Aborcja w Polsce. Terlecki zapowiedział odrzucenie obu projektów
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział odrzucenie skierowanych do sejmu dwóch skrajnych projektów dotyczących aborcji. Jeden jest rozszerzający możliwość wykonania aborcji, a drugi zawierający kary za jej dokonanie.
Do sejmu trafiły dwa skrajne projekty społeczne. Oba dotyczą dokonywania aborcji. Jeden z nich rozszerza możliwość przerywania ciąży, a drugi wręcz przeciwnie - zawiera kary za ten czyn.
Aborcja w Polsce
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział odrzucenie na najbliższym posiedzeniu Sejmu dwóch skrajnych projektów, dotyczących aborcji. Jeden z nich jest rozszerzający możliwość przeprowadzania aborcji, a drugi zawiera kary za jej zastosowanie. Dodał, że nie będzie dyscypliny w głosowaniu, ale dobrowolność.
Wicemarszałek zapytany, w związku z ostatnimi wydarzeniami i śmiercią kobiety z Pszczyny, czy są w planach działania legislacyjne, doprecyzowujące przypadki, w których aborcja jest możliwa, odpowiedział, że "demonstracje i działania opozycji mają charakter polityczny i nie mają związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego". Według niego Trybunał wyraźnie orzekł, w jakich warunkach można dokonać aborcji i nie ma potrzeby, by coś wyjaśniać, czy rozszerzać.
Dwa skrajne projekty
Pierwszy projekt, którego autorem jest Fundacja "Pro-prawo do życia" został skierowany 28 października do pierwszego czytania w Sejmie. Jest to obywatelski projekt nowelizacji m.in. Kodeksu karnego, wprowadzający definicję dziecka poczętego i uchylający obecne przepisy, które dotyczą kar za czyny związane z przerywaniem ciąży. W konsekwencji za dokonanie aborcji ma grozić od 5 do 25 lat więzienia, a nawet dożywocie.
Drugi to projekt zmian Kodeksu karnego, tzw. ustawy ratunkowej, który m.in. znosi karalność za pomoc przy aborcji, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jej autorem jest Lewica, która złożyła także w ubiegłym roku w Sejmie projekt ustawy liberalizujący prawo aborcyjne i umożliwiający przerywanie ciąży do 12. tygodnia jej trwania.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?
Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę
Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan
Źródło: rmf24.pl