Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkole

Przedszkole

Przedszkole – co to jest? Podstawowe informacje

Przedszkole to jedna z najwcześniejszych form edukacji, w ramach której kształcić się może dziecko. Zgodnie jednak ze swą nazwą, nie jest to taka sama placówka edukacyjna jak szkoła. Prowadzone zajęcia mają na ogół luźny charakter, gdzie edukacja mocno przenika się z zabawą, dopiero wprowadzając dziecko w fascynujący świat nauki – oczywiście w sposób, który jest dla dziecka zrozumiały.

Cele, zadania i zasady funkcjonowania przedszkoli w Polsce określa Ustawa Prawo oświatowe. Rodzice mają pełną dowolność w wyborze przedszkola dla swojego dziecka, choć trzeba pamiętać, że problemy z odpowiednią ilością miejsc w tego typu placówkach są liczne nie od dziś.

Kto musi iść do przedszkola?

W polskim prawie nie istnieje coś takiego jak „obowiązek przedszkolny”, z tą różnicą, że dziecko w wieku sześciu lat musi odbyć roczne przygotowanie do nauki w szkole – może je odbywać zarówno w przedszkolu prywatnym, jak i państwowym, ale również w szkole podstawowej do której się udaje, w ramach tzw. „zerówki”, która pełni funkcję przedszkola.

Tak czy inaczej, dziecko można posłać do przedszkola już wcześniej – wielu rodziców decyduje się na to już w momencie, w którym dziecko ma 3 lata, choć najwcześniej dziecko można posłać do przedszkola gdy to ma 2,5 roku.

Przedszkole państwowe czy przedszkole prywatne – które wybrać?

W świadomości powszechnej utarło się przekonanie, że wszelkie podmioty prywatne działają na ogół sprawniej, aniżeli podmioty państwowe. Zasadniczo trudno jest się temu przekonaniu dziwić, bo sprawdza się ono w wielu przypadkach. Czy w kwestii przedszkoli sprawa ma się podobnie?

Zasadniczo wybór przedszkola publicznego nie jest gorszy od wyboru placówki prywatnej, choć pomiędzy jednym i drugim podmiotem istnieją zauważalne różnice – możemy je zauważyć już na etapie rekrutacji. Do przedszkoli prywatnych możemy dostać się przez cały rok, z kolei rekrutacja do przedszkoli prywatnych odbywa się wyłącznie raz w roku.

Niemniej, jeśli chodzi o ocenę samej jakości edukacji czy poziomu w ramach którego dziecko spędza czas, to różnice są niewielkie. Statystycznie jednak rodzice często obstają przy wyborze przedszkola prywatnego. Niekiedy jednak nawet nie mają możliwości innego wyboru, bowiem przedszkola każdego roku są przepełnione.

Przedszkole Montessori – czym jest?

W ostatnich latach na popularności zdobywają tzw. „przedszkola Montessori”, a więc takie, w których dzieci wychowywane są według doktryny opracowanej przez Marię Montessori na początku XX wieku. Jest to system dydaktyczny, w ramach którego nauczyciele stosują holistyczne podejście do dziecka, zapewniając mu bezstresową naukę, której rezultatem ma być wszechstronny rozwój dziecka.

W metodzie montessoriańskiej powszechne jest także wykorzystywanie szeregu pomocy naukowych, takich jak koraliki, puzzle, globusy czy foremki, które w pozytywny sposób mają wpływać na zdolności kognitywne dzieci i ich kreatywność. Niestety, nauka w tego typu przedszkolu jest dość droga – czesne może wynosić nawet 1 200 złotych miesięcznie.

Pokaż więcej

przedszkole
14.05.2024 10:14 Moje dziecko zrobiło dziurę w drzwiach. Teraz przedszkole żąda ode mnie pieniędzy. Czy ma do tego prawo?

To może zdarzyć się każdemu dziecku. Czasem w zabawie, czasem w złości, zazwyczaj niechcący. Gdy maluch zmaga się z napadami agresji, szanse rosną. Mowa o zniszczeniach w przedszkolu. Wiadomo, że dziecko do 13. roku życia nie ponosi odpowiedzialności za swoje działania. Ale czy za każdym razem to rodzice będą płacić za jego wybryki?Na jednej z popularnych grup dla mam na Facebooku pojawił się anonimowy post. Kobieta chciała dowiedzieć się, czy przedszkole ma prawo żądać od niej pokrycia kosztów zniszczeń, jakich dokonał jej syn podczas zabawy. Odpowiedzi, jakie dostała, były skrajnie różne. Wyjaśniamy, jak to wygląda w świetle prawa.

Adaś z Augustowa w przedszkolu
10.05.2024 11:16 Adaś wrócił do przedszkola po długiej nieobecności. Ten film to prawdziwy wyciskacz łez

W przedszkolu w Augustowie ostatnio miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Przedszkolaki i ich opiekunki nie posiadali się z radości. Niedawno bowiem, po wielu tygodniach nieobecności, do przedszkola wrócił mały Adaś.Adaś to bohater. Ma za sobą stoczoną i wygraną bitwę z rakiem! W dzień powrotu do przedszkola jego grupa zgotowała mu ogromną niespodziankę! Wszystko zostało nagrane, a poruszający filmik dosłownie rozkłada na łopatki.

przedszkole żłobek
01.05.2024 14:16 Czy żłobki i przedszkola są czynne 2 maja? Nie wszyscy wzięli wolne

1 i 3 maja są świętami ustawowymi wolnymi od pracy. W tych dniach nieliczni muszą iść do biura. Ale co z 2 maja? Zwyczajowo to dzień wolny brany w ramach majówki, ale ma takiego obowiązku. Bywa, że rodzice muszą tego dnia pracować. Czy żłobki i przedszkola powinny być wtedy otwarte? 

matka zakłada kurtkę przedszkolakowi
29.04.2024 18:45 Czy jestem złą matką? Moje dziecko nie chce wracać z przedszkola do domu

Niektóre dzieci trudniej zabrać z przedszkola, niż je tam zaprowadzić. Kiedy słyszą, że mają iść do domu i widzą w szatni mamę albo tatę, zaczynają marudzić albo, co gorsza, wpadają w głośny szloch. Krzyczą, że nie chcą iść do domu, uciekają, albo w nieskończoność odwlekają ubieranie butów i kurtki. Czy to znaczy, że w domu jest im źle?Rodzice postawieni w takiej sytuacji nie tylko się denerwują, ale także obwiniają. Zaczynają się martwić, że dziecko w domu jest nieszczęśliwe. Może wyrzucają sobie, że nie poświęcają mu odpowiedniej ilości czasu. Na szczęście, w większości przypadków, niechęć do wyjścia z przedszkola nie oznacza, że w domu dzieje się coś złego. Gdy dziecko nie chce wracać z przedszkola do domu, powinnaś się… cieszyć.

dzieci w żłobku
28.04.2024 10:02 Tu dzieci nie chodzą do żłobka, bo państwo ich nie zakłada. Zgadniecie, co to za kraj?

Instytucja żłobka w tym kraju nie istnieje. Dzieci są przyjmowane do przedszkoli jeszcze przed ukończeniem roku, a placówki są publiczne i prywatne, ale nigdy darmowe. A kiedy chętnych jest więcej niż miejsc, jako pierwsze przyjmowane są dzieci, których język ojczysty, jest inny niż obowiązujący.Edukacja w tym kraju kompletnie różni się od systemu obowiązującego w Polsce. Zaczyna się już od przedszkoli. Większość dzieci chodzi do placówek w najbliższym sąsiedztwie swojego domu, a mimo surowego klimatu nawet maluszki codziennie wychodzą na dwór. Czy wiesz, jaki to kraj?

chłopiec w szkole
26.04.2024 12:56 Nie każde dziecko jest gotowe na szkołę. Wyjaśniamy, jak odroczyć obowiązek szkolny

Nie każde dziecko jest gotowe iść do szkoły wtedy, gdy nakazują to przepisy polskiego prawa. Dla takich dzieci jest przewidziane odroczenie obowiązku szkolnego. Ale żeby uzyskać dodatkowy rok na przygotowanie do kolejnego etapu edukacji, trzeba wywiązać się z kilku formalności.Ostatnim dniem na złożenie wniosku o odroczenie obowiązku szkolnego jest 31 sierpnia. Ale sam wniosek to za mało. Dziecko musi mieć odpowiednią opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej, a jej uzyskanie wymaga czasu. Koniec kwietnia to ostatni moment, żeby się o to postarać.

dzieci
24.04.2024 13:12 Dyrektorzy przedszkoli mają czas tylko do końca kwietnia. Muszą poinformować rodziców

Kwiecień jest miesiącem intensywnej pracy nauczycieli i psychologów przedszkolnych. To właśnie teraz muszą przygotować bardzo ważną informację dla dzieci z najstarszych grup.Obserwują siedmiolatki pod kątem ich sprawności ruchowej, rozwoju poznawczego, a także dojrzałości emocjonalnej i społecznej po to, by móc określić, czy osiągnęły tak zwaną "gotowość szkolną”. Już po wakacjach zaczyna się przecież szkoła.

dziewczynka
23.04.2024 11:39 Wyniki rekrutacji i ponad 1200 wolnych miejsc. W tych przedszkolach będzie wyjątkowo pusto

W Poznaniu ogłoszono właśnie wyniki pierwszego etapu rekrutacji do przedszkoli. Aż 96 proc. kandydatów zakwalifikowało się do wybranej przez siebie placówki, a w mieście pozostało nadal aż 1233 wolne miejsca. Czy pozostaną puste?Wszystko wskazuje na to, że raczej tak. W I etapie rekrutacji nie zakwalifikowało się zaledwie 121 maluchów, które mogą teraz odwołać się od decyzji. Wygląda na to, że w poznańskich przedszkolach będzie wyjątkowo pusto i cicho.

plac zabaw
22.04.2024 10:48 To ostatnia szansa na dyżur wakacyjny. Jeśli ci zależy, musisz się spieszyć!

Publiczne przedszkola mają to do siebie, że w wakacje mają... wakacje. Lipiec i sierpień są więc bardzo trudnymi miesiącami dla wielu pracujących rodziców. Nie każdy może pozwolić sobie na tak długi urlop i nie każdy może zapewnić dziecku należytą opiekę w tym czasie, np. u babci.Rozwiązaniem są dyżury wakacyjne, które w placówkach odbywają się na zmianę. By jednak móc z nich skorzystać, trzeba być czujnym. Tu obowiązują zapisy, a odpowiedni wniosek trzeba złożyć w ściśle określonym terminie. Zostało już niewiele czasu!

prezenty na urodziny dla przedszkolaka
19.04.2024 15:22 Pomysł na urodziny w przedszkolu za mniej niż 3 zł. Ten patent wygrywa z tortem i babeczkami

W większości przedszkoli i żłobków jest zwyczaj świętowania urodzin. Maluchy mogą wtedy przynieść do grupy coś słodkiego i poczęstować wszystkie dzieci. Mamy pieką torty, albo babeczki, czasem kupują po prostu wielką paczkę cukierków. Ale jest jeszcze jeden patent – wyjątkowo szybki, prosty, tani i bardzo efektowny. Zadowolenie jubilata i wszystkich jego kolegów gwarantowane.Zamiast wypieków przygotujcie malutkie prezenciki dla każdego dziecka. Niech w środku ładnego opakowania znajdzie się coś słodkiego i jakieś miłe drobiazgi. Takie paczuszki twoje dziecko może przygotować samo i będzie z tego bardzo dumne. Zaskoczy cię, jak niewiele trzeba wydać na takie przedszkolne urodziny.

dziewczynka w przedszkolu
17.04.2024 12:02 Wyniki rekrutacji do przedszkoli w tym mieście zaskakują. Aż 2 tys. pustych miejsc

Pierwsze wyniki rekrutacji do przedszkoli zostały już opublikowane. Takiego wyniku we Wrocławiu nikt się jednak nie spodziewał. Chętnych do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej było ponad pięć tysięcy, a po zakończeniu rekrutacji okazało się, że miasto ma nadal prawie 2 tysiące wolnych miejsc. Jak to możliwe?Cała Polska zgodnie narzeka na dostępność przedszkoli i żłobków. W większych miastach, żeby dostać się do wymarzonej placówki trzeba mieć naprawdę wielkie szczęście. Wygląda na to, że w tym roku może być jednak całkiem inaczej, widać to na przykładzie Wrocławia.

przedszkole sejmowe
15.04.2024 07:05 Hołownia otworzył w Sejmie przedszkole. Dzieci można policzyć na palcach jednej ręki

Są jeszcze tacy, którzy pamiętają przyzakładowe przedszkola, które miały pomagać kobietom wracającym do pracy, znaleźć opiekę dla dzieci. Tym tropem poszedł marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, który, jak zapowiedział, tak zrobił - otworzył klubik malucha w Sejmie. Tylko, ile dzieci z niego korzysta?

dziewczynka na placu zabaw
14.04.2024 12:07 Odebrałam córkę z przedszkola i oniemiałam. Nauczycielki nie pisnęły o tym ani słowa

Moja córka jest zdrowym, aktywnym dzieckiem. Zdarzają jej się wypadki, ale niespodziewane siniaki lub zadrapania ujawniające się po powrocie z przedszkola to już co innego. Zwłaszcza gdy nikt nie informuje mnie, że doszło do jakiegoś niepokojącego zdarzenia. Zatajanie takich informacji w polskich przedszkolach jest na porządku dziennym.W końcu zrobiło się ciepło. Na wiosnę czekaliśmy wszyscy, ale chyba najbardziej nauczycielki w przedszkolach. Jak tylko stało się możliwe wychodzenie z dziećmi na przedszkolne place zabaw, korzystają z tego bez umiaru. I nie ma w tym nic złego, o ile rodzice dowiadują się o wszystkim, co się tam działo.

dziecko
12.04.2024 14:57 Infekcja czasem zaczyna się niepozornie. Tych objawów nigdy nie lekceważ

Bywa, że poranek wygląda tak: dziecko wstaje z łóżka i wygląda troszkę niewyraźnie. Kilka razy zakaszle, choć niezbyt intensywnie. Ma lekko zapchany nos, ale właściwie nic poza tym. Wydaje się, że maluch czuje się dobrze. Więc co robić? Prowadzić go do przedszkola, póki jeszcze jest w dobrej formie? Czy od razu zatrzymać w domu? Przed tym dylematem staje od czasu do czasu każdy rodzic. I każdy musi podjąć jakąś decyzję. Potem zastanawia się, czy była słuszna, czy nie. Choć odpowiedź powinna być tu tylko jedna.  

toaleta w przedszkolu
12.04.2024 07:42 Nauczycielki powinny, ale wcale nie chcą. Jak to jest z podcieraniem w przedszkolu?

Odbierasz dziecko z przedszkola i czujesz, że coś jest nie tak. W domu okazuje się, że twój nos cię nie zmylił – maluch ma brudną pupę. Od razu zastanawiasz się, jak długo tak chodził i dlaczego nikt mu nie pomógł w toalecie. Ale czy nauczycielki w przedszkolu mają obowiązek podcierać dzieciom pupy?Takiego zapisu nie ma w żadnej ustawie regulującej funkcjonowanie placówek. Ale to wcale nie znaczy, że pomoc w toalecie nie leży w obowiązkach przedszkolnej kadry.  Wyjaśniamy, jak to rzeczywiście wygląda i co czeka maluszki, które zaczynają przedszkole od września, a nie potrafią jeszcze same się podcierać.

przedszkolaki na spacerze
06.04.2024 10:23 Prywatne przedszkola ustalają własne zasady. Ale to już przesada

Przedszkola mogą ustalać własne zasady dotyczące drzemek, spędzania czasu przez dzieci i wyżywienia. Oczywiście w pewnym zakresie jest to regulowane prawnie, jednak mają dużą swobodę.W jednym z przedszkoli jednak wprowadzone zasady wydają się co najmniej kontrowersyjne. Zwłaszcza te, które dotyczą sposobu podawania posiłków i jedzenia.

Mężczyzna odprowadza dzieci do przedszkola
01.04.2024 17:19 Twoje dziecko nie dostało się do przedszkola? Możesz odwołać się od tej decyzji

Rekrutacja do przedszkoli właśnie się rozpoczęła. Na razie placówki są na etapie zbierania wniosków wraz z dokumentami dostarczonymi przez rodziców. Za kilka tygodni zostaną ogłoszone listy przyjętych.A wraz z nimi pewnie rozczarowania. Bo chociaż dotknął nas niż demograficzny i maluchów jest mniej niż w poprzednich latach, w wielu miastach i gminach zabraknie miejsc dla przedszkolaków. Na szczęście od negatywnej decyzji można się odwołać.

dziecko
20.03.2024 11:48 Ile punktów może dostać dziecko podczas rekrutacji do przedszkola?

Rekrutacja do przedszkoli na rok 2024/2025 trwa, w niektórych miastach już się nawet kończy, i wkrótce komisje rekrutacyjne i dyrektorzy poszczególnych placówek będą analizować wnioski, które do nich wpłynęły. Rodzice z niecierpliwością oczekują na ten moment, kiedy okaże się, czy ich dziecko zostało przyjęte do wybranego przedszkola. Niektóre placówki są bardziej popularne niż inne, cieszą się świetną opinią, więc i są bardziej oblegane. By do nich się dostać, trzeba zdobyć odpowiednią liczbę punktów. A za co i ile można ich dostać? 

poparzone dziecko
15.03.2024 10:46 2-latka poparzona we wrocławskim przedszkolu. Dramatyczna relacja mamy

Do niewyobrażalnej tragedii doszło w jednym z wrocławskich przedszkoli. 2-letnia Somilia doznała strasznych poparzeń, choć wydarzenia miały miejsce na początku lutego, do tej pory nikt nie wie, co właściwie się stało. Dramatyczna relacja mamy dziewczynki przyprawia o ciarki.To miał być zwykły piątek. Tata dwulatki odwiózł ją do przedszkola przy ulicy Wszystkich Świętych we Wrocławiu około godz. 9:00, niespełna 3 godziny później odebrał telefon z placówki, proszono go, by niezwłocznie wrócił, bo doszło do wypadku i do jego córki wezwano pogotowie.

probiotyki dla dzieci
14.03.2024 11:24 Probiotyki dla dzieci – jak wybrać mądrze?

Wiedza na temat mikrobiomu rewolucjonizuje medycynę. Już teraz wiemy, że równowaga mikrobiologiczna jest kluczowa dla zdrowia. Aby o nią dbać, wielu rodziców sięga po probiotyki, ale jak spośród tak wielu produktów wybrać te, które są dla dziecka najlepsze. Warto kierować się kilkoma zasadami. 

Jak wybrać przedszkole
14.03.2024 09:47 Nawet nie wiesz, jakie to ważne! Koniecznie sprawdź, zanim zapiszesz dziecko do przedszkola

Wybór żłobka lub przedszkola to wielka sprawa. W końcu ma to być miejsce, w którym dziecko spędzać będzie dużą część swojego życia. W wielu miastach Polski rekrutacja nadal trwa, a rodzice muszą zdecydować się na wybór placówki.Z drugiej strony nie mamy gwarancji, że dziecko zostanie przyjęte do tej placówki, która wskażemy jako pierwszą. Ten wybór ograniczony jest dostępnością miejsc, jednak są takie kwestie, na które mamy wpływ. Możemy przecież składać dokumenty tylko tam, gdzie spełnione są nasze oczekiwania. A co jest takiego najważniejszego, co powinien mieć żłobek lub przedszkole?

Tablice na budynku prokuratury w Poznaniu
13.03.2024 15:03 Nożownik z Poznania uniknie więzienia? Prokuratura wniosła o umorzenie sprawy

W październiku ubiegłego roku całą Polską wstrząsnęła informacja o śmierci pięcioletniego chłopczyka, zaatakowanego przez nożownika w czasie spaceru. Dramatyczne sceny rozegrały się w Poznaniu. Mały Maurycy zmarł mimo reanimacji.Sprawca, Zbysław C., został pojmany i trafił do aresztu. Toczy się przeciwko niemu sprawa w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Teraz okazuje się, że mężczyzna może nie trafić do więzienia.

przedszkole
10.03.2024 18:25 Domowe przedszkole może założyć każdy. Czy warto je wybrać?

"Domowe przedszkole wszystkie dzieci kocha" śpiewał kiedyś dziecięcy zespół Fasolki w czołówce programu telewizyjnego. Dzisiaj programu już nie ma, ale domowe przedszkola działają w wielu miejscowościach, tworząc alternatywę dla placówek publicznych i prywatnych. Jak funkcjonuje takie domowe przedszkole?Opieka nad dzieckiem w przyjaznych, domowych warunkach, a do tego w niewielkiej grupie, brzmi kusząco. Domowe przedszkola są wybawieniem, gdy nie uda się zapisać dziecka do placówki publicznej. Mają jednak tyle samo zalet, co wad. Wyjaśniamy, na jakich zasadach działają takie miejsca, jak można je założyć i kto w nich pracuje. Podpowiadamy też, na co zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola w prywatnym domu.

dziewczynka na hulajnodze
07.03.2024 10:50 Nie będę płacić na cudze dziecko! Rodzice awanturują się o składki w przedszkolu

Publiczne przedszkola wcale nie są darmowe, wie to każdy rodzic. Płacić trzeba nie tylko za posiłki, ale także ponadprogramowe godziny spędzone w placówce. A do tego dochodzą jeszcze składki na przedszkolną radę rodziców, które w różnych placówkach wynoszą od 20 do nawet 60 zł miesięcznie. Czy trzeba je płacić?Nie trzeba, bo składki są dobrowolne. Jedni rodzice płacą, bo chcą lub wypada. Inni nie płacą, bo przecież nie muszą. Tutaj pojawia się spory zgrzyt, bo z tego, co finansuje rada rodziców, korzystają po równo wszystkie dzieci. Nic dziwnego, że raz na jakiś czas w przedszkolach wybuchają spory, podczas których rodzice mówią jasno, że nie chcą płacić na cudze dziecko.

przedszkole
05.03.2024 18:54 Zapisz dziecko do publicznego przedszkola. Zyskasz nawet 2000 złotych

Rekrutacja do przedszkoli publicznych na rok 2024/2025 już się rozpoczyna. Dla wielu rodziców to dość stresujący moment. Co roku były problemy z dostępnością miejsc w przedszkolach. A czesne w placówkach prywatnych jest po prostu bardzo wysokie.Dlatego wiele rodzin stara się, by dostać miejsce w przedszkolu publicznym. Dla każdej rodziny to bardzo duża oszczędność.

Choroby na oddziałach pediatrycznych
05.03.2024 10:49 Gorączka, wysypka, silny ból gardła. Ta choroba panuje teraz na oddziałach pediatrycznych

Zmienna pogoda zawsze powoduje wzrost zachorowań wśród dzieci. Aktualnie na oddziałach pediatrycznych jest mnóstwo małych pacjentów z grypą, głównie typu A, ale nie tylko. Jest jeszcze kilka innych chorób, które panoszą się wśród maluchów.Czy można się przed nimi uchronić? Choroby sezonowe przenoszą się drogą kropelkową, kiedy więc maluchy ciągle przebywają w dużych skupiskach, jest to bardzo trudne. Ale są pewne środki ostrożności, które minimalizują to ryzyko. 

czy wysyłać dziecko do żłobka
05.03.2024 10:45 Opiekunki krzyczą na dzieci, popychają je. Oto smutna rzeczywistość żłobków

Na jednej z grup na Facebooku pojawił się wpis, który wywołuje dreszcz grozy. Ktoś opisał to, w jaki sposób traktowane są w żłobku dzieci. Poganiane, popychane, poszturchiwane, często zmuszane do aktywności, których się boją lub krępują, na które nie mają ochoty ani siły.Do żłobków chodzą malutkie dzieci. Wiele z nich nie umie jeszcze mówić. Nie poskarżą się więc w domu. Czy właśnie na tym bazują opiekunki, które tak wyżywają się na swoich podopiecznych? Dlaczego w ogóle takie osoby pracują z dziećmi?

Kacperek wyrzucony z przedszkola
04.03.2024 09:28 Skandal w Złotnikach. Przedszkole wyrzuciło 5-letniego Kacperka

Pani Milena jest w rozpaczy. Samodzielna mama zapisała do przedszkola swojego 5-letniego synka. Obiecano jej, że Kacperek otrzyma wsparcie i wspólnie z placówką będzie mogła zatroszczyć się o chłopca, który jest dzieckiem nadpobudliwym. Przedszkole nie dotrzymało obietnicy i wyrzuciło dziecko.Kacperek, zamiast dostać pomoc, stał się ofiarą dyskryminacji. Teraz, choć prawo mówi jasno, że powinien do przedszkola chodzić - został z niczym. Jego mama musiała zrezygnować z pracy, żeby się nim zaopiekować.