5 tys. grzywny za spacer z dzieckiem? Nietypowy zapis w kodeksie wykroczeń
Czy można dostać mandat za spacer z dzieckiem? Okazuje się, że według kodeksu wykroczeń krótkie wyjście może zakończyć się grzywną w wysokości 5 tys. zł. Zapis mówi o zakazie przebywania na drodze dziecka poniżej 7 roku życia.
Sąd Rejonowy w Sokółce zwrócił uwagę na absurdalny przepis, gdy rozpatrywał sprawę dwóch kobiet, które pozwoliły swoim dzieciom poruszać się drogą wiejską bez opieki. Z zapytaniem Sąd zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego.
5 tys. za spacer z dzieckiem?
- Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany — czytamy w art. 89 Kodeksu wykroczeń. Według przepisu osoba, która dopuszcza małoletniego do przebywania na drodze publicznej, może otrzymać karę grzywny w wysokości 5 tys. zł. Zapisem zainteresował się Sąd Rejonowy w Sokółce, kiedy rozważał sprawę dwóch kobiet, które pozwoliły swoim dzieciom chodzić po wiejskiej drodze bez opieki.
Zapis nie jest jasny?
Sąd Rejonowy w Sokółce postanowił skierować pytanie dotyczące przepisu do Trybunału Konstytucyjnego. Bowiem sposób, w jaki zapis został sformułowany, może prowadzić do absurdalnych rozwiązań.
- Brak zawężenia miejsca wykroczenia do któregoś z ww. elementów oznacza wprost, że dziecko do lat 7 nie może przebywać na żadnej części drogi, w tym także na chodniku i drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Stąd wynika wprost również zakaz przebywania dziecka do lat 7 w samochodzie, tramwaju, pociągu, autobusie, wózku dla dzieci, furmance, rowerze i jakimkolwiek innym pojeździe — brzmi argumentacja, do której dotarł Dziennik Gazeta Prawna.
Portal edziecko.pl poprosił o wyjaśnienie skomplikowanego przepisu adwokata Łukasza Skibę z Kancelarii Adwokackiej Łukasz Skiba. Słowa eksperta mogą uspokoić rodziców.
- Chociaż literalne brzmienie art. 89 ustawy Kodeksu Wykroczeń sugeruje, że za spacer z dzieckiem można zostać ukaranym grzywną, to taka wykładnia byłaby błędna. Treści tego przepisu nie można interpretować w oderwaniu od innych, zwłaszcza z ustawy prawo o ruchu drogowym — wyjaśnił adwokat.
Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:
-
Skuteczne sposoby na wzmocnienie odporności u dzieci. Zapomnisz o ciągłym bieganiu do lekarza
-
Twoje dziecko skończyło 6 miesięcy? To jeden z najważniejszych momentów
-
Ania Bardowska pokazała projekt pokoju dla dziecka. Robi wrażenie
Źródło: dziendobry.tvn.pl, edziecko.pl