Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Szpital

Szpital - placówka medyczna

poród
13.05.2024 09:29 Dramatyczny poród w Krakowie. "Moje pieski tak robią", a potem zdjęli jej majtki

To powinno być radosne wydarzenie, do którego mama wraca pamięcią z łzami wzruszenia. Ale ta kobieta płacze na wspomnienie bólu, braku empatii i poszanowania jej godności.Już po wyjściu ze szpitala, świeżo upieczona mama napisała mail do szpitala. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Pacjenta, który nakazał placówce przeproszenie pacjentki. Jej opowieść mrozi krew w żyłach. Bo jedno to jej traumatyczne wspomnienia, drugie: narażenie jej i nienarodzonego dziecka na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Dominika i Vincent Clarke
10.05.2024 09:52 Mama pięcioraczków miała wypadek. Dominika wylądowała w tajskim szpitalu

Dominika Clark i jej mąż mieli poważny wypadek motocyklowy. Mama pięcioraczków trafiła do szpitala z ogromnym bólem, a w dodatku sama. Jej mąż Vincent nie pojechał z nią i nawet nie zadzwonił. Jego obrażenia nie były tak poważne, a mimo to porzucił żonę w trudnym momencie. Co się stało?Na Tajlandii rozpoczęła się właśnie pora monsunowa, a to wiąże się z bardzo dynamiczną pogodą i silnymi opadami deszczu. Nagłe oberwanie chmury zaskoczyło Clarków na drodze. Zostali mocno poturbowani, a w dodatku doszło między nimi do nieporozumienia.

operacja lekarze
30.03.2024 20:05 Fatalna pomyłka w czeskim szpitalu. Lekarze usunęli ciążę nie tej pacjentce

Lekarze z praskiego szpitala Bulovka staną przed sądem. W czasie zabiegu usuwania ciąży pomylili pacjentki. O sprawie informuje czeska telewizja CNN Prima News. "Konkretne osoby zostaną pociągnięte do osobistej odpowiedzialności" - tłumaczy rzeczniczka szpitala. Sprawą zainteresowała się prokuratura.

O co zadbać przed ciążą
25.03.2024 11:04 Zacznij od przychodni, a nie sypialni. Zdrowa ciąża wymaga przygotowań

Decyzja o powiększeniu rodziny jest jedną z najważniejszych, jakie człowiek podejmuje. Od tego, w jakiej formie fizycznej i psychicznej są przyszli rodzice, zależy nie tylko to, jak szybko zajdziesz w ciążę, ale także sam przebieg oczekiwania na dziecko i porodu. Przygotowując się do ciąży w sposób odpowiedzialny i rozsądny, zwiększasz szanse na urodzenie zdrowego dziecka, a to przecież największe marzenie przyszłych rodziców. O tym, o co muszą zadbać przed ciążą oboje rodzice, opowiada Marta Łukasz, położna z Centrum Medycznego “Żelazna”, wykładowczyni w Szkole rodzenia „Zosieńka”. 

śmigłowiec LPR
16.03.2024 16:59 4-latka wpadła do kotła z gotującym się żurkiem. W akcji śmigłowiec LPR

Dziewczynka wpadła do kotła z gotującą się z zupą w Pępowie w woj. wielkopolskim. Według wstępnych informacji ma poparzonych aż 40 proc. ciała. Policja bada okoliczności zdarzenia.Rodzice prawdopodobnie nie wezwali pomocy do dziecka. Służby sprawdzą, kto zawinił. 

poparzone dziecko
15.03.2024 10:46 2-latka poparzona we wrocławskim przedszkolu. Dramatyczna relacja mamy

Do niewyobrażalnej tragedii doszło w jednym z wrocławskich przedszkoli. 2-letnia Somilia doznała strasznych poparzeń, choć wydarzenia miały miejsce na początku lutego, do tej pory nikt nie wie, co właściwie się stało. Dramatyczna relacja mamy dziewczynki przyprawia o ciarki.To miał być zwykły piątek. Tata dwulatki odwiózł ją do przedszkola przy ulicy Wszystkich Świętych we Wrocławiu około godz. 9:00, niespełna 3 godziny później odebrał telefon z placówki, proszono go, by niezwłocznie wrócił, bo doszło do wypadku i do jego córki wezwano pogotowie.

3-miesięczny Arturek pod wpływem narkotyków
01.03.2024 09:14 3-miesięczny Arturek w szpitalu. Nie do wiary, co zrobili mu rodzice

Arturek miał niespełna trzy miesiące, gdy do szpitala w Legnicy przyniósł go ojciec. Dziecko było pod wpływem narkotyków. Samo ich nie wzięło, podano mu je z mlekiem.O tej szokującej sprawie pisaliśmy na początku sierpnia 2023 roku. Wówczas media informowały, że rodzice podawali narkotyki dziecku, aby było spokojniejsze. Ruszył proces 25-latki i jej o pięć lat starszego partnera. 

Szpital psychiatryczny w Andrychowie
23.02.2024 13:48 Mieli uratować setki dzieci. Tymczasem wielki szpital zieje pustką

Najpierw było wielkie otwarcie, przecinanie wstęgi i feta. A potem cisza i puste korytarze. Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie zostało zmodernizowane i miało zacząć działać pod koniec zeszłego roku. Ale mimo modernizacji i otwarcia z wielką pompą i szacownymi gośćmi, stoi puste.Od 2022 roku w Andrychowie działa tylko oddział dla dorosłych. Dzieci i młodzież z regionu nie mają zapewnionej opieki psychiatrycznej.

Patologia ciąży
13.02.2024 14:06 Patologia ciąży, to naprawdę PATOLOGIA. "Idę zapalić, pilnuj drzwi"

Na ten oddział trafiają kobiety w ciąży, u których doszło do pewnych komplikacji zdrowotnych. Może chodzić o cukrzycę ciążową, czy nadciśnienie tętnicze w przypadku matki, ale też o różne problemy dziecka, jak choćby owinięcie pępowiną. Niektóre kobiety spędzają na “patologii” tylko kilka dni lub tygodni, inne muszą leżeć przez niemal całą ciążę, jeśli istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem. Dla wielu z nich ten oddział staje się w pewnym momencie drugim domem. I nieraz zapominają, dlaczego się tu znalazły.

Najlepsze położne
07.02.2024 15:30 Pacjentki wybrały. Oto najlepsze położne w Polsce

Najlepsze położne zostały wyłonione w 10. edycji konkursu “Położna na medal”. W 2023 roku pacjentki oddały aż 7386 głosów, wybierając spośród 512 położnych zgłoszonych do plebiscytu z całej Polski. Publikujemy nazwiska laureatek trzech pierwszych miejsc, a także najlepszych położnych w poszczególnych województwach.“Rodziłyśmy razem. Ja i moja położna” – każda rodząca kobieta chciałaby właśnie tak wspominać swój poród. Dobra położna jest bezcenna w trakcie tego niesamowitego, ale i trudnego wydarzenia. Teraz wiemy, które specjalistki dają najlepsze wsparcie swoim pacjentkom. Panie, które zostały laureatkami konkursu, pomagają dzieciom przychodzić na świat. Ale robią też znacznie więcej.

Trzeci migdał
26.01.2024 16:12 Otwarta buzia to nie wszystko. Trzeci migdał u dziecka może zwiastować kłopoty

Uchylone usta, częste infekcje, chrapanie w nocy i niedosłuch – tak może objawiać się przerost migdałka gardłowego. Ten problem dotyka wielu dzieci i często kończy się zabiegiem chirurgicznym. Rodzice czasem zastanawiają się, po co dzieciom w ogóle ten tak zwany "trzeci migdał”. Przysparza samych problemów, a w końcu i tak trzeba go wycinać – czyli można bez niego żyć! Ale to nie takie proste, ten narząd pełni w organizmie dziecka niezwykle ważną rolę.

Aleks
25.01.2024 10:35 Ta historia wywoła lawinę łez. Lekarze z Gdańska uratowali życie małego Aleksa.

Specjaliści z gdańskiego UCK jako jedyni zdecydowali się ratować życie małego Aleksa. Przeprowadzili ekstremalnie trudną operację, w sposób, którego nie próbował jeszcze nikt na świecie. O tym, że chłopiec żyje, lekarze mówią w kategoriach cudu.Aleks trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w tragicznym stanie. Jego układ oddechowy był spustoszony. Wiele światowych ośrodków odmówiło pomocy, nie widząc szans na uratowanie dziecka. Ale specjaliści z Gdańska postanowili zawalczyć. Dzięki nim chłopiec żyje.

Dzieci wjeżdżają na salę operacyjną samochodzikiem
24.01.2024 14:10 Szpital skradł serca małych pacjentów. Na zabiegi dojeżdżają limuzyną

Pobyt w szpitalu to dla dzieci bardzo duże przeżycie. Spanie w szpitalnym łóżku, kontakt z lekarzami w białych kitlach i zmiana otoczenia — to już jest bardzo stresujące. A do tego dochodzą często nieprzyjemne badania i bolesne zabiegi.Niektóre szpitale bardzo starają się, żeby umilić dzieciom pobyt i nieco zmniejszyć ich strach i napięcie. Na świetny pomysł wpadli lekarze z Centrum Opieki Medycznej "Kopernik" w Warszawie.

czworaczki
19.01.2024 09:48 Miały być bliźniaki są czworaczki! Niezwykłe narodziny w Lublinie

Taki poród zdarza się raz na 700 tysięcy! W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie 10 stycznia 2024 roku przyszły na świat czworaczki! Nad bezpieczeństwem dzieci i mamy czuwał kilkunastoosobowy zespół specjalistów. Dwie dziewczynki i dwóch chłopców pozostają pod czujną opieką Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Wyjątkowy poród przez cesarskie cięcie odbył się już pod koniec 31. tygodnia ciąży. 

Objawy z którymi trzeba jechać do szpitala
16.01.2024 15:42 Z tymi objawami PĘDEM do szpitala. To wiedza obowiązkowa dla rodziców

Każdy rodzic przeżył to choć raz. Dziecko wyraźnie nie jest sobą, coś się dzieje. Czekać, czy jechać do szpitala? Teraz, czy później, a może zadzwonić do pediatry, albo poczekać do rana i pojechać do przychodni?Są sytuacje, kiedy zwłoka może kosztować najwyższą cenę. Byli ratownicy medyczni, którzy mają wieloletnią praktykę i ogromne doświadczenie w ratowaniu najmłodszych pacjentów, nagrali klip, który został opublikowany w internecie. Wskazują w nim na pięć sytuacji, w których odpowiedź na pytanie, czy czekać, brzmi zawsze: NIE, JEDŹ NATYCHMIAST!

RSV - brakuje łóżek w szpitalach
11.01.2024 09:58 Sprawdził się najczarniejszy scenariusz. Szpitale pękają w szwach

Kaszel, katar i wysoka gorączka. Zaczyna się podobnie jak większość infekcji górnych dróg oddechowych. Ale ta jest szczególnie niebezpieczna, zwłaszcza dla małych dzieci. Chodzi o RSV. Wirus dziesiątkuje właśnie przedszkola i żłobki.Wiele dzieci wymaga niestety hospitalizacji. Niektóre – nawet intensywnej terapii. Tymczasem w szpitalach pediatrycznych zaczyna już brakować łóżek. Jak to się skończy, jeśli wirus jeszcze bardziej się rozprzestrzeni?

szpitale przepełnione, epidemia RSV
05.01.2024 10:47 Groźny wirus w natarciu! W szpitalu zabrakło łóżek dla pacjentów

Mocny kaszel, ból głowy, katar i osłabienie – to najczęstsze objawy wirusa RSV. Chociaż dorośli przechodzą go łagodnie, dla dzieci jest naprawdę bardzo niebezpieczny. Przy zaostrzonych objawach konieczna jest hospitalizacja.Sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. W styczniu przypada zazwyczaj szczyt zachorowań. W tym momencie już brakuje wolnych łóżek w szpitalach dziecięcych i na oddziałach pediatrycznych. Rodzice są zaniepokojeni.

Koniec PTK
20.12.2023 09:51 Koniec TPK. Już nie dostaniesz L4, ani recepty przez telefon

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu zakończyła działalność. Już nie można zadzwonić pod bezpłatny numer, by skorzystać z teleporady, otrzymać receptę, czy nawet zwolnienie lekarskie. TPK była uruchomiona na czas pandemii COVID-19 i miała działać tylko do 15 grudnia 2023.Teraz trzeba wrócić do starych zwyczajów, czyli do nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Informacji na jej temat udziela Telefoniczna Informacja Pacjenta (TIP).

Kołobrzeska porodówka
13.11.2023 19:21 "Połóżcie jej lód na brzuchu, bo się wykrwawi". Co się dzieje na kołobrzeskiej porodówce?

Poród to wyjątkowe przeżycie. Niezależnie od tego, czy mowa o rozwiązaniu siłami natury, czy przez cesarskie cięcie. Kobieta cierpi, gdy sprowadza dziecko na świat i tylko szczęśliwy finał tego procesu sprawia, że decydujemy się na dzieci. Cieszą nas rankingi o najlepszych porodówkach, bo tych, jest coraz więcej, jednak są i takie, w których wciąż jest wiele do zrobienia.Gdyby kobiety mogły ostrzegać inne rodzące przed wyborem szpitala, wiele młodych matek z województwa zachodniopomorskiego powiedziałoby: "Tylko nie Kołobrzeg". Tamtejsza porodówka ma fatale opinie i wiele cierpienia na sumieniu.

Najlepsze porodówki w Polsce
29.10.2023 21:29 Matki wybrały najlepsze porodówki w Polsce. Dwie kliniki z tego samego miasta [LISTA]

XXI wiek, kraj w sercu Europy, a wiele kobiet wciąż marzy o tym, by rodzić po ludzku. Bywa z tym różnie. Nie mówimy tu tylko o utrudnionym dostępie do znieczulenia przy porodzie, ale też o przedmiotowym traktowaniu rodzących. Trzymają nas na plecach, choć rodzi się łatwiej w pionie. Nie szanują prawa do ochrony krocza, za wcześnie przecinają pępowinę i zabierają noworodka na badania, gdy powinien być w kontakcie skóra do skóry z mamą. Ale... są miejsca, gdzie jest inaczej. Fundacja Rodzić po Ludzku opublikowała nowy raport, w którym to rodzące wybrały najlepsze porodówki w Polsce.

Kampania Masz prawo do skargi
20.10.2023 08:32 Chamstwo i bezpodstawne nacinanie krocza muszą się skończyć! Zacznijmy Rodzić po Ludzku

Rusza nowa kampania Fundacji Rodzić po Ludzku „Masz prawo do skargi”. Niestety wciąż zbyt mało kobiet jest w stanie powiedzieć, że kiedy rodziły dziecko, w szpitalu wszystko było tak, jak trzeba. Doniesień o złym traktowaniu rodzących przez lekarzy i położne jest zdecydowanie za dużo.Poród nie powinien być traumatycznym doświadczeniem, tylko najpiękniejszym momentem w życiu każdej matki. Jednak często wspominamy to wydarzenie jako traumę. 

Śmierć po porodzie w Kołobrzegu
12.10.2023 13:38 Poprosiła o zdjęcie z synkiem i straciła przytomność. Tragiczna śmierć Kasi na porodówce

To niewyobrażalna tragedia. Młoda, zdrowa kobieta urodziła dziecko i wszystko powinno być w porządku. Kilka godzin po porodzie jej stan zaczął się pogarszać w dramatycznym tempie. Zdążyła tylko nakarmić synka, po czym straciła przytomność. „Ostatnie słowa żony to" Kocham cię" - mówi mąż pani Katarzyny. Za jej śmierć wini szpital, który według niego dopuścił się niewybaczalnych błędów. 

śniadanie na patologii ciąży
03.10.2023 13:45 Zamykała oczy, żeby przełknąć tę breję. Ciężarna pokazała, czym karmiono ją w szpitalu

Kobieta w pierwszym trymestrze ciąży powinna spożywać tyle kalorii, co przed ciążą. W drugim trymestrze jej zapotrzebowanie wzrasta o ok. 360 kcal, a w trzecim o 475 kcal. Niewiele. Jednak znacznie ważniejsze od tego ile spożywa przyszła matka, jest to, co spożywa.Dieta ciężarnej musi dostarczyć jej i przyszłemu dziecku wielu składników odżywczych. Rośnie np. zapotrzebowanie na żelazo, którego najwięcej znajdziemy w czerwonym mięsie. Nie można jednak zapominać też o innych składnikach.

dziecko w szpitalu
03.10.2023 10:33 Rewolucja na oddziałach pediatrycznych w całej Polsce. Zmiany właśnie wchodzą w życie

Wielka rewolucja na oddziałach pediatrycznych w całej Polsce czeka na małych pacjentów od 3 października. NFZ wprowadza zmiany finansowania leczenia dłuższego niż 30 dni. Oznacza to, że szpitale nie będą musiały czekać do zakończenia leczenia szpitalnego, aby otrzymać z NFZ zwrot kosztów. Od tej pory rozliczenie będzie miało charakter ryczałtowy i będzie rozliczane na podstawie uśrednionych kosztów leczenia w podobnych przypadkach.

izba przyjęć szpital
22.09.2023 16:34 Oddziały ratunkowe pękają w szwach. Wszyscy pacjenci mają ten sam objaw

Jesień w pełni, a z nią zaczął się sezon na infekcje. Poza zwykłymi przeziębieniami, na dobre panoszą się wirusy, które często powodują nagłe objawy. Lekarze alarmują, że jeden z nich szczególnie dominuje na SOR-ach.Dominujące wśród maluchów są choroby układu oddechowego, liczne przeziębiania, bostonka i inne wirusy, ale najczęściej są to infekcje, w których przebiegu obserwujemy duszności. Ten objaw może nawet zagrażać życiu, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować.

dziecko samo wyszło ze szpitala
27.07.2023 12:12 Małe dziecko samo wyszło ze szpitala i chodziło po mieście. Znaleźli je przypadkowi ludzie

Czteroletnie dziecko samo wyszło ze szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Maluch błąkał się po ulicach miasta. Przypadkowi ludzie znaleźli go w okolicy przejścia dla pieszych. Jak mogło dojść do tak niebezpiecznej sytuacji? Kto jest winny takiemu zaniedbaniu? Gdzie byli dorośli, którzy powinni zapewnić małemu dziecku opiekę?Do zdarzenia doszło wieczorem między godziną 19 a 20. Czterolatka, który stał na ulicy bez opieki dorosłych, zauważyli przypadkowi ludzie. Była to rodzina ze Słupska przejeżdżająca przez miasto. Dzięki ich czujności dziecko szybko trafiło pod opiekę policjantów.

Dziecko w szpitalu canva PRO
23.06.2022 16:21 Po lekcji WF-u ośmiolatka trafiła do szpitala. Szkoła nie zamierza brać odpowiedzialności za zdarzenie

Podczas lekcji WF-u dwie dziewczynki zderzyły się ze sobą głowami. Nauczyciel stwierdził, że nic się nie stało i kontynuował zabawę. Kiedy jedna z kilkulatek wróciła do domu, ostry ból głowy nie przestawał jej dokuczać. Ostatecznie trafiła do szpitala.Teraz placówka nie chce wziąć odpowiedzialności za to, co przydarzyło się dziewczynce. Ich zdaniem wizyta w szpitalu nie miała nic wspólnego z zajściem na lekcji WF-u. "Nie trzeba być lekarzem, aby wiedzieć, że po uderzeniu w głowę należy zgłosić się do lekarza" - stwierdza matka dziewczynki.

Szpital pediatryczny PRO
13.04.2022 16:42 Świętochłowice: szpital zamyka oddział pediatryczny

13 kwietnia oddział pediatrii w Szpitalu Powiatowym w Świętochłowicach oficjalnie został zamknięty. Powodem miały być problemy finansowe placówki i powtarzające się ujemne wyniki oddziału. Od tej pory dzieci ze Świętochłowic będą mogły szukać pomocy medycznej w innych placówkach.Jedyny Oddział Pediatryczny w Świętochłowicach właśnie przestał udzielać świadczeń zdrowotnych. Wyjątkiem pozostał tylko oddział patologii noworodka, który niedługo ma być przyłączony do oddziału neonatologii. Utrzymana ma być też poradnia POZ, w ramach której będą rozwijane świadczenia pediatryczne.

  • 1
  • 2