Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > 10-latek przygotował zagadkę. Dorośli wykładają się już na drugiej linijce
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 16.12.2023 20:07

10-latek przygotował zagadkę. Dorośli wykładają się już na drugiej linijce

Zagadka matematyczna
Fot. Portal Parentingowy

Zagadki matematyczne to świetny trening dla umysłu, nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Lubimy czasem sprawdzić, ile pamiętamy ze szkoły, a przy okazji trochę się pośmiać. Bo jeśli masz w pobliżu ucznia szkoły podstawowej, to może się okazać, że on będzie musiał ci wytłumaczyć, dlaczego wynik jest taki, a nie inny.

Nawet jeśli byłeś uczniem piątkowym, to umówmy się - było to już jakiś czas temu. Dziś niekoniecznie rowiązujesz na co dzień działania matematyczne, a szkoda, bo to poprawia pamięć, koncentrację i pomaga odgonić natrętne myśli.

Zagadka przygotowana przez ucznia

Poprosiłam syna, ucznia 4 klasy szkoły podstawowej, żeby przygotował łatwą zagadkę matematyczną. Wybrał działanie graficzne, z którym jak przekonuje, poradzić sobie powinien uczeń pierwszej klasy.

Pytanie, czy dorośli dadzą radę, bo to działanie z samymi niewiadomymi. Jak przekonuje autor, jego rozwiązanie nie powinno wam zająć więcej, niż półtorej minuty. To co już wiecie?

pexels-pixabay-267491.jpg

Jak to policzyć?

w pierwszym wierszu banał: trzy gwiazdki są równe 66.

66:3=22 - to wartość jednej gwiazdki. 

W kolejnym wierszu wynik to 26 - 22 (gwiazdka) = 4:2 (kulki) = 2. Kulka zastąpiła nam więc 2

Dalej mamy 2+2+x=12. A więc: 12-4=8. Właśnie poznaliśmy wartość zielonego stożka. A skoro odsłoniliśmy już wszystkie liczby, to staje się jasne, co należy zrobić w ostatnim wierszu.

22+2+8=32

Proste? Pewnie, nawet dziecinnie proste.

Dlaczego warto liczyć

Mózg to organ, który potrzebuje stałego treningu, jeśli nie pobudzamy go do pracy, istniejące połączenia nerwowe zaczynają zanikać. Źle to wpływa na naszą pamięć, koncentrację i utrudnia uczenie się nowych rzeczy. Ba, sprawia, że zapominamy to co wiedzieliśmy całe życie.

Warto sięgać więc po takie zagadki, krzyżówki, sudoku i inne łamigłówki i traktować to jako świetny trening. Dodatkowym plusem zagadek logicznych jest to, że pomagają nam się uspokoić. Gdy ogarnie cię stres, zezłościsz się, albo natrętne myśli uniemożliwiają ci zaśnięcie, warto zacząć liczyć. Nasz mózg zbudowany jest tak, że zadania logiczne traktuje jako priorytetowe. Kiedy łamiesz sobie głowę, odpoczywasz od trudnych emocji. 

Zobacz także:

Zadanie domowe 8-latka przerosło nawet rodziców. Internauci głowią się nad rozwiązaniem zagadki

Ile widzisz tu twarzy? Ten test sprawdzi twoją spostrzegawczość

Spójrz na te cztery kobiety. Która z nich siedzi w sposób, w jaki ty siadasz?

Tagi: Szkoła zabawa