Zespół Roszpunki - choroba, do której prowadzi kompulsywne zjadanie włosów
Zespół Roszpunki — za tą piękną nazwą kryje się nietypowa i bardzo niebezpieczna choroba. Stanowi ona połączenie trichotillomani polegającej na wyrywaniu sobie włosów i trichofagią odpowiadającej za ich zjadanie. Osoby cierpiące na zespół Roszpunki niejednokrotnie kończą w szpitalu.
Na świecie zanotowano zaledwie 88 przypadków zespołu Roszpunki. Zwykle osoby na niego cierpiące są w wieku dziecięcym lub nastoletnim. Jego leczenie wymaga pomocy psychologa lub psychiatry.
Zespół Roszpunki — przyczyny i objawy
Zespół Roszpunki zawsze pojawia się u osób, które mierzą się z problemami psychicznymi. Zwykle chodzi o zaburzenia lękowe, depresję, nerwicę, a nawet zespół Tourrette'a. Zdarza się także, że syndrom ten spowodowany jest mutacją w genie SLITRK1 odpowiedzialnym za tworzenie połączeń między neuronami.
Objawów zespołu Roszpunki raczej nie da się przeoczyć. Osoba na niego cierpiąca wyrywa sobie włosy z głowy i natychmiast je zjada. Zachowania chorego są kompulsywne, co oznacza, że nie potrafi on nad nimi zapanować.
Osoby, które zmagają się z zespołem Roszpunki, zwykle cierpią również na poniższe objawy:
- łysienie;
- bóle brzucha (zwłaszcza w nadbrzuszu);
- nudności i wymioty,
- spadek masy ciała;
- nieprzyjemny zapach z ust;
- niedrożność jelita grubego lub cienkiego;
- widoczna kula włosów w śródbrzuszu.
Przypadki zespołu Roszpunki na świecie
Na całym świecie zanotowano tylko 88 przypadków zespołu Roszpunki. Co ciekawe, jeden z nich zaobserwowano w Polsce. 15-letnia dziewczynka cierpiała na ostre bóle brzucha i zdradzała objawy łysienia. Początkowo skierowano ją na 6-miesięczną psychoterapię, podczas której uporała się ze swoim nieprzyjemnym schorzenie. Po tym czasie wykonano na niej operację, po której dłużej nie mierzyła się więcej z zespołem Roszpunki.
Jednak nie wszystkie historie kończą się szczęśliwie. 16-letnia Jasmine Beever z Wielkiej Brytanii poczuła się bardzo źle podczas lekcji w szkole. Natychmiast odesłano ją do domu, skąd trafiła w ciężkim stanie do szpitala. Pomimo walki lekarzy, dziewczynka zmarła podczas reanimacji. Obecna w jej żołądku kula włosów doprowadziła do infekcji i powstania wrzodu, który ostatecznie pękł i przyczynił się do śmierci dziewczynki.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Źródło: poradnikzdrowie.pl