portalparentingowy.pl Ciąża i poród Zawroty głowy w ciąży
pixabay.com

Zawroty głowy w ciąży

23 marca 2022

Przyczyny zawrotów głowy podczas ciąży

W trakcie ciąży krew krąży w organizmie kobiety szybciej niż zazwyczaj. Wzmożona produkcja progesteronu sprawia, że rozluźnia on ściany naczyń krwionośnych, przez co ciśnienie krwi spada. Jeśli spadek ten będzie bardzo szybki, może to doprowadzić do omdlenia. Wszystkie te objawy są podczas ciąży naturalne, podobnie zresztą jak wymioty czy nudności, dlatego jeśli pojawiają się w umiarkowanej ilości, nie powinny stanowić powodu do niepokoju.

Podczas drugiego i trzeciego trymestru powiększa się macica, tym samym uciskając naczynia krwionośne i znajdujące się obok narządy. Taki ucisk zmniejsza ilość krwi, która dociera do serca, przez co również można doświadczać zawrotów głowy.

Niskie stężenie glukozy we krwi, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, także może doprowadzić do zawrotów głowy. Zbyt gwałtowne podniesienie się do pozycji stojącej podobnie ma szansę do nich doprowadzić, dlatego warto o tym pamiętać i wstawać wolniej niż zazwyczaj.

Niedobór żelaza w organizmie to kolejna potencjalna przyczyna zawrotów głowy. Towarzyszy mu też senność, chroniczne zmęczenie i problemy z koncentracją.

Zawroty głowy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Zawroty głowy w ciąży mogą okazać się uciążliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie, warto więc przedsięwziąć odpowiednie kroki aby zminimalizować ich obecność. Ich skutki mogą okazać się niespodziewanie groźne, jeśli na przykład doprowadzą do utraty równowagi i upadku. Pierwszym odruchem powinno być więc uspokojenie się i znalezienie miejsca, w którym można usiąść i odpocząć. Dobrze jest też unikać zbyt gwałtownych ruchów.

Jest szansa, że zawroty głowy wynikają z braku posiłku, gdy spada nam poziom cukru we krwi. Jeśli od dawna nic nie jedliśmy, warto będzie coś przegryźć i dobrze byłoby wybrać coś, co da naszemu organizmowi dużo energii, jak owoce, baton musli czy czekolada. Spacer na świeżym powietrzu również może pomóc.

Do nieprzyjemnych objawów może dojść również w pozycji leżącej, warto wtedy ją zmienić, zazwyczaj ułożenie się na lewym boku pomaga i zawroty ustępują, ponieważ dotleniamy wtedy mózg odciążając żyłę główną.

Omdlenia i ból głowy w ciąży

Zdarza się, że zawrotom towarzyszy także ból głowy. Jeśli nasze wypróbowane, domowe sposoby nie przynoszą ulgi, można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, zaakceptowane przez lekarza prowadzącego ciążę. Gdy i te zawiodą, należy skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia innych kroków.

Często sprowadza go na nas też brak aktywności fizycznej, zadbajmy więc o okazję żeby ruszać się nieco częściej i bardziej intensywnie niż zwykle, dobrze też byłoby to zrobić na świeżym powietrzu. Są specjalne ćwiczenia dla kobiet w ciąży, które pomagają pozbyć się napięcia w mięśniach i doprowadzić więcej tlenu do płuc.

Narastające problemy i stres to również częsty winowajca, tym groźniejszy im mniej czasu na relaks mamy w ciągu dnia. W parze z nim idzie brak snu i nieregularne posiłki.

W chwili gdy zawroty głowy w ciąży są tak silne, że mamy wrażenie iż zaraz stracimy przytomność, postarajmy się szybko położyć, o ile to możliwe na lewym boku i z podniesionymi nogami. Jeśli chwilowo nie mamy takiej możliwości, dobrze będzie usiąść i pochylić głowę między kolanami. Dzięki temu może się udać uniknąć bolesnego upadku.

Obserwuj nas w
autor
Grzegorz Piórkowski

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy