portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Zaparcia u noworodka
pixabay.com

Zaparcia u noworodka

23 marca 2022

Skąd się biorą zaparcia u noworodka?

Zaparcia u noworodka mogą mieć wiele przyczyn. Często dzielone są na:

- mechaniczne, takie jak niedrożność jelit

- psychiczne, najczęściej wywoływane przez stres

- czynnościowe, gdzie najczęściej skurczone jelito grube jest powodem zaparcia spastycznego

- toksyczne, wywoływane przez alergię albo silne leki

- metaboliczne, które powoduje cukrzyca albo problemy z tarczycą

Jak rozpoznać zaparcia u noworodka?

Przede wszystkim należy zwrócić na to jak często wypróżnia się niemowlę, oraz na konsystencję stolca. Jeśli nasz maluch wypróżnia się do dwóch razy w tygodniu, a w dodatku towarzyszy temu wysiłek i sam stolec jest twardy, oraz czasami pojawiają się na nim ślady krwi, to można wtedy mówić o zaparciu. Pamiętajmy też, że dobrze jest obserwować noworodka i jego zachowanie dotyczące wypróżniania, bo taki maluch nie opowie nam przecież, co mu dolega, sami więc musimy określić co jest nie tak.

Zaparcia u noworodka sprawiają również, że nasza pociecha jest rozdrażniona, płacze, pojawiają się wymioty i bóle brzucha, jest on do tego twardy. Sam wysiłek przy oddawaniu stolca nie oznacza od razu, że pojawiło się zaparcie, jednak jeśli do tego stolec jest twardy, powinno nas to zaniepokoić.

Co na zaparcia u noworodka?

Nie należy podawać noworodkom leków na zaparcia na własną rękę. Zamiast tego, jeśli zauważymy, że pojawił się problem z wypróżnianiem, należy skontaktować się z lekarzem. Możemy jednak spróbować pomóc naszym pociechom bez użycia farmaceutyków.

W przypadka zaparcia u noworodka możemy wykonać delikatny masaż. Zaczynamy go od wykonywania okrężnych ruchów wokół pępka. Uważnie przy tym patrzymy na to, jak dziecko zareaguje. Jeśli wygląda na to, że masaż mu się nie podoba, przerywamy. Możemy też ułożyć naszą pociechę na plecach i delikatnie wykonywać jego nóżkami ćwiczenie przypominające jazdę na rowerze. Wprawione w ruch mięśnie żołądka mogą pobudzić jelita do wydajniejszej pracy.

Bardzo relaksująca, i tym samym pozwalająca na rozluźnienie układu trawiennego, jest dla malucha kąpiel w ciepłej wodzie. Metody można łączyć, na przykład masując dziecięcy brzuszek właśnie w trakcie takiej kąpieli. Powstrzymajmy się jednak przed samodzielnymi próbami ułatwienia dziecku wypróżnienia się przez wkładanie czegokolwiek do odbytu, ponieważ jest on bardzo wrażliwy i możemy zrobić małemu krzywdę podrażniając tkanki.

Zaparcia wynikają też często z odwodnienia, dlatego pilnujmy, aby maluchowi nie brakowało wody. Takie dziecko nie powie nam, że jest spragnione, sami więc musimy je obserwować i zwracać uwagę na to, czy przyjmuje odpowiednio dużo płynów. W wypadku, gdy powyższe metody zawiodą, skontaktujmy się z lekarzem.

Niekiedy to modyfikowane mleko jest źródłem zaparcia. Zazwyczaj wynika to przez złe przygotowanie pokarmu. Jeśli maluch ma mniej niż sześć miesięcy, nie jest karmiony mlekiem mamy i podczas wypróżniania jest niespokojny i płacze, a do tego ma twardy i nabrzmiały brzuch, to należy zastanowić się nad tym, czy dobrze przygotowaliśmy mu posiłek. Jest też szansa, że akurat ta marka mleka jest źle odbierana przez organizm naszego dziecka. Być może rozwiązanie jest tak proste, jak podanie mu innej mieszanki.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy