Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Sezon biegunkowy w pełni! Tak możesz pomóc dziecku pokonać wirusa
Marta Uler
Marta Uler 18.01.2024 08:59

Sezon biegunkowy w pełni! Tak możesz pomóc dziecku pokonać wirusa

Odwodnienie podczas biegunki
Fot. Shutterstock

Zima kojarzy się z przeziębieniami, grypą i innymi chorobami atakującymi drogi oddechowe. Czy to moment, w którym moglibyśmy zapomnieć, choć na chwilę, o tak zwanej jelitówce? Niestety... według lekarzy to właśnie teraz jest na nią sezon!

Jelitówka, lub inaczej grypa żołądkowa, potrafi dać w kość. Wymioty i biegunka bywają niezwykle męczące, zwłaszcza dla małych dzieci, które nie rozumieją tego, co się z nimi dzieje, a także dla ich zmartwionych rodziców. Pediatra z Instagrama tłumaczy, co jest najważniejsze podczas tego typu infekcji.

Jelitówka, czyli wymioty, biegunka i gorączka

Ostra biegunka zakaźna, bo tak fachowo nazywa się tę infekcję, może mieć różne przyczyny. Wywołuje ją wiele patogenów, m.in. wirusy, bakterie i pierwotniaki, ale postać, z którą najczęściej mamy do czynienia ma podłoże wirusowe. Mogą to być rotawirusy, adenowirusy lub norowirusy. Niezależnie od tego, który z nich wywoła zakażenie, objawy są podobne:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • bóle brzucha,
  • stan podgorączkowy (do 38,5 st. C) lub gorączka (powyżej),
  • brak apetytu,
  • osłabienie, 
  • czasem bóle mięśniowe.

Chore dziecko nie może zapomnieć o piciu

Gdy dziecko zaczyna chorować, często biega do toalety, wymiotuje, powstaje kolejny problem, jakim jest odwodnienie. Ten stan bywa bardzo niebezpieczny dla życia i czasem wymaga hospitalizacji. A im mniejsze dziecko, tym szybciej może się odwodnić. 

O tym, jak ważne jest podawanie płynów chorującemu, na nieżyt żołądkowo-jelitowy dziecku, opowiada na dr Wojciech Feleszko. Na swoim profilu na Instagramie opublikował właśnie film na ten temat: "Nie potrafimy wyleczyć wirusa, potrafimy jedynie łagodzić objawy” – mówi. A polega to przede wszystkim na dobrym nawodnieniu organizmu.

Czy moje dziecko jest odwodnione?

Pediatra wyjaśnia, jak rozpoznać odwodnienie u dziecka. Nawet rodzic jest w stanie zwrócić uwagę na pewne symptomy:

  • zmniejszone oddawanie moczu, np. mniej moczu w pieluszce lub sucha pieluszka, 
     
  • suchość w buzi, ograniczone ślinienie,
     
  • zapadnięte oczy,
     
  • zapadnięte ciemię,
     
  • płacz bez łez lub z ich niewielką ilością,
     
  • zmniejszona elastyczność skóry – tu warto wykonać test "szczypnięcia” skóry na grzbiecie dłoni. Skóra odwodnionego dziecka może powrócić do pierwotnej formy wolniej niż u dobrze nawodnionego.

"U tych dzieci, które demonstrują objawy odwodnienia albo u których spodziewamy się (czyli u tych najmłodszych), że odwodnienie może doprowadzić do uszkodzenia nerek, staramy się suplementować jony przez użycie tzw. doustnych płynów nawadniających” – tłumaczy doktor. 

Spory ich wybór znajdziemy w aptece. Co ważne, wybierajmy raczej te, które nie są dodatkowo dosmaczane, bo już sam ich smak (np. słono-truskawkowy) może być dla dziecka dziwny i wywołać dodatkowe wymioty.

Zobacz także:

Musi zachorować cała rodzina. Tych wirusów nie da się powstrzymać

Biegunka u niemowlęcia. Przyczyny i objawy

Sposoby na nauczenie dziecka systematycznego picia wody. Ważny aspekt życia malucha
 

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?