Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Chłop z ciebie czy szlachcic? Nazwisko w dowodzie wszystko ci powie

Chłop z ciebie czy szlachcic? Nazwisko w dowodzie wszystko ci powie

Szlacheckie nazwiska
fot. Netflix "1670" odc. 1

Czasami odtworzenie historii rodzinnej i drzewa genologicznego może być bardzo trudne. A wielu osobom zależy na tym, by poznać swój rodowód i odnaleźć korzenie. Mnóstwo informacji można wynieść z samej analizy nazwiska.

Przede wszystkim nazwisko może świadczyć o pochodzeniu. I to nie chodzi wcale o końcówkę -ski lub jej brak. Tak naprawdę o tym, jaka jest historia naszego rodu, może świadczyć wiele rzeczy.

Powstawanie nazwisk

Wiele osób uważa, że końcówka -ski i -cki była zarezerwowana dla rodzin szlacheckich. Jest w tym ziarno prawdy, ale tylko niewielkie. Jeśli szlachcic posiadał jakąś miejscowość Strzelce, zaczęto nazywać go Strzeleckim, a jeśli był właścicielem ziem, przez które przepływał potok – Potockim.

Początkowo tylko szlachta posiadała nazwiska. Dopiero później chłopi zaczęli tworzyć sobie nazwiska. Wzięły się od wiejskich przydomków. Nietrudno sobie wyobrazić, że we wsi było więcej niż jeden Jakub czy Jan, dlatego dodawano im przezwiska, by można było ich rozróżnić. Jan, który trudnił się kowalstwem, był nazywany Kowalem, a Jan, który nie wykazywał się szczególną inteligencją – Baranem.

Kasia (7).jpg
Fot. Netlix “1670” odc. 1

Nie każdy Kowalski to szlachcic

Końcówka -ski do pewnego momentu była faktycznie typowa dla nazwisk szlacheckich. Z tego względu po prostu podnosiła prestiż osób, które nosiły takie nazwisko. Nic więc dziwnego, że wiele osób postanowiło nieco zmienić swój przydomek. Jan Kowal chętnie więc został Kowalskim.

Pan Baran natomiast prawdopodobnie nie był zadowolony ze swojego przezwiska, więc postanowił nazwać się Barańskim. Jeśli pan Wrona niechętnie patrzył na swoje nazwisko, mógł nazwać się Wrońskim.

Czasami chłopi nosili takie samo nazwisko jak szlachcic, któremu służyli. Dlatego wielu Potockich, Dobrowolskich, Branickich czy Chodakowskich nie ma niestety szlacheckich korzeni. O historii chłopskich nazwisk wiemy niestety mniej niż szlacheckich. Oficjalnie zaczęły funkcjonować dopiero w XVIII wieku, kiedy zaczęły się pojawiać w księgach parafialnych.

Co może znaczyć twoje nazwisko

Od momentu, kiedy kształtowały się nazwiska, minęły setki lat. Bardzo trudno dotrzeć do informacji, czy na pewno należało się do znamienitego rodu, czy nie. Sama budowa nazwiska nie zdradza nam, czy jest się chłopem, czy szlachcicem. Jednak nazwisko niesie w sobie jakąś rodzinną historię. I można ją sprawdzić!

Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki stworzonej przez Instytut Języka Polskiego PAN. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy! Pomoże odkryć wiele szczegółów, które mogą być przydatne, jeśli szukasz informacji o swoim rodzie.

Kasia (9).jpg
fot. screen ze strony nazwiska.ijp.pan.pl

Warto zwrócić szczególną uwagę na pochodzenie i występowanie nazwiska. Analiza tych danych może dać nam odpowiedź na pytanie, jaka jest twoja historia.

Zobacz także:

Jej imieniny są najczęściej w roku. Rodzice oszaleli na punkcie tego imienia

To imię dla ambitnej i pięknej dziewczynki. Aż dziw, że Polacy już nie chcą nazywać tak córek

Najlepsze pary imion dla bliźniaków. Które do siebie pasują?