Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > 8 czy 2? Ta zagadka sprawia, że ludzie nie śpią po nocach
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 13.02.2024 17:24

8 czy 2? Ta zagadka sprawia, że ludzie nie śpią po nocach

Zagadka matematyczna
Fot. Portal Parentingowy/Canva

To niebywałe, do jakich afer w internecie mogą doprowadzić proste zagadki matematyczne, które bez trudu rozwiązują uczniowie szkół podstawowych. Dzieciaki w trzeciej klasie radzą sobie z nimi bez trudu, a dorośli rwą włosy z głowy.

Nie inaczej jest tym razem. Na jednej z grup dla mam pojawiło się zadanie domowe dziecka, które do czerwoności rozgrzało atmosferę w domu. “Ja mówię 8, ale mąż upiera się, że 2. Jaki jest wynik waszym zdaniem i dlaczego, dajcie znać, zanim skończy się to rozwodem” - zażartowała autorka i wtedy się zaczęło!

Kolejność działań to wciąż zagadka

Choć każdy z nas uczył się tego w szkole, nie każdy pamięta. “Mąż ma rację” - pisali niektórzy, tłumacząc autorce postu, że należy pomnożyć liczby w nawiasie przez 12  dopiero potem wykonać kolejność działań. Wówczas rzeczywiście wychodziło im 2. Tyle że to szkolny błąd.

Zdecydowanie mąż powinien wrócić do szkoły, jakim cudem 2? Jedyny słuszny wynik to 8!” - dodał ktoś inny. I to właśnie ta osoba miała rację, choć wyniki proponowane przez innych komentujących były… rozmaite. Komuś wyszły ułamki, jeszcze inna osoba twierdziła, że jest absolwentem klasy  profilu matematycznym, a wynik działania to… 4.

Kopia – Marta L - 2024-02-12T173738.720.jpg
Fot. Freepik

Jak prawidłowo rozwiązać zadanie

Powyższy przykład to: 
48:12(8-6)=? czyli, zapisując inaczej: 48:12x(8-6)=?. 
Działania takie jak mnożenie i dzielenie mają RÓWNY priorytet, rozwiązujemy je od lewej do prawej, czyli w tym przypadku najpierw dzielenie, a potem mnożenie. Tyle że mamy też działanie w nawiasie, jest to odejmowanie, które wykonujemy jako pierwsze, więc:

48:12x2= 4x2= 8.

Jest to JEDYNA prawidłowa odpowiedź. Autorko posta - masz rację, mąż musi powtórzyć matematykę z dzieckiem. 

Matematyka to gimnastyka

Wielu współczesnych rodziców musiało zdać obowiązkowy egzamin z matematyki na maturze, a mimo to mają problem z rozwiązaniem pozornie prostych zadań matematycznych, jak to możliwe? Nasz mózg potrzebuje stałego treningu, jeśli nie korzystamy z jakiejś umiejętności, umysł uznaje ją za zbędną i chowa w odmętach pamięci.

A tymczasem warto czasem z dzieckiem na wyścigi porobić przykłady. Zdolności, które wiążemy z logicznym myśleniem to nie tylko doskonała gimnastyka dla mózgu, która pozwala błysnąć w internecie, ale też profilaktyka demencji! Naukowcy nie raz dowiedli, że rozwiązywanie krzyżówek, zagadek na spostrzegawczość, czy właśnie prostych działań matematycznych może pomóc zachować mózg na dłużej w dobrej młodzieńczej formie. 

Zobacz także:

Rozwiązanie tej zagadki matematycznej cię zaskoczy! Sprawdź, czy znasz poprawny wynik

Wystarczy przesunąć jedną kredkę, by równanie było prawdziwe. Wiesz, którą?

Ta zagadka matematyczna dzieli internautów. A to poziom 4. klasy podstawówki!