Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Bezpieczeństwo dziecka, to coś więcej niż zakryte kontakty

Bezpieczeństwo dziecka, to coś więcej niż zakryte kontakty

bezpieczeństwo dziecka w mieszkaniu
Fot. Pexels/Jep Gambardella

Kołyska już jest, wózek też kupiony, wieże z pieluszek piętrzą się w sypialni. Zaczynasz się zastanawiać, co jeszcze możesz zrobić, aby twój maluszek czuł się komfortowo i bezpiecznie w domu. A pamiętałaś o tym?

Pojawienie się małego człowieka w domu to wielka rewolucja. Nie tylko dla rodziców, ponieważ niemowlę w domu wiąże się z licznymi zmianami w przestrzeni, w której do tej pory żyliście tylko we dwoje. I znów nie chodzi tylko o to, że bobasowe urządzenia zagracą wam pół domu.

Co może się stać, jeśli nie zabezpieczysz domu?

Nie będę tu straszyć cię wszelkimi możliwymi wypadkami z udziałem niemowląt. Wiedz jednak, że gdy pojawi się dziecko, zaczniesz nieustannie myśleć o zapewnieniu mu bezpieczeństwa. By zdjąć sobie, chociaż częściowo ten ciężar z barków, zapytaj ekspertów, jak dokładnie przygotować przestrzeń dla niemowlęcia.

We wrześniu  PZU zbiera pytania od kobiet w ramach kampanii prewencyjnej „Bez obaw o przyszłość”. Na ich podstawie stworzy bazę wiedzy dla wszystkich mam. Na twoje wątpliwości odpowiedzą eksperci: ginekolog-położnik, psycholog i prawnik. Dzięki nim zyskasz pewność, że przestrzeń, do której właśnie zapraszasz maluszka, jest całkowicie dla niego bezpieczna. 

Jak zabezpieczyć kuchnię przed małym dzieckiem?

Przyjdzie czas, gdy będziecie w tym pokoju beztrosko wspólnie gotowali i uczyli się nowych smaków. Póki jednak dziecko jest malutkie, musisz mieć z tyłu głowy, że zawartość szafek i ostre krawędzie stołu to niebezpieczne rejony dla maluszka.

Pomyśl o zainstalowaniu na drzwiach i szufladach zamków, które uniemożliwią dziecko ich otwarcie i wysypanie na siebie produktów lub uderzenie się drzwiczkami uchylającej się szafki. Nigdy nie masz pewności, na co natknie się myszkujący w szafce maluch, a już z pewnością, którą z tych rzeczy zdecyduje się włożyć do buzi.

Kuchnia to miejsce, w którym gniazda elektryczne zawsze znajdują się w dogodnych miejscach, by łatwo przypiąć mikser, czy blender. Niestety dobrze widoczne kontakty to zachęta dla małego dziecka, by sprawdzić, co takie dziurki w ścianie robią.

Warto po pojawieniu się w domu dziecka, kupić zabezpieczenia lub zaślepki na kontakty. Dla ciebie to chwila, by rozprawić się z zabezpieczeniem i włączyć mikser, dla dziecka odpowiednie zadbanie o jego bezpieczeństwo.

Rozejrzyj się za klipsami zabezpieczającymi, które zamontujesz na lodówce i zmywarce. Bobasy kochają zmywarki! Twój maluch na pewno nieraz „pomoże ci” w jej rozładowywaniu. Niech jednak nie robi tego na własną rękę. Wystarczy chwila nieuwagi, a dziecko może włożyć do buzi resztki nierozpuszczonej tabletki lub przyciąć paluszki ciężkimi drzwiami urządzenia.

Zwracaj uwagę na dym i czad. Czujniki dymu i czadu w domu są niezbędne, aby chronić dziecko przed zagrożeniami związanymi z ogniem i toksycznymi gazami.
 

Jak zabezpieczyć łazienkę przed małym dzieckiem?

Pierwsza kąpiel maluszka jest dużym wydarzeniem w każdej rodzinie. Noworodek jest tak delikatny, że jego malutkie ciałko zanurzone w wodzie rozczula każdą mamę.

Zainstaluj zamki na drzwiach i szafkach: Dziecko może próbować otwierać drzwi lub szafki, które zawierają niebezpieczne substancje lub przedmioty. Zainstaluj zamki lub blokady, aby uniknąć dostępu do tych miejsc.

W czasie przebywania dziecka w łazience monitoruj temperaturę wody. Ustaw termostat na podgrzewaczu na bezpieczną temperaturę, aby uniknąć oparzeń. Nie pozwalaj dziecku samodzielnie odkręcać kranu, dopóki nie upewnisz się, że kurek odkręcony jest na właściwą kropkę.

I bardzo ważna rzecz w łazience! Każdy z nas ma tę szafkę z chemikaliami, której zawartość pomaga utrzymać czystość toalety i wanny. Przechowuj je poza zasięgiem dzieci. Dokładnie zabezpiecz drzwi szafki i upewniaj się co jakiś czas, że maluch nie ma szans na dostanie się do zawartości opakowań środków czyszczących. 

Jak zabezpieczyć sypialnię dziecka i rodziców?

Sypialna kojarzy się z miękkością łóżkowego materaca i przyjazną kołdrą. Ale i to pomieszczenie musi być gotowe na przyjęcie nowego członka rodziny. Przede wszystkim zamontuj przesuwane barierki na ramie łóżka. Tak Nawet niemowlęta podejrzanie szybko się turlają.

Zabezpiecz telewizory i ciężkie sprzęty, aby uniknąć ich przypadkowego przewracania. Schowaj okablowanie, za które dziecko mogłoby pociągnąć i zrzucić na siebie elektronikę lub po prostu dostać się do gniazdek elektrycznych.

Upewnij się, że zabawki, które kupiłaś dla maleństwa, są odpowiednie dla wieku dziecka i nie zawierają małych części, które mogłyby zostać połknięte. Wietrz regularnie sypialnię dziecka i swoją (wiemy, że często śpisz z maluchem), aby zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.

Reszta domu również jest ważna

Choć twoje dziecko jest teraz takie maleńkie, a może nawet jeszcze się nie urodziło, nawet nie zauważysz, jak szybko zacznie stawiać pierwsze kroki i zaglądać ciekawskim okiem na przykład na balkon, czy wchodzić na stół i parapet, bo stamtąd widać więcej świata.

Dlatego koniecznie zainstaluj siatki zabezpieczające lub ograniczniki na oknach, aby dziecko nie mogło wpaść na parapet lub wychodzić przez okno. Jeśli masz w domu schody wiodące na piętro lub do piwnicy, zadbaj o zabezpieczenie tej przestrzeni. Postaw bramki ograniczające dostęp dziecku. 

I oczywiście podstawa. Pokryj ostre krawędzie mebli i narożniki ochronnymi nakładkami, aby uniknąć przypadkowych urazów. Dzieciaki naprawdę potrafią nabić sobie imponującą ilość siniaków. 

Najważniejsza rada dotycząca bezpieczeństwa dziecka

Wejdź na chwilę w skórę swojego dziecka. A dokładnie uklęknij na wysokości jego oczu i rozejrzyj się, do jakich niebezpiecznych urządzeń ma dostęp. Często kładź się na podłodze razem z maluchem i obserwuj świat z jego perspektywy. Zdziwisz się, ile drobnych przedmiotów może leżeć pod twoją kanapą, gdzie maluch bez problemu podpełznie i sięgnie po nie rączką.

„Zdrowe Życie”

Jeśli potrzebujesz pomocy w urządzeniu bezpiecznej przestrzeni dla dziecka, możesz skorzystać w pomocy ekspertów PZU. W wielu polskich miastach od miesięcy pojawią się miasteczka zdrowia, na których poza badaniami i konsultacjami lekarzy takich specjalności jak pulmonolog, internista, czy kardiolog,   jest również gabinet Położnej, która czeka tam właśnie na Ciebie.

W dniu 7 października na błoniach Stadionu Narodowego odbędzie się spotkanie z ekspertami biorącymi udział w kampanii "Bez Obaw o Przyszłość". W ramach współpracy z Instytutem Matki i Dziecka  PZU zorganizuje rozmowy panelowe z udziałem Położnej, Prawnika i Psychologa, w czasie których poruszone zostaną kwestie opieki kobiet w okresie okołoporodowym.

To świetna okazja do zasięgnięcia ich opinii, a także spotkań z innymi oczekującymi mamami. Miejsca innych spotkań znajdziesz pod tym adresem - https://www.pzu.pl/zdrowe-zycie/strefy-zdrowia.

Materiał przygotowany we współpracy z marką PZU

I o co w tym wszystkim chodzi? Rozwiązujemy zagadkowe skróty na wynikach badań prenatalnych
badania prenatalne co oznaczają skróty
Ciąża to wspaniały okres, w którym jak w żadnym innym, dbasz o swoje zdrowie za dwoje. W czasie tych dziewięciu miesięcy będziesz musiała wykonać wiele badań krwi i moczu oraz poddać się badaniom USG. Warto wiedzieć, co oznaczają skróty, które pojawią się na wydruku.Pamiętaj, aby w czasie ciąży skrupulatnie zbierać dokumentację medyczną. Po każdej wizycie u ginekologa twój lekarz lub położna powinna wypisać ci zlecenie na badania. Przez cały okres ciąży monitorowane będzie twoje zdrowie oraz stan maluszka.Naprzeciw twoim oczekiwaniom wychodzi teraz PZU z kampanią „Bez obaw o przyszłość” to kampania prewencyjna, która ma pomóc kobietom planującym ciążę lub oczekującym na narodziny dziecka w odpowiedzi na wszystkie nurtujące je pytania.W pierwszym etapie chcą wiedzieć, jakiej wiedzy oczekują mamy. We wrześniu masz okazję przesłać swoje pytania za pomocą formularza dostępnego na stronie  - https://www.pzu.pl/bez-obaw-o-przyszlosc.A tymczasem przechodzimy do pierwszych z ważnych odpowiedzi. 
Czytaj dalej
Oddychaj, takie akcje porodowe zdarzają się tylko w filmach. Jak wyglądają naprawdę?
jak wygląda poród
Oglądałaś „Brigdet Jones 3”, a może pamiętasz poród Rachel z „Przyjaciół”? Te kultowe sceny porodów nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli podglądałaś filmowe kobiety w scenach porodowych, rozczarujesz się w szpitalu. Poród nie jest tak spektakularny jak ten przed kamerą, te proces może trwać nawet kilka dni! A już z pewnością chlustające wody płodowe to największy mit kina porodowych akcji.Pojawiły się pytania? To świetnie! Zanim przejdziesz do materiału wiedz, że warto czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Szczególnie w okresie ciąży. Nie pytaj zatem „Dr Google’a”, jak wygląda poród, a poszukaj u źródła.PZU prowadzi właśnie kampanię prewencyjną „Bez obaw o przyszłość”, którą tworzy razem z kobietami. Zarówno tymi w ciąży jak i dopiero planującym pojawienie się na świecie maluszka.Właśnie w ramach tej akcji przejdziemy teraz z tobą przez wszystkie wczesne i późne objawy rozpoczynającego się porodu, abyś miała pewność, że jesteś bezpieczna, a akcja przebiega zgodnie z planem. Są elementy porodu, których nie zbadasz sama np. rozwarcie szyjki macicy. Ale istnieją i takie, które odczujesz na własnej skórze. Oto one. 
Czytaj dalej