portalparentingowy.pl Ciąża i poród Wysypka w ciąży – czy jest groźna? Jak leczyć?
unsplash.com

Wysypka w ciąży – czy jest groźna? Jak leczyć?

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Wysypka w ciąży a zmiany skórne

Bardzo często okazuje się, że pojawiająca się wysypka w ciąży jest mylona ze zmianami skórnymi. To błąd, ponieważ w przeciwieństwie to wysypki, zmiany pojawiające się na skórze ciężarnej są często zupełnie normalne. W końcu ciąża to prawdziwa rewolucja dla organizmu kobiety, czego efektem może być pojawienie się niektórych zmian na skórze. Do najczęściej występujących zmian skórnych, pojawiających się w ciąży zalicza się:

  • żylaki – wiele kobiet w ciąży skarży się na pojawiające się na nogach obrzęki żył, zwane inaczej żylakami; o pojawieniu się ich decyduje kilka czynników, m.in. uwarunkowania genetyczne, ciąża mnoga czy zbyt duży przyrost masy ciała.

  • rozstępy – powodem powstawania rozstępów w ciąży jest mała elastyczność skóry, zbyt szybki przyrost masy ciała, a także uwarunkowania genetyczne,

  • trądzik – problemem wielu przyszłych mam jest pojawienie się intensywnych zmian trądzikowych. Są one spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, które zachodzą w czasie ciąży, niestety w okresie ciąży trzeba zrezygnować z wielu skutecznych leków hamujących rozwój trądziku, przez co problem narasta,

  • ostuda – do zmian skórnych, które często pojawiają się w czasie ciąży zalicza się ostuda, nazywana inaczej melasmą; jest to przebarwienie skórne spowodowane nieprawidłowym wytwarzaniem i rozkładaniem melaniny w naskórku.

Co powoduje wysypkę w ciąży?

Wysypka w ciąży może mieć wiele przyczyn. Duży wpływ na jej pojawienie mogą mieć zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele kobiety spodziewającej się dziecka. Bywa także, że wysypka w ciąży ma związek z rozciąganiem się skóry na brzuchu. To oczywiście nie oznacza, że powodem wysypki nie może być uczulenie czy inna choroba. Istnieje takie prawdopodobieństwo, zwłaszcza, że organizm kobiety w ciąży jest znacznie osłabiony. Oznacza to, że w tym okresie kobiety są szczególnie narażone na wszelkie uczulenia czy choroby. I choć w większości przypadków wysypka w ciąży nie zagraża matce ani dziecku, to nigdy nie należy jej bagatelizować W niektórych przypadkach może ona być groźna dla zdrowia.

Wysypka w ciąży - rodzaje

  • Wysypka w ciąży – pokrzywka

W czasie ciąży kobiety są narażone na pojawienie się tzw. pokrzywki ciążowej. Najczęściej pojawia się na biodrach i brzuchu, a więc w miejscach najbardziej narażonych na pojawienie się rozstępów. Pokrzywka występuje w ostatnim trymestrze ciąży i ustępuje zaraz po narodzinach dziecka. O sposobie leczenia decyduje lekarz, jednak w przypadku pokrzywki najlepiej sprawdzą się leki doustne. Choć pokrzywka ciążowa powoduje duży dyskomfort i jest bardzo uciążliwa to na całe szczęście jest niegroźna zarówno dla matki jak i dziecka.

  • Wysypka w ciąży – liszajec opryszczkowy

Bardzo nieprzyjemnym typem wysypki jest liszajec opryszczkowy. Objawy pojawienia się tej wysypki są na tyle charakterystyczne, że trudno je zbagatelizować. Na ciele kobiety pojawiają się pęcherze ropne, które po kilku dniach znikają, by za chwilę pojawiły się kolejne. Najczęściej wysypce towarzyszą takie objawy jak gorączka, biegunka, wymioty i dreszcze. W przypadku pojawienia się wysypki koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.

  • Wysypka w ciąży – świerzbiączka

Świerzbiączka ciążowa dotyka kobiety w każdym trymestrze ciąży. Najczęściej atakuje miejsca, gdzie pojawiły się rozstępy. Dowodem wystąpienia świerzbiączki są swędzące, czerwone miejsca na skórze. Niestety po porodzie zdarza się, że czerwone plamy rozprzestrzeniają się po całym ciele, by następnie po kilku tygodniach zniknąć. Najbardziej narażone na wystąpienie świerzbiączki są kobiety, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry. Aby uporać się ze świerzbiączką konieczne jest przyjmowanie leków hamujących świąd skóry oraz o działaniu przeciwzapalnym. Na szczęście mimo uciążliwych objawów, świerzbiączka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka.

  • Wysypka w ciąży – zapalenie mieszków włosowych

Jedną z najbardziej uciążliwych typów wysypki występującej w ciąży jest zapalenie mieszków włosowych. Najczęściej pojawia się w górnej części ciała, a jej znakiem charakterystycznym są ropiejące guzki. Podobnie jak w przypadku świerzbiączki, kobiety spodziewające się dziecka są narażone na wystąpienie tej wysypki na każdym etapie ciąży.

Czy wysypka w ciąży jest groźna?

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy wysypka w ciąży jest groźna. Wszystko zależy od tego, co jest powodem wystąpienia wysypki. W większości przypadków wysypka nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia matki i dziecka, ale istnieją wyjątki. Dlatego też w przypadku pojawienia się wysypki koniecznie trzeba skonsultować się ze specjalistą. Lekarz będzie w stanie rozpoznać z jakiego rodzaju wysypką mamy do czynienia. Tylko w ten sposób można dowiedzieć się, czy wysypka jest niebezpieczna dla organizmu kobiety i dziecka. Trzeba pamiętać, że nawet pojawienie się niegroźnej wysypki może wymagać leczenia, dlatego nigdy nie należy bagatelizować żadnych objawów. Najbardziej niebezpieczne jest leczenie wysypki na własną rękę. Kobiety w ciąży nie mogą stosować większości antybiotyków i maści, dlatego próby leczenia się środkami dostępnymi w aptece mogą być tragiczne w skutkach. Aby uniknąć powikłań i zapobiec groźnym konsekwencjom zdrowotnym, każdą wysypkę należy skonsultować z lekarzem. Jedynie specjalista może zalecić odpowiednie leczenie, które nie tylko okaże się skuteczne, ale również bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy