Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Drugie imię dla dziecka. Piękny zwyczaj czy zbędny dodatek?

Drugie imię dla dziecka. Piękny zwyczaj czy zbędny dodatek?

Drugie imię dla dziecka
fot. Pexels

Na co dzień się go nie używa, ale i tak duża część z nas je ma. Może wydłużać czas wypełniania i podpisywania dokumentów. Przez wieki było zarezerwowane tylko dla elit. Chodzi o drugie imię.

Prawdopodobnie tradycja nadawania drugiego imienia wywodzi się z czasów słowiańskich. Drugie określenie miało chronić swojego właściciela, dlatego często wykorzystuje się imiona świętych. Jednak wydaje się, że drugie imię sprawia tylko kłopoty. Rodzice zastanawiają się, czy w ogóle nadawać je dziecku.

Drugie imię dla dziecka: tak czy nie

W wielu rodzinach nadawanie drugiego imienia to wielopokoleniowa tradycja. I to piękna tradycja, ponieważ najczęściej drugie imiona mają uhonorować dziadków. Czasami jednak może uprzykrzyć dziecku życie i jest naprawdę kłopotliwe, zwłaszcza jeśli i pierwsze miano, i nazwisko są bardzo długie. Drugie imię trzeba podawać we wszystkich dokumentach.

Nadanie drugiego imienia może być dobrym sposobem na kompromis. Jeśli każde z rodziców ma swój typ, jest to dobre rozwiązanie konfliktowej sytuacji. Z drugiej strony czasami właśnie zdarza się, że część rodziny konsekwentnie używa drugiego imienia. Wtedy malec nie reaguje na to miano, które ma wpisane w dokumentach jako pierwsze, a to nierzadko prowadzi do zamieszania.

Kasia (1).jpg
fot. Pexels

Czy można mieć więcej niż dwa imiona?

W niektórych krajach Europy można nadawać dziecku kilka imion. W Polsce jednak dopuszczalne przez prawo są tylko dwa i każde z nich musi być zgodne z określonymi zasadami. Nie może więc być ośmieszające ani nieprzyzwoite.

Jeśli chcesz nadać dziecku bardzo rzadko spotykane lub zagraniczne imię, musisz mieć zgodę Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Szanse na przychylną opinię urzędnika będą większe, jeśli imię będzie zapisywane zgodnie z zasadami języka polskiego. Dla przykładu: nie powinno się w nich pisać “x” tylko ”ks”, a “ph” zapisujemy jako ”f”.

Kobiece imię dla chłopca

Pierwsze imię musi mieć taką formę, by dało się rozróżnić płeć dziecka. W przypadku drugiego ta zasada nie obowiązuje. Więcej, chłopcom można nadać także kobiece imiona!

A dokładniej jedno. To imię Maria. Zwyczaj ten zapoczątkowali Włosi, ale w Polsce także jest dozwolone. Imię matki Jezusa nadaje się chłopcom jako rodzaj błogosławieństwa. Jest to jednak umiarkowanie popularne rozwiązanie. Zdarza się, że rodzice dają je dziecku tylko na chrzcie i nie wpisują go w dokumentach w USC.

Najpopularniejsze drugie imiona

W rankingu najpopularniejszych drugich imion zdecydowanie wygrywają te tradycyjne. Prawdopodobnie nadaje się je, by uczcić dziadków lub pradziadków. Na szczycie listy najbardziej powszechnych drugich imion żeńskich znajdują się:

  • Maria,
  • Anna,
  • Zofia,
  • Magdalena,
  • Helena.

Najbardziej popularne drugie imiona dla chłopców to:

  • Jan,
  • Piotr,
  • Józef,
  • Stanisław,
  • Michał.

Z punktu widzenia prawa oba imiona są tak samo ważne. Dziecko może w przyszłości posługiwać się obydwoma lub jednym z nich.

Zobacz także:

Jakie imiona dla dzieci będą modne w 2024 roku? Dużo zaskoczeń
Jej imieniny są najczęściej w roku. Rodzice oszaleli na punkcie tego imienia
Chcieli nadać dziecku kontrowersyjne imię. Rada Języka powiedziała stanowcze "NIE"