Ból piersi
fot. pixabay.com/StockSnap
Karol Zaborowski - 17 Lutego 2021

Ból podczas karmienia dziecka. Przyczyny i jak sobie z nim radzic

Ból pierwsi w czasie karmienia może mieć wiele przyczyn i nie wszystkie muszą oznaczać stan chorobowy. Nawet nieodpowiednie ułożenie dziecka podczas karmienia może powodować ból. Warto więc wiedzieć, jak go łagodzić.

Karmienie piersią samo w sobie nie powinno być bolesne dla kobiety. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest sporo czynników, które mogą powodować ból. Jednym z nich jest tak, jak wcześniej wspominaliśmy, nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi.

Najczęściej ból wywołany nieprawidłowym przystawieniem dziecka pojawia się w pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy jeszcze niedoświadczona mama nie nabrała odpowiedniej wprawy.

Przyczyny bólu piersi

Innym powodem bólu piersi, który stosunkowo może wynikać z tego pierwszego, jest nadmiar pokarmu. Wtedy też oprócz bólu może pojawić się również gorączka i tkliwość piersi, przez co często kobiety błędnie podejrzewają, że cierpią na zapalenie piersi.

Na szczęście upuszczenie pokarmu przy pomocy laktatora lub po nakarmieniu dziecka, powinno zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. Można też wypróbować ciepłe okłady, które poprawią przepływ mleka.

Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Wiceminister podał możliwe scenariuszeKiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Wiceminister podał możliwe scenariuszeCzytaj dalej

Co więcej, ból podczas karmienia może się pojawić, kiedy zbyt wcześnie przyzwyczaimy dziecko do smoczka. Wtedy też dziecko podczas przystawienia do piersi może zacząć podgryzać brodawkę, co mama malucha bez wątpienia poczuje.

Oczywiście ból piersi może mieć też podłoże chorobowe, a najczęściej jest to stan zapalny piersi. Warto wspomnieć, że najczęściej zapalenie piersi pojawia się w obu na raz, tylko dotyka właśnie jedną z piersi. Dlatego też nawet w czasie leczenia kobieta może bezpiecznie karmić malucha zdrową piersią.

W przypadku zapalenia piersi nie warto od razu przyjmować antybiotyku tylko odczekać 2 dni, aby zobaczyć, czy objawy nie ustępują. Jeżeli stan zdrowia się nie poprawia, wtedy należy sięgnąć po antybiotyk, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News