Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Zatrucie salmonellą w dwóch przedszkolach w Częstochowie. Aż 59 dzieci z objawami

Zatrucie salmonellą w dwóch przedszkolach w Częstochowie. Aż 59 dzieci z objawami

pogotowie
Fot. East News/ Andrzej Stawiński

W Częstochowie doszło do masowego zatrucia wśród dzieci. Maluchy z dwóch przedszkoli zaczęły się skarżyć na ból brzucha i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Okazało się, że winna jest salmonella. Wykryto ją u 59 dzieci i 2 opiekunów. Ciągle nie wiadomo, co było przyczyną zakażenia.

Zatrucie salmonellą w Częstochowie

Łącznie przebadano aż 121 osób. Dzieci chodzą do dwóch różnych placówek w Częstochowie. Maluchy zaczęły skarżyć się na objawy dwa tygodnie temu. Sprawę ciągle bada sanepid.

Nie wiadomo, jak doszło do masowego zatrucia. Edyta Kapelka z Powiatowej Sekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie w rozmowie z redakcją TVN24 powiedziała:

W tych dwóch przedszkolach mamy 59 pozytywnych wyników u dzieci i 2 wyniki pozytywne u pracowników salmonelli. Do tej pory 121 przebadanych osób, wciąż badane są próbki.

Dzieci trafiły do szpitala

Czworo z chorych dzieci trafiło do szpitala. Troje z nich mogło już wyjść do domu, jeden maluch jednak nadal wymaga hospitalizacji.

Salmonella jest niebezpieczna szczególnie dla dzieci i osób starszych oraz kobiet w ciąży. Bakteria powoduje gorączkę, wymioty i silną biegunkę oraz bóle brzucha. Najpoważniejszym skutkiem tych zatrucia jest odwodnienie, na które najbardziej narażone są dzieci.

Sanepid szuka źródła zakażenia

Sanepid nadal nie wie, co było źródłem zakażenia. Śledztwo nadal trwa, chociaż minęły już dwa tygodnie. Sanepid wydał oświadczenie, że wykluczono zatrucie dzieci podczas posiłku. Dyrekcje obu placówek nie komentują sprawy.

W przedszkolach przeprowadzono dezynfekcję pomieszczeń, zabawek i innych przedmiotów. Obie placówki ciągle się zamknięte.

Zobacz także:

Wyśmiewanie, bicie, wykręcanie rąk, głodzenie. Dzieci z Ośrodka w Kamieńcu przeżyły piekło

Po urodzeniu dziecka złóż wniosek nie na 1 ale na 5 świadczeń! Prawie 4 tys. złotych dla rodziców

Zabierają nauczycielom ważny przywilej. To konsekwencja “emerytury czarnkowej”

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?