Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo dziecka – podstawowe informacje

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb dla każdego człowieka, a przede wszystkim dla dziecka. Nie jest ono jednak w stanie zapewnić go sobie samo – jest to zadanie rodzica. Dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, głównie ze względu na swoją naiwność i niezrozumienie otaczającego je świata, który bardzo często bywa okrutny. Rolą rodzica jest nie tylko uchronienie dziecka przed bezpośrednimi zagrożeniami, ale także nauka rozpoznawania niebezpieczeństw oraz umiejętności radzenia sobie z nimi w sposób odpowiedni dla swojego wieku.

Niezwykle ważne w tworzeniu poczucia bezpieczeństwa dla dziecka jest zbudowanie z nim relacji opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Dziecko musi mieć świadomość, że może przyjść do rodzica z każdym trapiącym je problemem – w przeciwnym wypadku nigdy nie będzie czuło się bezpiecznie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

Każdy rodzic chce, by jego dziecko zawsze było bezpieczne, choć często, mimo dobrych chęci popełnia błędy, które niekiedy mogą być odwrotne w skutkach. Zdarza się, że rodzice chcąc uchronić dziecko przez jakimkolwiek niebezpieczeństwem „trzymają je pod kloszem”, w żaden sposób nie edukując go, ani nie przygotowując do samodzielnego życia w przyszłości. Konsekwencje takiego działania bywają tragiczne, ponieważ takie dzieci zwykle są bardzo przytłoczone nadopiekuńczością rodzica i tylko czekają na moment, w którym będą mogły zerwać się ze smyczy, by chłonąć świat, który bywa bardzo niebezpieczny. 

Na ogół dzieci te nie są świadome tego, co konkretnie może być dla nich niebezpieczne, ponieważ nikt ich tego nie nauczył. Rodzicom często wydaje się, że będą w stanie już zawsze opiekować się swoim dzieckiem, jednak nie ma takiej możliwości by być przy nim w każdym momencie jego życia. W kwestii bezpieczeństwa dziecka najważniejsza jest jego edukacja – dziecko powinno wiedzieć z jakimi zagrożeniami może się spotkać. Oczywiście wiedza ta powinna być mu przedstawiona w przystępny dla niego sposób oraz odpowiedni dla jego wieku.

Dziecko powinno być nauczone bezpiecznej zabawy, czy też prawidłowego przechodzenia przez ulicę. Musi być także świadome tego, że nie może rozmawiać z obcymi, odbierać od nich telefonów, odpisywać na wiadomości, a także wpuszczać ich do mieszkania. Należy przy tym pamiętać, że dziecku może stać się krzywda również w domu, dlatego warto zadbać o zabezpieczenie kontaktów, pochowanie ostrych narzędzi, lekarstw oraz chemii. W ostatnich latach coraz częściej dzieci porzucają zabawę zabawkami na rzecz telefonów i tabletów. Rodzice prezentują je swoim pociechom nierzadko dlatego, by mieć chwilę spokoju. Często jednak nie są świadomi tego, że w internet, choć przydatny, może także nieść ze sobą wiele zagrożeń – dlatego ważnym jest, by interesować się ruchami dziecka w sieci.

Najczęstsze niebezpieczeństwa zagrażające dzieciom

Głównym powodem, dla których dzieci są podatne na niebezpieczeństwo, jest ich naiwność oraz wrodzona ufność wobec innych. W swojej niewymuszonej dobroci nie są w stanie jeszcze pojąć, iż niektórzy ludzie mogą mieć wobec nich złe zamiary. Sporym zagrożeniem bywają także wpływy rówieśników, którzy często wymuszają na dziecku ryzykowne zachowania. Niebezpieczne dla dzieci bywają także ruchliwe ulice, szczególnie gdy dziecko nie jest nauczone prawidłowego zachowania na przejściu dla pieszych.

Pokaż więcej

ogórki kiszone
11.07.2024 11:58 Takie ogórki od razu wyrzucam. Kiszonki też mogą zaszkodzić zdrowiu

Lekarze i specjaliści od żywienia podkreślają, że w dobrze zbilansowanej i zdrowej diecie nie powinno zabraknąć kiszonek. To bogactwo witamin i minerałów, wsparcie dla mikroflory jelitowej, układu pokarmowego oraz odpornościowego.Trzeba jednak wiedzieć, że źle przygotowane lub nieprawidłowo przechowywane kiszonki mogą nam zaszkodzić. I nie chodzi tylko o ewentualny nadmiar soli, ale o groźną dla naszego zdrowia bakterię.

pająk w oknie
11.07.2024 08:47 Spryskaj okna, a pająki czmychną w popłochu. Ten zapach wyczują z daleka

Lato to czas, kiedy szeroko otwieramy okna. Tak skutecznie wietrzymy mieszkania i obniżamy temperaturę wewnątrz. W wielu domach przez cały sezon okien w ogóle się nie zamyka! I dobrze, bo tak jest zdrowiej, ale w ten sposób wpada nam także do środka mnóstwo owadów.Muchy, komary i meszki tylko czekają, aż uchylimy lufcik. A z nimi, niestety, także pająki. Nieproszeni goście czasem wydają się tylko czyhać na naszą chwilę nieuwagi. Jak ich zniechęcić do odwiedzin?

Dziecko w rozgrzanym aucie
10.07.2024 08:15 Zostawiła dziecko w aucie, bo spieszyła się na wyprzedaż. Przyjechała policja

Upały nam wszystkim dają się we znaki. Ciężko jest zasnąć, ciężko odpocząć, ale i ciężko myśleć. Jednak to, co wydarzyło się w Galerii Miodowej w Kluczborku, ciężko logicznie wytłumaczyć.Klienci sklepu uratowali życie rocznego maluszka, którego mama zostawiła zamkniętego w rozgrzanym samochodzie w samo południe. 24-latka poszła kupić spodnie. Wszak mamy sezon wyprzedaży.

wtórne utonięcie
09.07.2024 10:44 Wtórne utonięcie to wymysł mediów. Ratowniczka rozprawia się z MITEM

Wtórne utonięcie to FAKE - mowi Ane Ratownica. Na swoim profilu, który obserwuje 83 tys. ludzi, rozprawia się z mitem, który od lat konsekwentnie (i bezrefleksyjnie) powielany jest przez różne media. WHO apeluje od lat, by nie dzielić utonięć na pierwotne i wtórne, bo coś takiego nie istnieje. 

plac zabaw w Parku Ujazdowskim
08.07.2024 07:45 To najlepszy plac zabaw w Warszawie. Atrakcje dla dzieci kosztowały 8 milionów złotych

Lato w mieście też ma swój urok. Naprawdę nie trzeba wyjeżdżać za granicę, ani nawet nad morze czy w góry. Moc atrakcji mamy często na wyciągnięcie ręki we własnej miejscowości. Jeśli chodzi o dzieci, one najlepiej bawią się na placach zabaw.Najlepszym placem zabaw w stolicy okrzyknięto właśnie ten w Parku Ujazdowskim. Są tam zjeżdżalnie, huśtawki, tunele, kryjówki, mnóstwo miejsc, po których można się wspinać, na których można skakać i gdzie da się ganiać.

rower wypadek
07.07.2024 13:40 Wjechał w grupę dzieci w Borzęcinie, jedno zginęło. Nie wyraził skruchy

Tragedia w Borzęcinie Dużym pod Warszawą wstrząsnęła krajem. 12-latek zginął na miejscu, drugi w stanie ciężkim został przewieziony śmigłowcem LPR do szpitala. Sprawca, 26-latek, był kompletnie pijany, miał blisko 3 promile alkoholu. Początkowo zapowiadano, że czynności z nim zostaną przeprowadzone dopiero w niedzielę, kiedy wytrzeźwieje. Jak informuje prokuratura, udało się to zrobić wcześniej. W sobotni wieczór sprawca został przesłuchany i usłyszał zarzuty. Przyznał się i opisał wydarzenia z piątku, jednak nie wyraził skruchy. Cała ta historia ma wiele bardzo wstrząsających szczegółów.

wypadek rower
06.07.2024 08:18 12-latek nie żyje, drugi walczy o życie. Wyszli na rowery, do domu już nie wrócili

W piątkowe popołudnie (5.07) w Borzęcinie Dużym (woj. mazowieckie) grupa dzieci wybrała się na przejażdżkę rowerową. W pewnym momencie stało się najgorsze, na chodnik, którym poruszały się dzieci, z impetem wjechało BMW.Jedno z dzieci zginęło na miejscu, drugie walczy o życie. Kierowca BMW był pijany.

karetka pogotowia
04.07.2024 16:04 2,5-letni chłopczyk wypadł z mieszkania na 3. piętrze. Był pod opieką babci

2,5-letni chłopczyk wypadł z okna z mieszkania w Katowicach. Zaraz po zdarzeniu przyjechali jego rodzice i to oni wezwali pogotowie. Dziecko w stanie ciężkim zostało przewiezione do szpitala. Rodzice i babcia dziecka, która opiekowała się, zostali przebadani przez policję alkomatem. Wszyscy byli trzeźwi.

ból kolana
03.07.2024 10:32 Od razu go wyrzuć. Popularny plaster rozgrzewający wycofany z obrotu

Wycofano z obrotu "Plaster tygrysi Z kotkiem". To plaster rozgrzewający stosowany np. w przypadku bólu mięśni, czy stawów. Okazuje się, że był sprzedawany jako kosmetyk, a spełniał warunki produktu leczniczego.Decyzji o wycofaniu z obrotu wyżej wymienionego produktu, nadany został rygor natychmiastowej wykonalności.

policja i dziecko
03.07.2024 09:13 Rodzice gubią dzieci na Krupówkach. Policja ma dość! Wystosowała apel

By zgubić dziecko w tłumie, czasem wystarczy tylko chwila nieuwagi. A na całe życie może pozostać trauma zarówno dla malucha, jak i dla jego rodziców. Policja przestrzega, jak powinniśmy się zachowywać, by do tego nie doszło.Ważne także, by wiedzieć, co robić w momencie, kiedy jednak stracimy dziecko z oczu. A o to naprawdę nietrudno w wakacyjnych kurortach. Na plażach i ulicach bywa naprawdę gęsto.

15-latka utonęła w Częstochowie
02.07.2024 07:54 Matka ruszyła na pomoc 10-latce. W tym czasie druga z jej córek tonęła

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się 30 czerwca późnym popołudniem w Częstochowie. W całym kraju panował nieznośny upał i wiele osób postanowiło spędzić czas nad wodą. Nad zbiornikiem wodnym przy ul. Amonitowej w Częstochowie odpoczywała matka z dwiema córkami.Tuż po godz. 17:00 kobieta zauważyła, że młodsza z dziewczynek, 10-latka, dziwnie zachowuje się w czasie kąpieli, natychmiast ruszyła na pomoc. Jednak to był dopiero początek dramatu.

środek na komary, dziecko
26.06.2024 06:43 Farmaceuta ocenia preparaty na komary i kleszcze dla dzieci. Producenci nie mówią wszystkiego

Farmaceuta Marcin Korczyk, znany w sieci jako Pan Tabletka, przeanalizował najpopularniejsze preparaty na komary i kleszcze dostępne na rynku. Wnioski z jego analizy są zaskakujące. Okazuje się, że w Polsce nie da się kupić skutecznego i bezpiecznego środka na komary i kleszcze dla najmłodszych dzieci. A te przeznaczone powyżej 1 r. ż. także pozostawiają wiele do życzenia. Od uciążliwych owadów trzeba się jednak zabezpieczać, zwłaszcza na wakacjach. Co więc radzi Pan Tabletka?Najlepiej wybrać jeden preparat, który odstrasza i komary i kleszcze. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na czas działania i koniecznie sprawdzić zasady bezpieczeństwa. Niestety dla dzieci poniżej 1 r. ż. znalezienie skutecznego środka graniczy z cudem. Dla nieco starszych jest już łatwiej, ale farmaceuta zaznacza, że trzeba bardzo uważać na niektóre składniki. Tym bardziej że informacje producentów na opakowaniach często są sprzeczne z zaleceniami lekarzy. Oto zestawienie preparatów na komary i kleszcze od Pana Tabletki.

kleszcz
25.06.2024 06:01 Jak długo żyje kleszcz? Przyniesiony przez psa i kota może z tobą mieszkać nawet kilka lat

Wszyscy wiedzą, że podczas spaceru w lesie czy pobytu na działce można złapać kleszcza. Te małe żyjątka siedzą sobie w trawach i krzewach, a kiedy tylko mają okazję, wczepiają się w skórę żywiciela. Najczęściej jest to zwierzę albo człowiek.Mało kto jednak wie, że kleszcza można "złapać" nawet w domu. Przynosimy je do domu na ubraniach, a nasze psy i wychodzące koty na sierści. Istnieje ryzyko, że kleszcze zagoszczą się u nas na dobre!

gołąb
23.06.2024 12:40 Gołębie nie cierpią tego zapachu. Będą omijać twój balkon z daleka

Ci niechciani goście na naszych balkonach bywają prawdziwą udręką. Gołębie śmiecą, hałasują, a ich odchody czuć nawet z dużej odległości. Gdy tylko upatrzą sobie jakiś balkon, potrafią być niezwykle uparte. Chwila nieuwagi – i mamy gniazdo.Jak wygonić te paskudy? Czasem wydaje się, że jedyną metodą na gołębie jest siatka. Ale jest inny, bardzo skuteczny, i nie tak bardzo inwazyjny sposób. Dzięki niemu pozbędziesz się natrętnych ptaków raz na zawsze.

Policjantka ostrzega
21.06.2024 13:26 Natychmiast to skasuj. Policjantka przestrzega rodziców przed częstym błędem

Świadectwo z paskiem to powód do dumy. To nie ulega wątpliwości. Dziecko mocno się napracowało, potrzebuje docenienia i świętowania swojego sukcesu.Rodzice też pękają z dumy. Są tak szczęśliwi, że nie wahają się wrzucić zdjęć świadectwa swojej pociechy do sieci. Policjanci jednak ostrzegają: w ten sposób narażasz dziecko na niebezpieczeństwo!

kleszcz
21.06.2024 07:28 Jak gryzie meszka? Jak gryzie kleszcz? To warto wiedzieć

Nie zawsze przyłapiemy owada na gorącym uczynku. Bywa, że coś nas zaboli, ukłuje, zaswędzi i nawet nie wiemy, co to było takiego. A łatwiej jest reagować, a przede wszystkim stosować środki zaradcze, kiedy wiemy, co nas ugryzło.Przedstawiamy zatem przewodnik po ukąszeniach, ugryzieniach i użądleniach. Jak wygląda każde z nich? Jakie daje objawy? I czym je leczyć? Od tej pory to będzie już jasne.

karetka
14.06.2024 12:26 Wypadek busa z wycieczką szkolną w kujawsko-pomorskim. Poszkodowanych troje dzieci

Cztery osoby, w tym troje dzieci zostały ranna w wypadku w Plewie w kujawsko-pomorskim. Poszkodowani to pasażerowie busa, który wiózł wycieczkę szkolną.

barszcz Sosnowskiego
13.06.2024 13:57 Barszcz sosnowskiego kwitnie w czerwcu. Lasy Państwowe ostrzegają przed dotykaniem rośliny

Lasy Państwowe już ostrzegają, by uważać na tę roślinę. Może spowodować silną reakcję alergiczną, a nawet doprowadzić do poparzeń. Dowiedz się, co robić, gdy niechcący dotkniesz Barszcz Sosnowskiego.Już kwitnie. Natknąć się na niego możemy podczas rodzinnych spacerów, na łąkach, polach, w rowach przy drodze. Wygląda jak jedno z wielu innych ziół, czy kwiatów, ale kontakt z nim może mieć fatalne skutki.

transporter policja
12.06.2024 11:16 Z wieżowca ktoś wyrzucił transporter dla kotów. W środku była mała dziewczynka

Nie sposób uwierzyć w wydarzenia, które rozegrały się w berlińskiej dzielnicy Altglienicke. 10 czerwca ktoś wyrzucił z trzeciego piętra plastikowy transporter dla kota. W środku była mała dziewczynka. Dziecko w ciężkim stanie trafiło do szpitala.Dziewczynkę znalazł przypadkowy przechodzień. Jego uwagę zwróciły dźwięki dobiegające z plastikowego transportera. W to, co ukazało się jego oczom, ciężko uwierzyć.

węże w chorwacji
11.06.2024 13:50 Zobaczyliście takiego węża na wakacjach? Lepiej bierzcie nogi za pas

Chorwacja to jeden z najchętniej wybieranych przez polskie rodziny kierunków na letni wypoczynek. Nic dziwnego, jest pięknie, wciąż dość tanio, a przy tym trochę jakby swojsko. Spacerując po tamtejszych lasach, możemy natknąć się na wiele zwierząt, które znamy, jako nasze rodzime, są to np. sarny, wiewiórki czy liczne gatunki ptaków. Jednak w Chorwacji bywa też niebezpiecznie, jak ostrzega polska ambasada w Zagrzebiu, wśród tej pięknej przyrody możemy natknąć się na wiele niepozornych, ale niebezpiecznych zwierząt!

Chłopiec robi kanapkę
11.06.2024 11:47 Przed wakacjami powieś tę listę na lodówce. Co dziecko musi wiedzieć, gdy zostaje samo w domu?

W wakacje rodzice często mają problem, co zrobić z dziećmi, które w tym czasie nie chodzą do szkoły. Wiadomo, że maluchom trzeba zapewnić opiekę, ale zgodnie z prawem, już uczniowie nauczania początkowego mogą zostać sami w domu.I chociaż najczęściej nic się nie dzieje, dzieci po prostu grają na komputerze, oglądają telewizję i rozwijają swoje hobby. Jednak warto się przygotować, tak “na wszelki wypadek”. I chodzi nie tylko o rozmowy z dziećmi, jak mają się zachować, kiedy ten wszelki wypadek nadejdzie. Bo w stresie cenna wiedza może wyparować z głowy. 

klimatyzacja w samochodzie
11.06.2024 11:30 Legionella w klimatyzacji w samochodzie to nie żart. Przejażdżka autem może skończyć się poważną chorobą

Klimatyzacja w samochodzie to absolutna konieczność przy dłuższych letnich podróżach. Jednak czy wiesz, że to właśnie ona może odpowiadać za przewlekły katar i infekcje letnie twojej rodziny? I wcale nie chodzi o chłód, który umila podróż.W nieczyszczonej klimatyzacji samochodowej możemy znaleźć nawet bakterie legionella, które powodują śmiertelnie niebezpieczną chorobę legionellozę.

ewakuacja przedszkola
11.06.2024 07:42 Strażacy musieli wynieść dzieci z przedszkola. Apokalipsa w świętokrzyskim

Krajobraz po burzy i to dosłownie. 10 czerwca w woj. świętokrzyskim przeszła nawałnica, burzy towarzyzyło oberwanie chmury. Zalane drogi zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców. Z pomocą przyszli strażacy. 

dziecko w sklepie
10.06.2024 17:04 Czy sześciolatka można wysłać do sklepu po bułki? Przepisy są jednoznaczne

Zastanawiasz się, w jakim wieku musi być dziecko, by można je było wysłać do sklepu? Czy sześć lat to jeszcze za mało? A siedem? Osiem? A jeśli sklep jest tuż pod domem? To wszystko jest ważne. Ale jeszcze ważniejsze są przepisy prawa.Prawo w tej kwestii jest jasne. Ściśle określa, kiedy dziecko może samodzielnie wyjść z domu, by załatwić jakąś sprawę. A każdy odpowiedzialny rodzic, powinien być tego świadomy.

truskawki
10.06.2024 10:05 Lidl wygrał w końcu z Biedronką. Ale zdecydowanie nie na ceny

Fundacja, która robi testy różnych produktów na podstawie badań laboratoryjnych, pod lupę wzięła tym razem truskawki z dwóch najpopularniejszych polskich dyskontów. Wyniki nie pozostawiają złudzeń.W owocach znaleziono ślady środków ochrony roślin. Co prawda, w tych z Lidla mniej, ale także nie można powiedzieć, że te truskawki są czyste pod względem zawartości chemii. 

dzieci na trampolinie
09.06.2024 11:26 Ortopeda nie ma wątpliwości. W tym miejscu nigdy nie stawiaj trampoliny w ogrodzie

 Złamania i to zwykle otwarte, to koszmarny ból, stres, długi czas rekonwalescencji, rehabilitacji. Często konieczna jest operacja. Trampolina jest dobrym pomysłem na zabawkę ogrodową dla dzieci, jeśli zachowamy maksimum ostrożności. W ostatnim czasie jednak pojawia się moda, która sprawia, że trampoliny są tak niebezpieczne, jak nigdy dotąd.- Tylko nie stawiaj trampoliny koło basenu! - przestrzegał mnie ortopeda dziecięcy, Jacek Kąpiński, kiedy rozmawialiśmy o atrakcjach, które można przygotować dzieciom na podwórku latem. Lekarz nie ma wątpliwości, za większość urazów, z jakimi dzieci latem trafiają do szpitala, odpowiadają trampoliny. 

radiowóz
07.06.2024 08:13 Tragiczny wypadek w Warszawie. Chłopca dosłownie zmiotło z ulicy, na asfalcie został tylko but

W czwartkowy poranek na warszawskiej Woli doszło do tragicznego wypadku. 13-latek został potrącony na przejściu dla pieszych. Kierująca 24-latka była pod wpływem narkotyków.

burza
06.06.2024 15:24 Nadciąga "Dziewczynka". Już w ten weekend wróci niebezpieczna pogoda

Burze i ulewy, a do tego gradobicia, wichury, trąby powietrzne. Ostatnie tygodnie nieomal na całym świecie mijają pod znakiem ekstremalnych zjawisk pogodowych. 1 czerwca wiele festynów i pikników z okazji Dnia Dziecka musiało zakończyć się szybciej przez pogodę. Zbliżający się weekend nie będzie spokojniejszy.Na horyzoncie podtopienia i burze. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero preludium, bo na horyzoncie widać "Dziewczynkę" (La Niña), która namiesza w pogodzie na wiele tygodni.