Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > "Babciowe" ruszy lada chwilę. Jest oficjalny termin

"Babciowe" ruszy lada chwilę. Jest oficjalny termin

Babcia z wnuczką
Fot. Pixaby

Rząd obecnie pracuje nad programem "Aktywny rodzic". Ma to być system wsparcia mam, które chcą wrócić do pracy po urlopie rodzicielskim. Dzięki dodatkowym środkom będą mogły pozwolić sobie na opłacenie opieki dla dziecka na czas swojej nieobecności.

Świadczenie bardziej znane jest jako "babciowe". Pieniądze można przeznaczyć nie tylko na opłacenie żłobka, lecz także dla babci, która zajmuje się maluchem na co dzień.

"Babciowe", czyli pieniądze na opiekę nad dzieckiem

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że rozpoczęły się prace nad wdrożeniem programu "Aktywny rodzic". To świadczenie, które ma wspierać mamy w powrocie do pracy po urlopie rodzicielskim.

"Obejmuje tysiąc pięćset złotych na zapewnienie opieki nad małym dzieckiem do lat trzech" - wyjaśniła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z tvn24.pl - "Chodzi o to, aby matki, rodzice mogli łączyć role zawodowe z rolami rodzicielskimi" - dodała.

Pieniądze mają być wypłacane tylko pracującym rodzicom. Przyznawane będą rodzinom z dziećmi do lat 3, czyli do momentu, aż nie obejmuje ich opieka przedszkolna.

Kasia (39).jpg
Fot. Pexels

Babciowe ruszy w tym roku

Pieniądze mogą być przeznaczone na sfinansowanie żłobka dla dziecka lub na opłacenie niani, ale nie tylko. Mogą zostać przekazane babci lub innej osobie z rodziny, która podejmie się opieki nad maluchem.

Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska powiedziała w rozmowie z tvn24.pl, że wdrożenie programu to wielomiesięczna praca. Jak zapowiedziała wiceministra, program "Aktywny rodzic" zacznie działać już niedługo: "Zakładamy, że ruszy w trzecim kwartale roku".

Dokładna data pierwszych wypłat i zbierania wniosków nie jest jeszcze jednak znana.

Jak zawnioskować o babciowe?

Prace nad wprowadzeniem "babciowego" już ruszyły, ale zanim program zacznie działać, musimy trochę poczekać. Nie wiadomo, jak będzie wyglądał proces składania wniosków czy wypłat.

Aleksandra Gajewska zapowiedziała jednak, że będzie to prosty i intuicyjny system. "Będzie on oparty o zasady, jakie dzisiaj kojarzymy ze świadczeniem rodzinnym 800 plus" - zapewniła.

Zobacz także:

Współczesna babcia nie "bawi wnuków", bo nie ma czasu. Woli mieć swoje życie

Jakie imiona dla chłopców były modne w 2023 roku? Nie zabrakło zaskoczeń

"Załóż mu czapkę, bo go zawieje". Powtarzane od pokoleń zdanie... szkodzi dzieciom