Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > To imię dla ambitnej i pięknej dziewczynki. Aż dziw, że Polacy już nie chcą nazywać tak córek
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 28.12.2023 10:47

To imię dla ambitnej i pięknej dziewczynki. Aż dziw, że Polacy już nie chcą nazywać tak córek

Grażyna pochodzenie i znaczenie imienia
Fot. Pixabay

Jeśli rozejrzysz się wokół siebie, z pewnością okaże się, że znasz przynajmniej kilka kobiet o tym imieniu. Jego korzenie nie sięgają ani starożytnej greki, ani czasów biblijnych. Zostało ono wymyślone w 1823  roku przez Adama Mickiewicza, jest więc stosunkowo młode. W pierwszej połowie 2023 roku nikt nie nadał takiego imienia córce, przez cały 2022 rok wybrano je zaledwie 7 razy.

Grażi z litewskiego znaczy piękna. Nic dziwnego, że Mickiewicz dla bohaterki swojego poematu wybrał właśnie imię Grażyna. Dziś nie jest zbyt popularne, a szkoda, bo poza pięknym znaczeniem, przypisuje mu się cechy osobowości, które wielu z nas chętnie widziałoby u swoich córek. 

Jaka jest Grażyna - charakter

Grażyna jest spokojna i praktyczna, twardo stąpa po ziemi, daleko jej od oderwanej od ziemi marzycielki. Osoba nosząca to imię potrafi na chłodno podejść do każdej sprawy i wykonać bilans zysków i strat. Grażyna jest praktyczna i doskonale radzi sobie w twardym męskim świecie. Kieruje się w życiu logiką, pozwala je to nie tylko unikać rozczarowań, ale także konsekwentnie dążyć do założonych celów. 

Grażyna jest bardzo otwarta na ludzi i wrażliwa na ich emocje. Na pozór może sprawiać wrażenie chłodnej, skoncentrowanej na sobie, wręcz egoistycznej. Ona jednak ma wbudowany radar na fałszywe emocje. Od razu wie, kiedy ktoś biadoli, bo tak lubi, a kiedy faktycznie potrzebuje wsparcia. Mówi niewiele, ale jej riposty zawsze są celne. Wie, co kto potrzebuje usłyszeć, żeby wziąć się w garść i odmienić swoje życie. Ale nie robi tego, by manipulować, ona daje impulsy do zmian.

Kopia – Marta L - 2023-12-28T091406.684.jpg
Pixabay

Grażyna w relacjach

Kobieta nosząca to imię jest lubiana i szanowana. Ma szeroki krąg znajomych i kilku zaufanych przyjaciół. Bardzo łatwo nawiązuje nowe znajomości, co skutkuje szeroką siecią kontaktów towarzyskich, ale też zawodowych. Najlepiej jednak czuje się na łonie rodziny.

Zarówno partner, jak i dzieci odnajdują w niej prawdziwe oparcie. Choć sama jest bardzo ambitna, nigdy nie stawia bliskich w sytuacji, kiedy musieliby zrezygnować z własnych planów i marzeń, aby umożliwić jej spełnienie zawodowe. Grażyna potrafi znaleźć drogę, na której dla każdego z jej bliskich znajdzie się odpowiednia przestrzeń do realizacji marzeń i planów.

Kopia – Marta L - 2023-12-28T091518.624.jpg
Pixabay

Życie zawodowe Grażyny

Bije od niej pewien majestat, wzbudza zaufanie, dlatego te zwykle odnajduje się w takich zawodach. Może być lekarką, prawniczką, nauczycielką, urzędniczką, a nawet zająć się polityką. Grażyna jest sprawiedliwa, logiczna, skupiona na dobrze ogółu, nigdy nie przedkłada własnych ambicji ponadto co korzystne dla społeczności, w której się obraca.

Bywa, że skupiona na naprawianiu świata zapomina o własnych potrzebach. Często jest przepracowana i zmęczona. Nie umie odpuszczać sobie i innym. W każdym widzi ogromny potencjał i zachowuje się, jakby jej życiową misją było wydobycie go na wierzch.

Zdrobnienie i imieniny Grażyny

Choć imię ma piękne znaczenie i wiąże się z nim wiele dobrych cech charakteru, rodzice często odrzucają je, gdy szukają miana dla córki przez twarde brzmienie. Jednak istnieje wiele przyjemnych dla ucha drobnień, które doskonale sprawdzą się nie tylko dla małej dziewczynki.

Zdrobnienia imienia Grażyna: Grażynka, Grażka, Graża, Gusia, Guga, Grasia

Imieniny Grażyny: 1 kwietnia, 26 lipca, 9 września.

Zobacz także:

Pierwsze takie imię dla dziewczynki w Polsce. Oznacza wielkiego kota

Pięć lat temu to imię nie występowało w Polsce. Dziś jest szalenie popularne

Rodzice unikają tego imienia jak ognia. Ściąga na dziewczynki nieszczęście