“Matko, jakie kapcie wyszły” - powiediała moja przyjacółka, kiedy wyciągała ze spiżarni własnoręcznie ukiszone ogórki. W pierwszej chwili nie rozumiałam o czym mówi. W mojej rodzinie ogórki zawsze wychodzą. Nigdy nie widziałam “kapci”.Po chwili rozmowy już wiedziałam, że Monika nie zna zasady 3 razy 3, a ja nie znam innego kiszenia ogórków. Kolejne i mojej przyjaciółce wyszły jędrne, pyszne i aromatyczne, aż zadzwoniła podziękować.
Miłości, jaka połączyła Els i Jana wielu mogłoby im pozazdrościć. Para poznała się w przedszkolu i od tej pory byli nierozłączni. Spędziwszy razem ponad pół wieku, zmarli razem, otoczeni najbliższymi poddali się podwójnej eutanazji.
Chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś, przez przypadek, zjeść czereśnię z tak zwaną wkładką. Robaczek, który czasem skrywa się we wnętrzu słodkiego owocu, jest tak malutki, że trudno go zauważyć. Odkrycie, że zjedliśmy robaka, nie jest przyjemne. Od razu nasuwają się pytania, jak to może wpłynąć na nasze zdrowie. Czy stanie nam się coś złego? Rozboli brzuch, będziemy wymiotować? Warto wiedzieć, jakie są konsekwencje jedzenia robaczywych czereśni.
Nie da się nie doceniać roli dziadków w życiu dziecka. To nie tylko osoby, pod których opieką możemy ze spokojną głową zostawić maluchy. To także wyjątkowo ważne postacie dla dzieciaków w każdym wieku.Nie ma to jak opiekuńcze ramiona babci i nauka majsterkowania z dziadkiem. Wakacje w ich domu to jedno z najcieplejszych wspomnień, jakie wynosimy z dzieciństwa. A jednak czasami relacja z dziadkami nie jest dobra. To, że uwielbiają spędzać czas z wnukami, to nie wszystko.
Wczoraj otrzymaliśmy smutną informację: zmarła aktorka Barbara Sienkiewicz. Osierociła dwoje małych dzieci — Piotrusia i Anię. Dla 9-letnich maluchów to był nie lada cios. Tym bardziej, że to druga ukochana osoba, która odeszła w ostatnim czasie.Rok temu, w maju 2023 roku odeszła ich babcia, mama Barbary Sienkiewicz. Kobieta pomagała aktorce przy dzieciach.
- Dla mnie to była piękna rola - bycie mamą - mówiła w podcaście "Mali Dorośli" Irena Kamińska-Radomska, znana z programu "Projekt Lady". Podobnie ciepło wypowiadała się o swoich wnukach. Czy ucząca Polaków etykiety ekspertka wychowywała swoje dzieci pod linijkę?
Pstrokate, pełne kolorów i przepychu. PRL-u zdobiły każdy salon. Chodzi oczywiście o dywany. Perskie lub stylizowane na takie, były obowiązkowe w każdym domu. Moda na nie dawno przeminęła i wiele osób zwinęło je, wyniosło na strych i zastąpiło mniejszymi dywanikami dobranymi pod kolor kanapy lub ścian.Jeśli masz taki na strychu albo w domu babci, koniecznie sprawdź, w jakim jest stanie! Okazuje się, że prawdziwe perskie dywany teraz znów są w cenie. Można na nich sporo zarobić.
Marzą ci się owoce pod kruszonką jak u babci? Przepis na kruszonkę jest banalny, a jednak przygotowanie deseru, który będzie smakował tak jak ten z dzieciństwa, wcale nie jest takie proste. Jaki jest sekret babcinych owoców pod kruszonką?Trudno o szybszy i pyszniejszy deser z owoców, zwłaszcza w sezonie truskawkowym. Ale owoce pod kruszonką można jeść cały rok, bo do tego deseru nadają się także jabłka, gruszki czy śliwki. Jest jeden absolutnie kluczowy składnik przepisu, bez którego nie da się zrobić owoców pod kruszonką jak u babci.
Czas spędzony z dziadkami jest wartościowy. Smakuje pierogami z jagodami i kompotem z wiśni, jest pełen śmiechu i przytulasów. Dziadkowie są niezwykle ważnymi postaciami w życiu każdego dziecka.Jednak te relacje nie są takie same. Okazuje się, że więź z dziadkami ze strony mamy jest inna, niż ta, którą mamy z dziadkami ze strony ojca. I naukowcy już wiedzą, z kim jest bliższa.
Maj to dobry moment na wystawienie kwiatów w ogrodzie. Nie grozi im spadek temperatur, mają też dostatecznie dużo ciepła i słońca, by się pięknie rozwijać. Teraz jest najlepszy moment na uprawę begonii.Są lubiane ze względu na wspaniałe kwiaty. Mają dziesiątki barwnych odmian: pojedynczych, półpełnych, pełnych, zwisających, o postrzępionych płatkach i dekoracyjnych liściach. Jednak zdarza się, że kwiaty marnieją. Na szczęście jest domowy sposób, by pięknie wyglądały przez cały sezon.
Kwas chlebowy nazywany jest wiejską lemoniadą, niektórym jego smak przypomina colę. Różni się od niej tym, że jest znacznie zdrowszy, w pełni naturalny. Kwas chlebowy gasi też pragnienie i pomaga walczyć z nadprogramowymi kilogramami. No i nie psuje tak zębów, jak inne napoje gazowane!Dawniej kwas chlebowy przyrządzano latem nieomal w każdym gospodarstwie domowym. Szczególnie kiedy pracy w polu było najwięcej. Pracujący ciężko fizycznie w polu, gdy z nieba lał się żar, doceniali jego izotoniczne właściwości, pomagało to uniknąć groźnego dla zdrowia odwodnienia.
Najlepsze pierogi z truskawkami jadłam u babci Marysi na wsi. Świeże owoce zrywane w jej ogródku były najsmaczniejsze na świecie. A zawinięte w mistrzowsko wyrobione cienkie ciasto i polane prawdziwą wiejską śmietaną tworzyły idealny letni obiad. Taki, na który w ogóle nie trzeba było nas wołać do domu. Dlaczego tak trudno odtworzyć te smaki dzieciństwa, nawet kiedy korzystamy z przepisów?Dlatego, że babcie miały swoje kuchenne sekrety. Od jednego z nich zależy ten niezrównany smak pierogów z truskawkami, jakie pamiętamy z dzieciństwa. Jeżeli masz ochotę na prawdziwe pierogi z truskawkami jak u babci, koniecznie wypróbuj ten przepis. Gwarantujemy – to będą najlepsze pierogi na słodko, jakie robiłaś do tej pory.
Najlepsze ciasto drożdżowe robiła babcia. Wysokie, puszyste, wilgotne i pachnące jak najlepsze lata dzieciństwa. Gdy babci zabrakło, bardzo trudno jest odtworzyć jej popisowy wypiek. To dlatego, że przygotowanie ciasta drożdżowego ma więcej wspólnego z magią, niż gotowaniem, a jego sekret znają nieliczni. W tym my.Pamiętaj — babcina drożdżówka to coś więcej niż mieszanka kilku składników. W jej przygotowaniu liczy się każdy szczegół, od temperatury twoich rąk, po miejsce, w którym ciasto wyrasta. Masz ochotę na ciasto drożdżowe jak u babci? Najlepsze zrobisz z tego przepisu od babci spod Krakowa.
W najnowszym odcinku podcastu "Mali dorośli" Janek i Antek aż musieli założyć okulary przeciwsłoneczne, bo obawiali się, że blask gwiazdy, która ich odwiedziła, może ich oślepić! Chłopcy przeprowadzili niezwykle szczery i zaskakujący wywiad z Majką Jeżowską. Diwa opowiedziała chłopcom między innymi o swoim zapracowanym dzieciństwie, tym, że od zawsze scena była jej przeznaczona. Choć mama widziała ją w nieco innym zawodzie niż piosenkarka, to Jeżowska jest przekonana, że częściowo spełniła także jej wyobrażenie na swój temat.
O łusce karpia słyszał chyba każdy, ale nie tylko ta wigilijna pamiątka ma chronić przed brakiem pieniędzy. Według starych lubelskich wierzeń w portfelu warto nosić trzy przedmioty pochodzące z natury. Wszystkie można znaleźć na zwykłym spacerze. Czy to działa? Babcia mówi, że tak. A spróbować na pewno nie zaszkodzi.Każdy rejon ma swoje unikalne przesądy i wierzenia, które powoli odchodzą w zapomnienie. Na szczęście żyją jeszcze ludzie, którzy pielęgnują dawne tradycje. Od jednej ze staruszek mieszkających na Lubelszczyźnie można się dowiedzieć, co trzeba nosić w portfelu, aby nigdy nie zabrakło w nim pieniędzy.
Ten filmik podbija serca internautów. Starsza, schorowana kobieta trzyma w ramionach swoją maleńką prawnuczkę. Dziecko wtula się w nią i jest bardzo spokojne. Scena jest tak wzruszająca, że trudno powstrzymać łzy.Nie wszyscy mają szansę poznać swoich pradziadków. Tej malutkiej dziewczynce jeszcze się to udało, chociaż jak widać, prababcia jest już bardzo chora i pewnie niedługo już jej zabraknie. W komentarzach pod filmem wylewa się prawdziwa fala wzruszenia.
Babcie i dziadkowie bardzo kochają swoje wnuki i chcą im dać bardzo wiele. Czasami jednak dla jednego z nich mają szczególne uczucie.Relacje z dziadkami mają duże znaczenie dla dzieci. Jednak nie zawsze są proste. Faworyzowanie jednego z wnucząt jest bardzo krzywdzące i bolesne dla pozostałych dzieci. Niestety także dość częste.
"Kiedy starzec przeżył marzec, to będzie żył" - mówi stare wiejskie porzekadło. Marzec był na wsi najtrudniejszym czasem, bo zimowe zapasy już się kończyły, a wiosennych plonów jeszcze nie było. Okres ten nazywał się przednówkiem i zbiegał się z czasem Wielkiego Postu. Dla naszych przodków bardzo często oznaczał dotkliwy głód.Byle do wiosny — wzdychamy, tęskniąc za słońcem i pierwszymi wiosennymi warzywami. To powiedzenie jest starsze, niż mogłoby się nam wydawać. "Byle do wiosny" zwykło się mówić na wsi, kiedy nie było jeszcze nowych plonów, a spiżarnia zaczynała świecić pustkami. Jak radziły sobie nasze babcie, gdy na przednówku zaczynało im brakować jedzenia?
Podejście do podziału obowiązków domowych i opieki nad dziećmi się zmienia. Wiemy już, że ojciec nie jest "dodatkowym rodzicem" i coraz więcej mężczyzn od samego początku angażuje się w opiekę nad niemowlakiem czy dbanie o dom.Jednak to nadal jest ogromnym zaskoczeniem dla starszego pokolenia. Nie przebierają w słowach, by dać wyraz swojemu oburzeniu. Obrywa się oczywiście nam, matkom i żonom. Ale ja nie zamierzam przepraszać za to, że nie biorę na barki wszystkiego.
Maryla Rodowicz rzadko i niechętnie opowiada w wywiadach o swoich dzieciach. Artystka doczekała się trójki pociech, z którymi jest bardzo mocno związana. Zrobiła wyjątek w czasie finału "The Voice Senior" i zaapelowała do swoich dorosłych dzieci.Każdy, kto widział Marylę na scenie, wie, że artystka mimo upływającego czasu, wciąż jest w świetnej formie. Nie dziwi więc, że chciałaby, póki zdrowie pozwala, nacieszyć się także wnukami, a tych, jeszcze się nie doczekała.
Gdy znalazłam ten dziwny przedmiot, nie miałam zielonego pojęcia, do czego może służyć. Używała go jeszcze moja babcia, a potem zniknął w stercie staroci w czeluściach piwnicy. Tajemnicę znaleziska wyjaśniła mi dopiero moja mama. Prawda była zaskakująca.Piwnice i strychy w domach naszych babć to prawdziwe kopalnie skarbów. Przy okazji porządków można wpaść na prawdziwe unikaty, których przeznaczenie trudno jest nam odgadnąć. Nie inaczej było tym razem.
Rząd obecnie pracuje nad programem "Aktywny rodzic". Ma to być system wsparcia mam, które chcą wrócić do pracy po urlopie rodzicielskim. Dzięki dodatkowym środkom będą mogły pozwolić sobie na opłacenie opieki dla dziecka na czas swojej nieobecności.Świadczenie bardziej znane jest jako "babciowe". Pieniądze można przeznaczyć nie tylko na opłacenie żłobka, lecz także dla babci, która zajmuje się maluchem na co dzień.
Statystyczna Polka zostaje babcią w wieku 47 lat. Nie lepi pierogów i nie zostaje z wnukami w domu. Gabriela ma 44 lata, babcią została rok temu. Jest aktywna zawodowo, ma wiele pasji i… 10-leteniego syna.Współczesna babcia nie robi na drutach i nie wyczekuje na wnuki w oknie. Nie ma na to czasu. Pracuje zawodowo i spłaca kredyt hipoteczny. Jest młoda, pełna życia i bardzo zajęta. Kocha swoje wnuki, ale zaprzecza temu, co znamy z bajek i własnych wspomnień.
Widuje je codziennie. Zaprowadzają i odbierają z przedszkola. Spacerują z wózkami i przesiadują na placach zabaw. Babcie przejmują opiekę nad wnukami, gdy ich rodzice pracują. Taka pomoc jest bezcenna. Ale czy jest doceniana?Babcia to nie jest darmowa niania. Niektóre mamy zdają się o tym zapominać. Dziadkowie nie mają obowiązku opiekować się swoimi wnukami, chociaż wiele z nich robi to z radością. Rodzice muszą pamiętać, że nadal mają prawo odmówić. Mają przecież własne życie.
Nawet lubię pączki. Najlepsze są takie zwykłe, domowe, z marmoladą z róży i cukrem pudrem, i jak ktoś mnie poczęstuje, chętnie zjem. Ale kiedy wszyscy ekscytowali się nimi w Tłusty Czwartek, na mnie to nie robiło wrażenia. Wiedziałam, że u babci czeka mnie wyjątkowa uczta. Biegłam do niej od razu po lekcjach.Zastawałam ją przy kuchence, przepasaną wielkim fartuchem. W powietrzu unosił się niewiarygodny zapach, a na stole już stał już ogromny talerz wypełniony pysznościami. W Tłusty Czwartek babcia od rana smażyła faworki.
Przodkowie, nawet już nieżyjący, potrafią zaskoczyć. Zwłaszcza kiedy po latach odnajdują się zapomniane przedmioty, których używali na co dzień. Rzeczy dla nich dobrze znane, dzisiaj owiane są tajemnicą.Właśnie taka historia przydarzyła się kobiecie, która dostała od swojej babci wyjątkowe pudełeczko. W środku znajdował się przedmiot, którego przeznaczenia nie potrafiła odgadnąć. Ten sekret starsza pani zabrała do grobu.
"Babciowe" miało być odpowiedzią KO na wprowadzone przez PiS podwyższenie świadczenia "Rodzina plus". Kto liczył na to, że w przyszłym roku będzie miał pieniądze na opłacenie żłobka, ten srogo się pomylił. Opozycja wycofuje się w obietnicy.
Dzień Babci i Dziadka to ważne święta, które pozwalają nam podziękować naszym kochanym dziadkom za ich miłość i opiekę. Warto jednak pamiętać, że prezent nie musi być kolejnym zbędnym przedmiotem, który przyczyni się do zanieczyszczenia środowiska. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób stawia na ekologiczne rozwiązania, a prezenty na Dzień Babci i Dziadka nie są tu wyjątkiem. Warto poszukać ich razem z dzieckiem i wspólnie wybrać coś idealnego!Ekologiczne prezenty – dlaczego warto?„Ekologiczne słodkości czy inne rzeczy do uzupełnienia spiżarni to nie tylko dobry wybór dla naszej planety, ale także dla dziadków. Produkty pochodzące z ekologicznych upraw są zwykle zdrowsze i smaczniejsze niż te pochodzące z upraw konwencjonalnych. Co więcej, wybierając ekologiczną żywność, wspieramy rolników, którzy działają zgodnie z zasadami ochrony środowiska” – zaznacza Wiola Lis, specjalistka z internetowego ekocentrum Arkana Smaku. Ale nie musimy stawiać jedynie na jedzenie!Ekologiczne są różnorodne akcesoria wykonane z naturalnych materiałów, które nie zanieczyszczą środowiska po zużyciu się. Z założenia z resztą – powinny one służyć użytkownikom wiele lat. Mogą być też wykonane z innych przedmiotów, odnowione i używane w innym celu w swoim drugim życiu. Jest to zgodne z ideą zero waste.Przyjazne środowisku są również naturalne kosmetyki – dobre zarówno dla każdej delikatnej skóry, jak i dla natury, kiedy znajdą się już w kanalizacji czy śmieciach.Jakie ekologiczne prezenty wybrać?Szukając razem z dzieckiem ekologicznych prezentów na Dzień Babci i Dziadka, warto wziąć pod uwagę kilka pomysłów:Kwiaty doniczkowe. Kwiaty pochodzące z ekologicznych upraw są piękne i trwałe, odmieniają klimat i powietrze w domu, żyją wiele lat. Wybierając je razem z maluchem, zapoznajemy go ze światem natury.Jedzenie. Specjalistka z internetowego ekobazaru Arkana Smaku podpowiada: „na sklepowych półkach znajdziemy tradycyjne produkty, takie jak miody, dżemy czy przetwory owocowe. To świetny pomysł na prezent dla babci i dziadka, którzy cenią sobie zdrowe i smaczne jedzenie. A takim z radością dzielą się też z wnukami!”Kosmetyki. Dziadkowie również zasługują na pielęgnację i relaks. Eko-kosmetyki o dobrym składzie to świetny sposób na to, by podarować im chwilę relaksu i przyjemności, a jednocześnie nie szkodzić środowisku. Możemy wybrać naturalne kosmetyki, takie jak mydła, balsamy do ciała czy olejki do masażu wykonane z ekologicznych składników.Rękodzieło. Możemy pomóc dziecku stworzyć swój własny ekologiczny prezent dla dziadków. Zrobienie biżuterii z materiałów pochodzenia naturalnego, takich jak drewno, albo wykonanie ozdoby z papieru czy tkaniny z recyklingu będzie świetną zabawą, a dla dziadków wzruszającym upominkiem.Prezenty do domu. Dziadkowie z pewnością ucieszą się z ekologicznych prezentów do domu, takich jak lampa solna, kubek termiczny czy termofor z pestkami wiśni. To praktyczne prezenty, które przyczynią się do ochrony środowiska, a jednocześnie będą przydatne i bezpieczne w codziennym użytkowaniu.Nasiona. Jeśli dziadkowie lubią ogrodnictwo, podarujmy im ekologiczne nasiona i sadzonki, które pochodzą z ekologicznych upraw. Możemy też zaplanować z wnukami sadzenie roślin w ogrodzie!Wspólne przygotowywanie niespodzianek na Dzień Babci i Dziadka to świetny sposób na to, by zbliżyć nasze pociechy do naszych rodziców i miło spędzić ten czas.Ekologiczne prezenty na Dzień Babci i Dziadka – sposób na dobrą przyszłośćW dzisiejszych czasach coraz więcej osób stawia na ekologiczne rozwiązania, a prezenty na Dzień Babci i Dziadka nie stanowią tu wyjątku. Wiola Lis z Arkanów Smaku podsumowuje: „Ekologiczne prezenty to nie tylko dobry wybór dla naszych rodziców, ale także dla przyszłości naszych dzieci. Poprzez wybór takich produktów wspieramy rolników, którzy działają zgodnie z zasadami ochrony środowiska, a także promujemy zrównoważone rozwiązania, które pozytywnie wpływają na środowisko. Dzięki takim prezentom pokazujemy starszym i młodszym, jak ważne jest dbanie o przyszłość i jakie ma to znaczenie dla naszej planety”. Łączmy pokolenia!Źródło: materiał prasowy