unsplash.com/Nik Shuliahin

Zaburzenia krzepnięcia krwi

23 marca 2022

Zaburzenia krzepnięcia krwi - przyczyny

Zaburzenia krzepnięcia krwi przyjmują zazwyczaj jedną z dwóch postaci: skazy krwotocznej, lub powikłań zakrzepowo-zatorowych. Zakrzepowo-zatorowe oznaczają problemy z krzepliwością (tak zwaną nadkrzepliwość). W naczyniach krwionośnych tworzą się wtedy częste zakrzepy, co sprawia, że dochodzi do ich całkowitego lub częściowego zatkania. Natomiast skazy krwotoczne oznaczają zaburzenia czynności homeostatycznej płytek krwi (lub ich niedobór), skazy osoczowe, naczyniowe, bądź typu mieszanego. Te problemy występują najczęściej. Wywołują obfite krwawienia, które trwają długi czas i trudno je zatrzymać. Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty.

Przyczyn pojawienia się tych dolegliwości jest wiele, wywołują je na przykład choroby układu krążenia, nowotwory, problemy z trzustką i wątrobą. Czasami skutkują też różnymi zakażeniami, albo powikłaniami występującymi podczas porodu i ciąży.

Skazy krwotoczne naczyniowe wynikają z defektów budowy ściany naczynia krwionośnego. Może je wywołać leczenie sterydami, niedobór witaminy C albo zakażenia. Płytkowe biorą się z małopłytkowosci (małej liczby płytek krwi, czyli trombocytów) albo wad płytek krwi. Zwiększoną szansę na tą dolegliwość mają osoby z brakami witaminy B12 i kwasu foliowego, albo będące po przetaczaniu krwi. Osoczowe pojawiają się z powodu niedoborów czynników krzepnięcia w osoczu, albo obecności antykoagulantów, czyli substancji hamujących proces krzepnięcia. Powstają w wyniku niewydolności wątroby, stosowania doustnych leków antykoagulacyjnych, albo braku witaminy K.

Zaburzenia krzepnięcia krwi - objawy

Zaburzenia krzepnięcia krwi objawiają się różnie w zależności od postaci, którą przyjmują. Skazy krwotoczne osoczowe można poznać po powtarzających się domięśniowych wylewach krwi, nawracających krwawieniach dostawowych i późnych krwawieniach pourazowych.

Skazy krwotoczne naczyniowe i płytkowe natomiast poznaje się po wybroczynach na skórze i śluzówkach, skłonności do powstawania siniaków, krwawieniach z nosa bez widocznej przyczyny, długotrwałym krwawieniu po zabiegach, jak na przykład wyrwanie zęba, oraz u kobiet po długich, obfitych miesiączkach. W tym przypadku nie występują wylewy do mięśni i stawów.

Gdy zaburzenia krzepnięcia krwi przybiera inną formę i krew krzepnie zbyt często, dochodzi do pojawiania się zakrzepów. Dzieje się tak podczas żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, czyli zakrzepicy. Często pojawia się ona w dolnych kończynach i daje się we znaki bólem łydek i obrzękiem.

Zaburzenia krzepnięcia krwi - leczenie

Jeśli pacjent ma problemy z zaburzeniami krzepnięcia krwi, to problem ten leczy się w szpitalu. Podawane jest świeżo mrożone osocze, preparaty wyizolowanych płytek krwi albo elementów, których brakuje do prawidłowego procesu krzepnięcia. W tym przypadku ważne jest szybkie działanie w przypadku zranienia. Jeśli pojawia się krwawienie, należy założyć opaskę uciskową i udać się do szpitala. Czasami pojawia się też konieczność przeprowadzenia transfuzji, jeśli w przypadku wystąpienia krwawienia było ono zbyt obfite.

Gdy wystąpiły zaburzenia krzepnięcia krwi w postaci skazy zakrzepowo-zatorowej, stosuje się leki przeciwzakrzepowe, które pomagają rozrzedzać krew i zmniejszać jej skłonność do tworzenia zakrzepów.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy