Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Aborcja w Polsce. Terlecki zapowiedział odrzucenie obu projektów
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 09.11.2021 01:00

Aborcja w Polsce. Terlecki zapowiedział odrzucenie obu projektów

Ryszard Terlecki
Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, East News

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział odrzucenie skierowanych do sejmu dwóch skrajnych projektów dotyczących aborcji. Jeden jest rozszerzający możliwość wykonania aborcji, a drugi zawierający kary za jej dokonanie.

Do sejmu trafiły dwa skrajne projekty społeczne. Oba dotyczą dokonywania aborcji. Jeden z nich rozszerza możliwość przerywania ciąży, a drugi wręcz przeciwnie - zawiera kary za ten czyn.

Aborcja w Polsce

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział odrzucenie na najbliższym posiedzeniu Sejmu dwóch skrajnych projektów, dotyczących aborcji. Jeden z nich jest rozszerzający możliwość przeprowadzania aborcji, a drugi zawiera kary za jej zastosowanie. Dodał, że nie będzie dyscypliny w głosowaniu, ale dobrowolność.

Wicemarszałek zapytany, w związku z ostatnimi wydarzeniami i śmiercią kobiety z Pszczyny, czy są w planach działania legislacyjne, doprecyzowujące przypadki, w których aborcja jest możliwa, odpowiedział, że "demonstracje i działania opozycji mają charakter polityczny i nie mają związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego". Według niego Trybunał wyraźnie orzekł, w jakich warunkach można dokonać aborcji i nie ma potrzeby, by coś wyjaśniać, czy rozszerzać.

Dwa skrajne projekty

Pierwszy projekt, którego autorem jest Fundacja "Pro-prawo do życia" został skierowany 28 października do pierwszego czytania w Sejmie. Jest to obywatelski projekt nowelizacji m.in. Kodeksu karnego, wprowadzający definicję dziecka poczętego i uchylający obecne przepisy, które dotyczą kar za czyny związane z przerywaniem ciąży. W konsekwencji za dokonanie aborcji ma grozić od 5 do 25 lat więzienia, a nawet dożywocie.

Drugi to projekt zmian Kodeksu karnego, tzw. ustawy ratunkowej, który m.in. znosi karalność za pomoc przy aborcji, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jej autorem jest Lewica, która złożyła także w ubiegłym roku w Sejmie projekt ustawy liberalizujący prawo aborcyjne i umożliwiający przerywanie ciąży do 12. tygodnia jej trwania.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: rmf24.pl

Tagi: aborcja