Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Zmiany w wypłatach 500 plus. Wejdą w życie już w czerwcu
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 11.05.2022 20:23

Zmiany w wypłatach 500 plus. Wejdą w życie już w czerwcu

fot. Iberion

W związku z tym, że od 1 czerwca wypłatami 500 plus zajmować się będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wiele się zmieni. Kiedy będą realizowane przelewy? Warto wiedzieć!

W ramach projektu nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zmieniła się forma składania wniosków i wypłat świadczeń programu "Rodzina 500 plus". Od 1 lutego obsługą programu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a od 1 czerwca rozpocznie także obsługę wypłat 500 plus.

Zmiany w 500 plus

Jak informuje w portalu parenting.pl, rzeczniczka ZUS w województwie lubelskim Małgorzata Korba, ZUS począwszy od 1 czerwca, będzie realizował przelewy kilka razy w miesiącu, a każdy rodzic będzie miał ustalony termin płatności.

- Będzie to: 4, 7, 9, 14, 18 albo 20 dzień miesiąca. Gdy termin wypada w dzień wolny od pracy, to przelew realizujemy odpowiednio wcześniej. Termin płatności to jest dzień, kiedy środki muszą już być na koncie - tłumaczy Małgorzata Korba w rozmowie ze Spotted Lublin, cytowana przez parenting.pl.

Kiedy będzie wypłacane 500 plus?

Przydział terminu płatności ma następować automatycznie, to znaczy, że system zadecyduje o tym, w który dzień nastąpi przelew. Każdy będzie mógł sprawdzić, jaki termin został mu przydzielony w zakładce "wypłaty i zwroty" w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Natomiast warto pamiętać, że po pierwszym przelewie termin kolejnych może ulec zmianie.

- Np. gdy prowadziliśmy postępowanie wyjaśniające i po jego zakończeniu chcemy jak najszybciej przekazać świadczenie. Kolejny przelew może wtedy przyjść innego dnia miesiąca, a potem termin będzie już stały – zaznacza Małgorzata Korba, cytowana przez parenting.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Tagi: 500 plus