Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > 5 cech wybitnie inteligentnych ludzi. Już w dzieciństwie przejawiają te zdolności
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 24.11.2023 14:26

5 cech wybitnie inteligentnych ludzi. Już w dzieciństwie przejawiają te zdolności

Artur Baranowski 1 z 10
Fot. Kadr z programu 1 z 10

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z naprawdę inteligentnym człowiekiem? Przecież przy przywitaniu, nie przysuwamy sobie wzajemnie pod nos testów IQ. A jednak predyspozycje do bycia geniuszem, możemy zauważyć już u niemowlęcia. Inteligencja widoczna jest już u małych dzieci. A oto 5 cech, które ich wyróżniają. 

Są w ciągłym ruchu

Zwykle uznaje się, że te najmądrzejsze dzieciaki siedzą głównie w książkach i nie mają ochoty na zabawy w grupie. To mylne założenie. Bystre dzieci nieustannie chcą być w ruchu. Już w niemowlęctwie wyciągają rączki do rodziców, szybko uczą się zmieniać pozycję i próbują stawać na nóżkach.

A wszystko to z ciekawości zarówno swojego ciała, jak i świata dokoła. Dzieciaki, które cechuje wysoka inteligencja, chcą sprawdzić, gdzie są w stanie sięgnąć i co znajduje się pod łóżkiem, i na stole, i w tej szafce, do której nie wolno zaglądać. 

boys-5630669_1280.jpg

Szybko uczą się mówić

Inteligentne i ciekawskie dziecko chce wiedzieć wszystko tu i teraz. Nic dziwnego zatem, że szybko dochodzi do wniosku, że najprostszą drogą do otrzymania odpowiedzi na swoje pytania, jest nauczyć się mówić.

Czasem język niemowlaka może wydawać się rodzicom niezrozumiałą zlepką sylab. Kluczowe jest jednak obserwowanie dziecka. Prawdopodobnie sylaby, stęknięcia i wskazywania są silnie połączone z przedmiotami albo konkretnymi zagadnieniami. Zwykłe "brum" wypowiadane w towarzystwie auta i wskazywanie sygnalizację świetlną, mogą oznaczać, że dziecko pojęło już sytuację, jaką jest kierowanie ruchem drogowym.

child-2916844_1280.jpg

Doskonała pamięć

Jeśli masz w domu inteligentne dziecko, to z pewnością nadal zaskakuje cię, jak dobrze pamięta niektóre fakty, daty, w których dostał zabawki, czy lokalizacje miejsc, które odwiedzaliście.

Dzieci o wysokim ilorazie inteligencji nie mają problemów z zapamiętywaniem faktów i liczb. Często wpadają w pojedyncze fascynacje dotyczące np. marek samochodów albo ras kotów. Z łatwością zapamiętują teksty piosenek i wierszyków. I wcale nie tylko wtedy, gdy muszą się ich nauczyć na szkolną akademię. 

Wytrwałość w nauce

Dzieci o dużej inteligencji nie mają problemów z nawałem prac domowych, wykonywaniem projektów na dodatkową ocenę i zgłaszaniem się na przewodniczącego klasy. One po prostu uwielbiają się uczyć i odrabiać lekcje za dwoje.

Mające takie predyspozycje dziecko z pewnością będzie licznie brało udział w projektach międzyszkolnych i zgłaszało się na olimpiady przedmiotowe. Każda taka okazja to szansa dla nich na poszerzanie wiedzy. Czasem możesz być zdziwiona, że w ogóle nie uczą się do turniejów przedmiotowych, one po prostu przygotowują się, obserwując i zapamiętując odpowiedzi innych uczestników. 

kids-1093758_1280.jpg

Świetnie bawią się same

Pamiętasz pierwszy punkt? Inteligentne dziecko nie lubi siedzieć na pupie, ale to wcale nie oznacza, że ma ochotę na gry zespołowe. Wiele mądrych dzieci woli bawić się samemu, ponieważ mają wtedy okazję do skupienia się na swoich przemyśleniach, wyobrażeniach i celach.

To zdecydowanie pasuje do uczestnika teleturnieju "1 z 10", który nie pozwolił rywalom odpowiedzieć na ani jedno pytanie, a wszystkie zagadnienia brał na siebie.