portalparentingowy.pl Dziecko Wypadki w domu. Jak uchronić przed nimi dzieci?
fot. pixelshot, canva.com

Wypadki w domu. Jak uchronić przed nimi dzieci?

8 grudnia 2021
Autor tekstu: Wioleta Piróg

Chociaż jako rodzice staramy się dbać najlepiej, jak możemy o bezpieczeństwo naszych dzieci, to wciąż większość śmiertelnych wypadków z udziałem najmłodszych ma miejsce w domu. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii.

Codziennie na całym świecie wskutek nieszczęśliwych wypadków umiera 2 270 dzieci. Do większości z nich dochodzi w domu. Prawie 90% dzieci, które miały wypadek w domu, wymagało pomocy lekarskiej. Według specjalistów większości z tych wypadków można było uniknąć.

Wypadki w domu

Jednym z najczęstszych wypadków, do jakich dochodzi w domu z udziałem dzieci, są oparzenia. Gorące napoje, gotujące się potrawy czy włączone żelazko to tylko niektóre niebezpieczeństwa, jakie czyhają na najmłodszych w domowym zaciszu.

Do częstych domowych wypadków należą także zatrucia. Jest to duży problem, do którego dochodzi na skutek nieroztropności rodziców, którzy nie zabezpieczają odpowiednio niebezpiecznych substancji. Do zatruć dochodzi poprzez spożycie przez najmłodszych detergentów, lekarstw lub alkoholu.

Im mniejsze  dziecko, tym mniejsza dawka szkodliwych substancji, które mogą doprowadzić do śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu dziecka. Dlatego lekarstwa, czy produkty chemii gospodarczej należy bezwzględnie przechowywać z dala od dostępu dzieci, najlepiej w zamkniętej (zablokowanej) górnej szafce – apeluje Agnieszka Liszewska, cytowana przez dombezpieczny.com.

Bardzo wiele dzieci trafia do szpitala także z powodu połknięcia ciała obcego. Maluchy, które lubią wkładać wszystko do buzi, nie zawahają się także przed włożeniem do niej monet, klocków czy baterii. Niestety, takie zabawy mogą zakończyć się połknięciem lub zakrztuszeniem.

Rodzice powinni być bardziej roztropni

Dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, że "najważniejsza jest świadomość dorosłych i umiejętność zapobiegania zagrożeniom"

- Nie należy jednak przekładać własnych lęków na dziecko. Nie mówmy więc UWAŻAJ czy UWAGA, tylko zabezpieczmy newralgiczne miejsca w domu, zabierzmy spod małych rączek niebezpieczne przedmioty i bądźmy przy dziecku, aby mogło się prawidłowo rozwijać i sprawdzać, co jest bezpieczne, a co nie. Rozmawiajmy, czytajmy książeczki, pokazujmy filmy, zabierajmy je w nowe miejsca, aby poznawało świat i nie bało się go. I przede wszystkim bądźmy dla dzieci dobrym przykładem bezpiecznych zachowań! - apeluje dr Aleksandra Piotrowska.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Obserwuj nas w
autor
Wioleta Piróg

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy