Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2021. "Śpiulkolot" zwycięzcą plebiscytu
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 08.12.2021 01:00

Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2021. "Śpiulkolot" zwycięzcą plebiscytu

Dziewczynki z telefonem
fot. South_agency, canva.com

"Śpiulkolot" - tak brzmi Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Plebiscyt wydawnictwa naukowego PWN wygrał z liczbą 9 656 głosów. Drugie miejsce zajęła "naura", a trzecie - "twoja stara".

Nie wszyscy rodzice nadążają za słownictwem swoich dzieci. Dla wielu z nich tegoroczny zwycięzca plebiscytu może brzmieć dość abstrakcyjnie. Z poniższego artykułu dowiecie się, co ono oznacza "śpiulkolot".

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - mamy zwycięzcę

Według słownika PWN pojęcie "śpilulkolot" posiada dwie definicje. Brzmią one:

- miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’ 

- dosłownie ‘samolot do spania’, ‘boarding do snu’, czyli udanie się na odpoczynek. Używane często w odniesieniu do zwierząt, gdy ucinają sobie drzemkę – wtedy mówimy, że ‘boardingują do śpiulkolotu’, czyli szykują się do snu. Zwycięzca VI edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku budzi raczej pozytywne skojarzenia. Co ciekawe, zwycięzca z liczbą 9 656 głosów został wybrany głównie przez osoby po 18. roku życia. Jest to zatem słowo cieszące się dużą sympatią wśród "starszej młodzieży" i osób lubiących humor oparty na memach internetowych.

- Specyficzne poczucie humoru bywa też elementem tworzącym i spajającym społeczność internetową, dla której znaczenie słowa znaczy po prostu jego kontekstowe użycie — powiedziała prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego dla portau bankier.pl

Drugie i trzecie miejsce

Na drugim miejscu uplasowało się słowo "naura" z liczbą 9 401 głosów. Jest to nowa forma "narka" czy "nara", czyli typowego pożegnania młodzieży. Trzecią pozycję zajęło "twoja stara" (6665 głosów). Definiowane jest jako: "dezaprobująca odpowiedź na pytanie: 'kto?' lub na dowolną inną wypowiedź".

W ramach plebiscytu została przyznana równie Nagroda Jury. Specjaliści wybrali najciekawsze według nich językowe słowo. Wygrało pojęcie "mrozi".

- Nagroda za kreatywność językową okazała się ona na tyle znacząca, że gdy w analogicznych plebiscytach w Niemczech i w Austrii zwycięża w tym roku hasło cringe, my mamy już popularny polski odpowiednik. Słowo mrozi podąża za sensem oryginalnego słowa, bo o cringe'u (spolszczanym często jako krindż) mówiono, że opisuje dreszcz zażenowania, ciarki żenady. Sytuację, w której wstydzimy się, że coś oglądamy albo czemuś się przysłuchujemy. Czasownik mrozić koresponduje zarazem z popularnym emoji ze zmarzniętą, lodowatą buźką i zębami wyszczerzonymi w grymasie, który zdaje się w postaci ikonicznej demonstrować bliskość odczuć chłodu i zażenowania — komentują członkowie jury.

Źródło: edziecko.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: