500 plus dla rodzin z Ukrainy. ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków
Setki tysięcy rodzin z Ukrainy uciekło do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego życia. Rząd dość szybko postanowił się nimi zaopiekować i zapewnił im nawet podstawowe świadczenia. 26 marca ZUS oficjalnie rozpoczął przyjmowanie wniosków o 500 plus w języku ukraińskim.
Uchodźcy z Ukrainy mogą już ubiegać się o liczne świadczenia rodzinne. W ich skład wchodzą: Rodzina 500 plus, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie pobytu w żłobku. O rozpoczęciu przyjmowania pierwszych wniosków poinformowała już rzecznik ZUS.
500 plus dla rodzin z Ukrainy
- W najbliższy weekend (26 i 27 marca przyp. red.) otwieramy się specjalnie dla uchodźców, którzy mogą do nas przyjść, żeby założyć konto na PUE i złożyć wniosek — powiedziała Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Kto może składać wniosek o 500 plus na dziecko z Ukrainy?
- obywatel Ukrainy albo jego małżonek, który po 23 lutego br. przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi,
- obywatelka Ukrainy albo żona obywatela Ukrainy, która po 23 lutego br. przybyła z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi i urodziła dziecko w Polsce,
- obywatel Ukrainy albo jego małżonek, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego br., ale dziecko, na które ma zostać przyznane świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego br. w związku z działaniami wojennymi,
- obywatel innego państwa (np. Polski), który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego br. w związku z działaniami wojennymi.
Ukraińcy mogą wnioskować w swoim ojczystym języku za pomocą platformy elektronicznej ZUS. Kowalska-Matis zapewniła, że zainteresowani uzyskają pełną pomoc od pracowników instytucji.
Świadczenie dla uchodźców
500 plus to nie jedyne świadczenie, na jakie mogą liczyć uchodźcy z Ukrainy. Przysługuje im również prawo do programu Dobry Start, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i dofinansowania na pobyt w żłobku.
- Założenia są takie, że osoba, która przekroczyła granicę od 24 lutego, będzie miała tak zwaną pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce. I taka osoba będzie miała prawo także do korzystania ze świadczeń — przekazała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:
-
Skuteczne sposoby na wzmocnienie odporności u dzieci. Zapomnisz o ciągłym bieganiu do lekarza
-
Twoje dziecko skończyło 6 miesięcy? To jeden z najważniejszych momentów
-
Ania Bardowska pokazała projekt pokoju dla dziecka. Robi wrażenie
Źródło: parenting.pl