portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Ból z tyłu głowy – przyczyny i rodzaje, sposoby leczenia
pixabay.com

Ból z tyłu głowy – przyczyny i rodzaje, sposoby leczenia

23 marca 2022
Autor tekstu: Sylwia Fiutkowska

Ból z tyłu głowy, który pojawia się w okolicy potylicy, jest podrażnieniem struktur anatomicznych, dotykającym takie obszary jak: nerwy czaszkowe i rdzeniowe, naczynia tętnicze, zatoki żylne, gałki oczne, zatoki przynosowe, ucho środkowe, zęby czy mięśnie. Najczęściej są symptomami infekcji, wskazują na wysokie ciśnienie czy nieprawidłowy tryb życia, bądź są wynikiem wypadku, aczkolwiek mogą również zwiastować poważniejszą chorobę. Niekiedy sam ból udaje się wyeliminować domowymi sposobami lub lekami, jednakże w momencie pojawienia się innych objawów warto skonsultować się z lekarzem, który po rozpoznaniu ewentualnej choroby, wdroży odpowiednie leczenie.

Przyczyny i rodzaje bólu z tyłu głowy

Istnieje wiele przyczyn i rodzajów bólu z tyłu głowy. Naprzemienny ból głowy, poczynając od prawej bądź lewej strony potylicy aż do szyi może wskazywać na pierwsze objawy przeziębienia lub grupy, a także świadczyć o infekcji górnych bądź dolnych dróg oddechowych.

Ból w okolicy potylicy jest często powiązany z atakiem migreny. W tym przypadku ból pojawia się nagle i występuję naprzemiennie raz z tyłu, a raz w okolicy prawej i lewej skroni. Migrena może utrzymywać się nawet do trzech dni. Przeważnie wraz z nią występują inne symptomy, do których należą nudności, wymioty, a także nadwrażliwość na światło, zapach oraz dźwięk.

Ból z tyłu głowy, który pojawia się w okolicach uszu, może oznaczać zapalenie ucha środkowego lub powiększenie węzłów chłonnych, które mogą z kolei świadczyć o występującej infekcji bakteryjnej, wirusowej lub pasożytniczej.

Kłujący ból z tyłu głowy, pojawiający się w okolicach kręgów szyjnych, może symbolizować zbyt mocne napięcie mięśni przykręgosłupowych a także zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa, przez co pojawia się uczucie nacisku na nerwy. Ten ból najczęściej można odczuć przy pochylaniu się, aczkolwiek może dochodzić do niego również w godzinach porannych, po przebudzeniu. Kłujący ból z tyłu głowy występuje głównie u osób po różnego rodzaju wypadkach komunikacyjnych.

Bóle w okolicy potylicy mogą towarzyszyć również osobom, które nadmiernie korzystają z nowoczesnych technologii – smartfonów, tabletów, laptopów czy komputerów. Często korzystając z wybranego urządzenia pochylają głowę do przodu i w tej pozycji funkcjonują przez kilkadziesiąt minut, co powoduje uszkodzenie kręgosłupa i prowadzi do sporadycznych bólów głowy. Jest to efektem szyi technologicznej.

Pulsujący ból z tyłu głowy może być związany z nadciśnieniem tętniczym, niezależnie od tego czy pojawia się po prawej czy po lewej stronie tyłu głowy. Najczęściej objawia się w godzinach porannych jako konsekwencja podwyższonego ciśnienia tętniczego, które stabilizuje się w nocy. Jego wystąpieniu sprzyja głównie gwałtowane wstawanie.

Ostry ból z tyłu głowy może zwiastować krwotok podpajęczynówkowy. Pacjenci opisują go jako ból, którego jeszcze nigdy nie doznali i nie byliby w stanie porównać go do innego rodzaju bólu. Cechuje się gwałtownością i intensywnością. Krwotok podpajęczynówkowy najczęściej jest związany z nieleczonymi chorobami nadciśnienia tętniczego a także miażdżycy, które prowadzą do powstania tętniaka, a w efekcie pojawiania się ostrego bólu – do jego pęknięcia. Tego rodzaju bólu nie należy lekceważyć, gdyż niezdiagnozowany krwotok może w późniejszym czasie skutkować udarem.

Tępy ból w okolicy potylicy przy równoczesnej sztywności karku i dość wysokiej gorączce, której nie udaje się niczym zbić może skutkować zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Przy takich dolegliwościach niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, gdyż stan chorej osoby prawdopodobnie z minuty na minutę będzie się tylko pogarszał.

Przy jednoczesnym odczuciu ucisku i bólu z tyłu głowy mamy do czynienia z napięciowym bólem głowy, nazywanym inaczej bólem psychogennym. Przyczynami takiego stanu są zazwyczaj silny stres, kłopoty ze snem czy wzmożona nerwowość.

Silny ból z tyłu głowy może być również oznaką guza mózgu. W takiej sytuacji zazwyczaj bólowi głowy towarzyszą dodatkowe dolegliwości, jak bóle w odcinku szyjnym, nudności, wymioty, a nawet kłopoty z widzeniem.

Ból z tyłu głowy występuje również wśród dzieci i kobiet ciężarnych. W większości przypadków bóle w okolicach potylicy u dzieci pokrywają się z przyczynami i rodzajami występującymi u dorosłych. Z kolei u ciężarnych bóle z tyłu głowy mogą powodować:

  • zmiany hormonalne, występujące najczęściej na początku ciąży, które są spowodowane wielością przemian, jakie zachodzą w organizmie kobiety;

  • nadciśnienie tętnicze, niekiedy pojawiające się u przyszłych mam, które nie borykały się wcześniej z problemami z ciśnieniem;

  • zatrucie ciążowe (gestozę), zazwyczaj są to silne bóle w okolicy potylicy, którym towarzyszą dodatkowe symptomy, a mianowicie: zawroty głowy, problemy z ciśnieniem, a także uczucie szumu w uszach.

W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z ginekologiem.

Leczenie – domowe sposoby i diagnostyka

Bóle głowy występujące samoistnie można próbować leczyć domowymi sposobami. Warto przygotować sobie odprężającą kąpiel w ciepłej wodzie w wannie z dodatkiem soli lub olejków eterycznych, które pomogą rozluźnić pospinane mięśnie lub wykonać masaż okolicy potylicy, ograniczający ból. Pomocne okażą się być także zimne okłady przykładane w okolicach szyi, które złagodzą ból. Należy również pamiętać o regularnym wietrzeniu i odpowiednim nawilżeniu pomieszczenia, w którym przybywa osoba z bólem głowy. Świeże i dobrze nawilżone powietrze korzystnie wpływa na układ oddechowy, co w efekcie pozwoli również na lepsze samopoczucie. W przypadku silnych bóli głowy można sięgnąć po leki przeciwbólowe, które są dostępne bez recepty.

Jednak gdy pomimo zastosowania tych metod ból dalej będzie się utrzymywał, a dodatkowo pojawią się inne objawy, to niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu z pacjentem podejmie dalsze kroki. Prawdopodobnie skieruje swojego podopiecznego na wizytę do neurologa, który może zlecić dodatkowe badania, jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, które pozwolą stwierdzić, gdzie leży przyczyna problemu. W sytuacji podejrzenia zmian w kręgosłupie lekarz może skierować pacjenta do neurochirurga, który podejmie odpowiednie leczenie.

Obserwuj nas w
autor
Sylwia Fiutkowska

Sylwia Fiutkowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy