Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Będą darmowe leki dla dzieci – już wiadomo, co znalazło się na liście
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 02.08.2023 13:21

Będą darmowe leki dla dzieci – już wiadomo, co znalazło się na liście

darmowe leki dla dzieci
fot. Radist, canva.com

Program darmowych leków, który do tej pory obejmował tylko medykamenty dla osób starszych, został rozszerzony również o leki dla dzieci. Kiedy w aptekach będzie można otrzymać leki za darmo? Dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone? Jakie leki znalazły się na liście? 

Dla kogo darmowe leki?

Do tej pory na darmowe leki mogli liczyć tylko seniorzy powyżej 75. roku życia. Po zmianach program obejmie osoby 65 plus oraz dzieci. Na darmowe medykamenty będą mogły liczyć dzieci od urodzenia aż do 18 roku życia. 

W uzasadnieniu tej zmiany napisano, że w tych grupach wiekowych jest największe zapotrzebowanie na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.

 

Jakie leki będą dostępne dla dzieci za darmo?

Przygotowaniem listy darmowych leków zajmowała się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jej eksperci przedstawili Ministrowi Zdrowia propozycje leków, które w ramach programu powinny być dostępne za darmo.

Co znalazło się na liście?

  • Szczepionka przeciwko grypie
  • Antybiotyki
  • Leki stosowane do zmian na skórze
  • Leki przeciwgrzybicze
  • Szczepionka przeciwko wirusowi HPV 

Szczepionka przeciw HPV dotąd była darmowa jedynie dla dzieci z rocznika 2010 i 2011. Zgodnie z nową propozycją ma być dostępna również dla starszych dzieci.

Darmowe leki będą wypisywane na receptę. 

Do tej pory w ramach programu darmowe leki są przepisywane przez lekarzy POZ. 

Od kiedy darmowe leki dla dzieci?

Lista przedstawiona przez ekspertów z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji została zaakceptowana przez resort zdrowia. Na zmiany nie musimy czekać długo. Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia nowe przepisy mają wejść w życie od 1 września 2023. 

Źródło: Medonet

Zobacz też:

800 plus dla dziecka – kiedy ruszą wypłaty?

Syrop z aronii – bardzo dobry na odporność dla dziecka

Lepiej nie podawać niemowlakom miodu – zobacz, do czego może doprowadzić

Tagi: Zdrowie