoju dziecka. Ile powinna wynosić?

Czytaj więcej >

Dziecko

Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci? Dowiedz się, jak dbać o malucha w internecie

Czytaj więcej >

Dziecko

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2021 roku

Czytaj więcej >

Dziecko

Babcia doniosła na wnuczkę. Miała przykry powód

Czytaj więcej >
fot. studioroman, canva.com

Dziecko

Rodzinne Święta Bożego Narodzenia — włącz dziecko do przygotowań!

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama pięciolatki dostała list z urzędu dot. nadwagi swojego dziecka

Czytaj więcej >