Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Chirurdzy wyciągnęli z żołądka dziecka 50 kulek magnesowych
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 11.10.2021 02:00

Chirurdzy wyciągnęli z żołądka dziecka 50 kulek magnesowych

szpital
Fot: Image Source, canva.com

Chirurdzy ze szpitala w Krakowie wyciągnęli z brzucha dziecka 50 kulek magnesowych. W ostatnim czasie do szpitala trafiło troje dzieci, u których trzeba było przeprowadzić taką operację. Lekarze ostrzegają rodziców, żeby zwracali uwagę na to, czym bawią się ich dzieci.

To normalne, że niemowlęta wszystko biorą do buzi. W ten sposób poznają świat. Dlatego trzeba bardzo uważać na to, co znajduje się w ich najbliższym otoczeniu. Należy także zwrócić uwagę na to jak i czym bawią się małe dzieci. Maluchy ciekawe świata, także mogą wpaść na pomysł, aby spróbować czegoś, co niekoniecznie nadaje się do jedzenia. Tak było w przypadku dziecka, które w brzuchu miało pełno magnesowych kulek.

Niebezpieczna zabawa

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie chirurdzy usunęli z brzucha dziecka 50 magnesów, wielkości pestki czereśni. Prawdopodobnie maluch nie połknął ich za jednym razem, ale trwało do dłuższy czas.

Lekarze ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Połknięcie magnesów neodymowych może doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Zabawa tymi kuleczkami jest także niebezpieczne ze względu na ryzyko zadławienia.

Lekarze apelują

Lekarze wyjaśniają, że magnesy wytwarzają silne pole magnetyczne. Połknięte przez człowieka stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia.

-“Kulki mogą zwierać się wzajemnie przez ściany przewodu pokarmowego, powodować odleżyny, niedrożność, przetoki wewnątrzjelitowe. A to wymaga najczęściej operacji" - cytuje chirurga onet.pl.

Nie wszystkie przypadki połknięcia kulek magnetycznych kończą się operacją, czasem udaje się usunąć je za pomocą zabiegów endoskopowych. Zależy to m.in. od tego jak długo kulki znajdują się w brzuchu dziecka. Im później trafi ono do szpitala, tym większe szanse są na to, że zabawka wyrządziła poważne szkody w jego organizmie. Wtedy konieczne jest wykonanie pełnej operacji.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: onet.pl, o2.pl

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?