Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo dziecka – podstawowe informacje

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb dla każdego człowieka, a przede wszystkim dla dziecka. Nie jest ono jednak w stanie zapewnić go sobie samo – jest to zadanie rodzica. Dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, głównie ze względu na swoją naiwność i niezrozumienie otaczającego je świata, który bardzo często bywa okrutny. Rolą rodzica jest nie tylko uchronienie dziecka przed bezpośrednimi zagrożeniami, ale także nauka rozpoznawania niebezpieczeństw oraz umiejętności radzenia sobie z nimi w sposób odpowiedni dla swojego wieku.

Niezwykle ważne w tworzeniu poczucia bezpieczeństwa dla dziecka jest zbudowanie z nim relacji opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Dziecko musi mieć świadomość, że może przyjść do rodzica z każdym trapiącym je problemem – w przeciwnym wypadku nigdy nie będzie czuło się bezpiecznie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

Każdy rodzic chce, by jego dziecko zawsze było bezpieczne, choć często, mimo dobrych chęci popełnia błędy, które niekiedy mogą być odwrotne w skutkach. Zdarza się, że rodzice chcąc uchronić dziecko przez jakimkolwiek niebezpieczeństwem „trzymają je pod kloszem”, w żaden sposób nie edukując go, ani nie przygotowując do samodzielnego życia w przyszłości. Konsekwencje takiego działania bywają tragiczne, ponieważ takie dzieci zwykle są bardzo przytłoczone nadopiekuńczością rodzica i tylko czekają na moment, w którym będą mogły zerwać się ze smyczy, by chłonąć świat, który bywa bardzo niebezpieczny. 

Na ogół dzieci te nie są świadome tego, co konkretnie może być dla nich niebezpieczne, ponieważ nikt ich tego nie nauczył. Rodzicom często wydaje się, że będą w stanie już zawsze opiekować się swoim dzieckiem, jednak nie ma takiej możliwości by być przy nim w każdym momencie jego życia. W kwestii bezpieczeństwa dziecka najważniejsza jest jego edukacja – dziecko powinno wiedzieć z jakimi zagrożeniami może się spotkać. Oczywiście wiedza ta powinna być mu przedstawiona w przystępny dla niego sposób oraz odpowiedni dla jego wieku.

Dziecko powinno być nauczone bezpiecznej zabawy, czy też prawidłowego przechodzenia przez ulicę. Musi być także świadome tego, że nie może rozmawiać z obcymi, odbierać od nich telefonów, odpisywać na wiadomości, a także wpuszczać ich do mieszkania. Należy przy tym pamiętać, że dziecku może stać się krzywda również w domu, dlatego warto zadbać o zabezpieczenie kontaktów, pochowanie ostrych narzędzi, lekarstw oraz chemii. W ostatnich latach coraz częściej dzieci porzucają zabawę zabawkami na rzecz telefonów i tabletów. Rodzice prezentują je swoim pociechom nierzadko dlatego, by mieć chwilę spokoju. Często jednak nie są świadomi tego, że w internet, choć przydatny, może także nieść ze sobą wiele zagrożeń – dlatego ważnym jest, by interesować się ruchami dziecka w sieci.

Najczęstsze niebezpieczeństwa zagrażające dzieciom

Głównym powodem, dla których dzieci są podatne na niebezpieczeństwo, jest ich naiwność oraz wrodzona ufność wobec innych. W swojej niewymuszonej dobroci nie są w stanie jeszcze pojąć, iż niektórzy ludzie mogą mieć wobec nich złe zamiary. Sporym zagrożeniem bywają także wpływy rówieśników, którzy często wymuszają na dziecku ryzykowne zachowania. Niebezpieczne dla dzieci bywają także ruchliwe ulice, szczególnie gdy dziecko nie jest nauczone prawidłowego zachowania na przejściu dla pieszych.

Pokaż więcej

kobieta w ogrodzie
19.05.2024 11:14 Pachnie tak, że kleszcze będą uciekać, gdzie pieprz rośnie. Tę roślinę warto mieć w ogrodzie

Rodzinny spacer w lesie nieodłącznie wiąże się z ryzykiem ukąszenia przez kleszcza. Te małe pajęczaki są czasem ledwo widoczne, dlatego – niestety – bardzo łatwo je przeoczyć. Bywa, że dopiero po powrocie do domu, odkrywamy przykrą niespodziankę w postaci wbitego w skórę owada.By jak najrzadziej dochodziło do takich sytuacji, trzeba się zabezpieczać. Niektórzy wolą apteczne preparaty przeciwko kleszczom, inni – domowe sposoby. Jednym z nich jest noszenie przy sobie pewnej rośliny.

turkuć podjadek
17.05.2024 11:37 Czy to chrząszcz, czy to koń? Monstrum z ogrodowych grządek

Niewiele owadów, zamieszkujących nasze ogrody, robi na nas takie wrażenie. Ten wygląda jak skrzyżowanie pszczoły z myszą i może jeszcze z rakiem. Naprawdę, można się nieźle przestraszyć podczas pracy wśród grządek.Ten dziwny stwór to turkuć podjadek. Jak na owada ma imponujące rozmiary – nawet ponad 6 cm! Można krzyknąć na jego widok, ale czy jest sens się go obawiać? Jakie szkody może wyrządzić naszym uprawom?

kleszcz
16.05.2024 17:35 Sprytny (choć trochę dziwny) sposób na kleszcze. Warto spróbować!

Gdy kleszcze atakują, poszukujemy skutecznych metod na ochronę przed tymi zjadliwymi pajęczakami. Nie każdy chce się psikać repelentami, bo to silne, chemiczne środki, nie każdy też może. Składniki niektórych z nich, jak wszystko, mogą uczulać.Dlatego szukamy innych metod, bo jakoś bronić się trzeba. Tu z pomocą przyjść nam może banalny, choć w swej prostocie aż genialny, trik. Wiele nie kosztuje, a zwykle i tak mamy go w domu.

kleszcz
14.05.2024 11:28 Kiedy wyjmiesz ze skóry kleszcza, zaznacz to miejsce długopisem. Lekarz ci podziękuje

Podczas wiosennych spacerów, wizyt na placach zabawach, czy nawet pracy w ogrodzie, narażeni jesteśmy na ukąszenia różnych owadów. Szczególnie obawiamy się kleszczy, ponieważ roznoszą groźne choroby. Choć używamy różnych środków ochronnych, takich jak repelenty, czy odpowiednia odzież, nie nad wszystkim jesteśmy w stanie zapanować. Bywa, że znajdujemy wbitego w skórę kleszcza. Co wtedy robić? Po pierwsze – nie panikować. Po drugie – wyjąć owada. Po trzecie – iść po długopis.

Pożar szkoły w Grodzisku Mazowieckim
13.05.2024 13:44 Płonie szkoła w Grodzisku Mazowieckim. Trwała matura z języka angielskiego

Około południa do dyżurnego straży pożarnej w Grodzisku Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie o pożarze szkoły. Chodzi o Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku przy ul. Żwirki i Wigury w Grodzisku Mazowieckim. W placówce trwały egzaminy maturalne.

ryż
10.05.2024 14:22 W ten sposób gotujesz ryż? Możesz zaszkodzić całej rodzinie

Jak należy gotować ryż? Zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu? Choć wydaje się, że to najprostszy sposób, jeśli chcemy uzyskać ryż w odpowiedniej konsystencji. Jak się jednak okazuje, trzeba uważać, zwłaszcza na ryż w torebkach.Mają służyć naszej wygodzie, ale czy przypadkiem nam nie szkodzą? Gotowany przez długi czas plastik może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Specjaliści nie mają wątpliwości.

szerszeń
09.05.2024 18:15 Nie sadź tych roślin na działce! Ich zapach przyciąga szerszenie!

Wiosna w pełni, a praca w ogrodach wrze. Na etapie planowania nasadzeń i projektowania rabat warto wiedzieć, że nie wszystkie rośliny nadają się do ogrodu, w którym przebywają dzieci.I to nie dlatego, że same w sobie są trujące albo toksyczne. Przede wszystkim dlatego, że są bardzo kuszące dla owadów, w tym tych najbardziej niebezpiecznych: szerszeni. Tych roślin nie sadź w swoim ogrodzie!

wędrowny kleszcz afrykański
09.05.2024 17:02 Inwazja nowego gatunku kleszczy. Są trzy razy większe od tych, które znamy

Kleszcza nie da się porównać z żadnym innym stworzeniem. Są małe i potrafią zniszczyć życie. Dosłownie. Borelioza, którą przenoszą, to nie przelewki. Tym bardziej niepokoi, że w Europie pojawił się nowy gatunek: afrykański kleszcz wędrowny. Mówi się, że można je spotkać w Niemczech. Niestety, w Polsce też już są, na Mazowszu przyniósł takiego mój pies.Afrykański kleszcz wędrowny (Hyalomma marginatum) jest większy od tego, który występuje u nas od dawna, ale też znacznie bardziej niebezpieczny. Pajęczak przenosi egzotyczne choroby. Skąd wzięły się w naszym rejonie, gdzie występują i jak je rozpoznać?

radiowóz
09.05.2024 16:38 Dziecko nie mogło patrzeć na to, co dzieje się w domu. Wezwało policję

Dyżurny wyszkowskiej policji odebrał kilka dni temu telefon. W słuchawce głos przerażonego dziecka. Tego, co działo się w domu od dłuższego czasu, nie mogło ono znieść.Godna pochwały postawa, to akt wielkiej odwagi. Bo w domu działo się źle, a do oprawcy to dziecko mówiło “tato”.

ognisko
09.05.2024 15:13 Mandat za ognisko na własnym podwórku? Tak, i to bardzo wysoki!

Ciepła pora roku oznacza jedno: grillowanie! Nie ma nic przyjemniejszego niż wspólne biesiadowanie z przyjaciółmi i rodziną na świeżym powietrzu i pyszna karkówka z grilla. No, chyba że ognisko.Kiełbaski pieczone na patyku i ziemniaki z popiołu, śpiewy przy wesoło trzaskającym ogniu. To przepis na wieczór idealny. Ale czy można rozpalić ognisko na działce lub podwórku? Konsekwencje, jak się okazuje, mogą być nieprzyjemne.

konwalie
09.05.2024 09:49 Rodzice nie wiedzą, co robią. Trujące kwiaty w rączkach dzieci idących do Pierwszej Komunii

Są skromne, a zarazem wyrafinowane. Białe, delikatne, subtelnie pachnące. Nie potrzebują żadnej ozdoby. Wystarczy, że otulają je własne liście. Konwalie – to bardzo popularny wybór, jeśli chodzi o komunijne bukiety.Mało kto wie, że te kwiatki nie są wcale tak niewinne, jak wyglądają. Zawierają glikozydy i saponiny, które mogą być szkodliwe.

samochód w pyle
08.05.2024 21:02 Żółty pył znów atakuje. Co to jest? Czy nam zagraża?

W ostatnich dniach na oknach, parapetach i samochodach osadzają się grube warstwy żółtego pyłu. Ścieramy go, ale z uporem pojawia się od nowa. Strach otwierać okna, by nie wpuścić go do środka. Skąd się bierze ten pył i czy jest szkodliwy dla naszego zdrowia? Jak się okazuje, odpowiedź nie jest jednoznaczna. 

grządki
08.05.2024 12:52 Zasadź te warzywa w ogrodzie, a pozbędziesz się kleszczy. Żałuję, że wcześniej tego nie wiedziałam

Kleszcze są prawdziwą zmorą, szczególnie wiosną i latem. Niemal każde wyjście z domu na łono natury wiąże się z tym, że trzeba myśleć o zabezpieczeniu przed tymi pajęczakami. Przeglądamy skórę, stosujemy repelenty, ale to wciąż mało.Groźne owady kryją się wszędzie. Nawet w naszych przydomowych ogródkach. Na szczęście jest dobry, tani i bezpieczny sposób na to, by je stamtąd wykurzyć. 

dziecko w aucie
08.05.2024 11:10 Chwile grozy na parkingu. Matka zatrzasnęła dziecko w nagrzanym aucie

W Rajczy 2-letnia dziewczynka została uwięziona w samochodzie. Na miejsce przyjechali policjanci, wezwani przez matkę dziecka. Akcja ratunkowa przebiegła sprawnie, mundurowi wybili szybę. Z zeznań matki wynika, że auto zamknęło się samoczynnie.

Kleszcze
07.05.2024 11:49 Inwazja kleszczy w piaskownicach, sceny jak z horroru. "Czegoś takiego nie przerabialiśmy"

Czegoś takiego chyba nikt dotąd nie widział. Ogromne zagrożenie czaiło się w Krakowie tuż przy placu zabaw. Służby zostały postawione w stan gotowości, a plac zabaw zamknięto. Wszystko przez niespotykaną plagę kleszczy!Pani Zuzanna Kocoń, mama małej Kamilki przekonała się obecności tych pajęczaków na własnej skórze. Jak wspominała w rozmowie z "Wyborczą" - wpadła w panikę.

dziecko plac zabaw
06.05.2024 13:41 Milimetry od dramatu w Chełmie. Przeszkadzał mu hałas na placu zabaw, więc chwycił wiatrówkę

Dramatyczne chwile przeżyli mieszkańcy jednego z osiedli w Chełmie w ubiegłym tygodniu. Dyżurny policji odebrał zgłoszenie, że ktoś strzela do dzieci bawiących się na placu zabaw. Jedno z nich zostało ranne.Korzystające z pięknej pogody rodziny uciekły w popłochu, a policjanci bezzwłocznie udali się na miejsce. Szybko udało się zlokalizować strzelca. 52-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów. 

kobieta na rowerze
06.05.2024 11:09 Czy rowerem można jeździć po chodniku? Kierowcy i piesi będą wkurzeni

Rowerem najlepiej byłoby poruszać po ścieżkach rowerowych. Niestety, nawet w dużych miastach nie ma ich aż tyle, by móc przebyć w ten sposób całą trasę. Są momenty, kiedy nie ma innego wyjścia i trzeba jechać ulicą lub chodnikiem.Choć dla wielu uczestników ruchu drogowego to może być frustrujące, rowerzysta powinien znać obowiązujące go przepisy, na przykład ten mówiący, kiedy może jechać po chodniku.

kiszone ogórki
03.05.2024 12:46 Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Kiszonki mają wyjątkowy smak, dlatego często po nie sięgamy. W dodatku – korzysta na tym nasze zdrowie. W ogórkach kiszonych znajduje się bogactwo witamin, jak również ważnych dla naszej odporności probiotyków. Zalecają je specjaliści od żywienia, a także lekarze. Ogórki kiszone poleca się już małym dzieciom. Bywa jednak, że po otwarciu słoika, naszym oczom ukazuje się biały nalot, zarówno na wodzie, jak i samych warzywach. Wiele osób wyrzuca takie ogórki, ponieważ wyglądają, jakby się zepsuły.

rodzina w lesie
03.05.2024 11:44 Bierzesz to ze sobą do lasu? Nic dziwnego, że nie możesz opędzić się od kleszczy. One to uwielbiają

Pogoda coraz bardziej zachęca do rodzinnych wypadów na łono natury. Nasze ulubione kierunki, to łąki, lasy i parki. Choć jest tam bardzo przyjemnie, może też być niebezpiecznie. A to za sprawą czających się na nas maleńkich stworzeń – kleszczy.Kleszcze atakują teraz z całą swoją mocą. Wiosna to bowiem czas, kiedy są najbardziej "żarłoczne”. Jak się okazuje, często robimy niestety coś, co wręcz zwabia do nas te pajęczaki.

dziecko telefon
03.05.2024 11:26 "Wolę iść siedzieć, niż nie odebrać". Nauczyciele miażdżą Lex Kamilek

 - Ustawa Kamilkowa miała chronić dzieci, póki co ma znacznie większe szanse wtrącić nauczycieli do kryminału - mówi Agnieszka, która z żalem usunęła się z grupy klasowej na Messenger, za pośrednictwem której kontaktowała się z wychowankami.Przestraszyła się po tym, jak jej znajomą w domu odwiedziła policja. - Sprawdzili prywatny sprzęt i teraz tłumaczyć się będzie przed prokuratorem - słyszę. Nie zrobiła niczego złego, ale prawo to prawo, obowiązuje wszystkich. Koleżanka Agnieszki rozmawiała z uczennicą o menstruacji. Dziewczynkę wychowuje tylko tata i nastolatka wstydziła się poprosić go o podpaski, napisała do wychowawczyni. Pech, tego dnia do jej domu zajrzeli policjanci.

Prognozy zagrożeń pogodowych
03.05.2024 10:15 Nadciąga Furia. Tak niebezpiecznej pogody dawno nie było

Tegoroczna majówka zrobiła nam miłą niespodziankę i zaskoczyła piękną, letnią pogodą. Jednak myli się ten, kto sądzi, że warto się do tej aury przyzwyczajać. Prognoza zagrożeń meteorologicznych IMGW nie pozostawia złudzeń. Załamanie pogody zacznie się już w piątek.Kolejne dni upłyną nam w akompaniamencie grzmotów i strug deszczu. Niebezpiecznie zrobi się na drogach. Za wszystko odpowiada niż atmosferyczny. Nie byle jaki, bo nazwano go Furia. Ta niespokojna nazwa doskonale oddaje to, co przed nami. 

ukąszenie komara
02.05.2024 09:25 Jak zabezpieczyć dziecko od ukąszeń? Lepiej nie popełniać tych błędów

Ukąszenia owadów skutecznie potrafią odebrać przyjemność z korzystania uroków pięknej wiosny. Siebie możemy popsikać sprayem, który odstrasza insekty, a co z niemowlakiem?Środki, które kupujemy w drogeriach czy aptekach i którymi sami chronimy się przed ukąszeniami komarów, meszek i kleszczy najczęściej nie nadają się dla małych dzieci. 

dziecko na placu zabaw
30.04.2024 14:57 Przeprowadził eksperyment na placu zabaw. Pokazał, że dzieci nie są bezpieczne

“Nie rozmawiaj z obcymi”. “Nie ufaj nieznajomym”. “Nie otwieraj komuś, kogo nie znasz” - te komunikaty rodzice często powtarzają swoim dzieciom. Mają nadzieję, że takie ostrzeżenia naprawdę zapadną maluchom w pamięć.Okazuje się, że nie do końca tak jest. A te ostrzeżenia trzeba powtarzać swoim dzieciom ciągle na nowo, by dobrze je zapamiętały. Bo, jak się okazało w eksperymencie “Brzoza TV”, dzieci naprawdę ich nie pamiętają.

mleko dla niemowląt
30.04.2024 11:18 Niebezpieczna substancja w mleku początkowym. Znaleziono ją we wszystkich próbkach

Naukowcy z Gdańska dokonali przełomowego odkrycia. Z jednej strony to radość i duma – w końcu chodzi o rodzimych badaczy. Zatrważający jednak jest temat, który został przez nich opisany.W opublikowanej właśnie pracy udowodnili, że w mleku dla niemowląt znajduje się mikroplastik. Co gorsza, naukowcy znaleźli go w każdej badanej próbce.

dziecko pryskane repelentem
30.04.2024 10:08 Został ci spray na komary i kleszcze z ubiegłego roku? Farmaceutka wyjaśnia, czy można go jeszcze używać

Wiosna to słońce, ciepło, kwiaty, pachnące drzewa i mnóstwo zieleni. Ale – niestety – nie tylko. Wiosna ma także parę minusów. Jednym z nich są owady. Kleszcze, komary, muchy i meszki, atakują teraz z całą swoją mocą. Nic dziwnego – one także chcą wreszcie pożyć!Kto nie przestawił się jeszcze na wiosenne "tory”, może być przygotowany, np. w kwestii ochrony przed tymi owadami. Gdy zaczynają kąsać, wyciągamy więc środki, często te, których używaliśmy jeszcze jesienią. Czy można tak robić?

mężczyzna w kajdankach
30.04.2024 09:46 Zniszczył i okradł ośrodek dla dzieci na 100 tys. złotych. Przyłapano go na gorącym uczynku

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który włamał się do ośrodka dla potrzebujących dzieci. Kradł nowe instalacje elektryczne, dokonał także szeregu zniszczeń. 41-letniemu mężczyźnie postawiono kilka zarzutów, nie tylko o kradzież. Został tymczasowo aresztowany.

rodzina na rowerach kleszcz
27.04.2024 11:00 Kleszcze w natarciu. 5 sposobów na to, by zabezpieczyć przed nimi dziecko

Te małe, czasem wręcz mikroskopijne, pajęczaki, wywołują w nas strach. Mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, bo przenoszą groźne choroby, w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Czy można się przed nimi jakoś chronić?Na szczęście mamy kilka sposobów i na pewno je wypróbować przed rodzinnym spacerem. Bo przecież nie będziemy rezygnować z wycieczek do lasu tylko dlatego, by nie narażać się na spotkanie z kleszczem!

dziecko w samochodzie
24.04.2024 15:13 Gdzie dziecko powinno siedzieć w samochodzie? To nieprawda, że za kierowcą jest bezpiecznie

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w czasie jazdy samochodem polega nie tylko na wybraniu odpowiedniego fotelika. Znaczenie ma tutaj bardzo wiele różnych czynników.Jednym z nich jest umiejscowienie fotelika w samochodzie i wybranie odpowiedniego miejsca do przewożenia dziecka. Gdzie dziecko powinno siedzieć w samochodzie, by było maksymalnie bezpiecznie?