Bon turystyczny: do kiedy ważny, dla kogo, kwota
Bony turystyczne wprowadzono w odpowiedzi na osłabienie gospodarki przez pandemię COVID-19. Dziś skorzystać z nich mogą wszyscy rodzice uprawnieni do świadczenia 500 plus. Bony przyjmują formę cyfrowego kodu i umożliwiają rodzinom obniżenie kosztów wakacji o 500 zł. Podpowiadamy jak je zdobyć.
Nie wszyscy wiedzą jak korzystać ze świadczeń na wakacje. Polski Bon Turystyczny to stosunkowo świeży program, który od początku wzbudza duże kontrowersje. Wyjaśniamy, w jaki sposób z niego korzystać.
Bon turystyczny — najważniejsze informacje
Według danych z października 2021 z 4 mld przeznaczonych na bony turystyczne wykorzystano zaledwie 1,9 mld. Prawdopodobnie przyczyna tkwi w niewiedzy Polaków. O jednorazowe świadczenia w wysokości 500 zł można starać się od sierpnia 2020 roku. Jeden bon przypada na jedno dziecko i przyjmuje formę cyfrowego kodu. Program kontynuowany jest na rok 2021 i 2022.
Początkowo bony miały tracić ważność w marcu 2022 roku. Jednak ze względu na ciągnącą się pandemię, przedłużono ten termin do września 2022. Rodzice, którym przysługuje świadczenie 500 plus, mogą nadal pobierać bony. Wystarczy zarejestrować się na portalu PUE ZUS. Po podaniu odpowiednich danych kod zostanie automatycznie wygenerowany i wysłany na nasz numer telefonu.
Jak korzystać z bonu turystycznego?
Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej znajdziemy listę hoteli i innych miejsc, w których można zrealizować kod. Bony zwykle akceptowane są we wszystkich hotelach, gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach, na koloniach i wszelkiego rodzaju obozach.
Od 2021 roku bonem możemy opłacić także jednodniowe wycieczki. Warunkiem jest jednak obecność dziecka. Rodzice nie mogą skorzystać z bonu samodzielnie. Ponadto w momencie pobierania świadczenia dziecko musi być nieletnie. Jednak jeśli po fakcie przekroczy 18. rok życia, z bonu nadal można skorzystać. Używanie go jest banalnie proste. Wystarczy podać swój kod podczas opłacania usługi. Musi on jednak pozostać w formie cyfrowej, nie wolno go wymieniać na gotówkę.
Źródło: mamotoja.pl
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?
Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę
Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan