Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Chłopiec czy dziewczynka? Zabaw się i rozpoznaj płeć dziecka bez USG
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 28.11.2021 01:00

Chłopiec czy dziewczynka? Zabaw się i rozpoznaj płeć dziecka bez USG

Płeć dziecka - przesądy
fot. Vasyl Dolmatov, canva.com

Chłopiec czy dziewczynka? - to pytanie przynajmniej raz słyszy każda ciężarna. Odpowiedź na nie zapewniają badania USG. Zwykle wszystko staje się jasne w drugiej połowie ciąży. Czasem zdarza się jednak, że dziecko trzyma w niepewności rodziców do samego końca. 

Niektórzy starają się wcześniej odgadnąć płeć dziecka. I nie potrzebują do tego specjalistycznego sprzętu. Wykorzystują do tego przeróżne sposoby. Od starych przesądów, po obserwacje naukowców. Oto kilka z nich.

Jak rozpoznać płeć dziecka - co mówią przesądy?

Kiedyś jedynym sposobem na poznanie płci dziecka było zwrócenie się ku przesądom. Dzisiaj większość osób podchodzi do nich z przymrużeniem oka. Niektórzy jednak nadal w nie wierzą. Co zatem według wiedzy ludowej może stanowić o płci dziecka?

Często mówi się, że ochota na słodkie oznacza dziewczynkę, a na tłuste i słone - chłopca. Jeśli więc przyszła mama zajada się słodyczami, podjada czekoladę lub ciągnie ją na lody, jest spora szansa, że urodzi dziewczynkę. Według wierzeń ludowych - oczywiście. Jeśli zaś preferuje kotlety i nie może sobie odmówić chipsów, prawdopodobnie będzie miała chłopca.

Poza zachciankami kulinarnymi wygląd ciężarnej też może grać kluczową rolę. Istnieje przekonanie, że kobieta w ciąży z dziewczynką traci na urodzie. Natomiast ciężarna spodziewająca się chłopca - wygląda kwitnąco. 

Inne czynniki wskazujące, że ma urodzić się córka to: huśtawki nastrojów, chęć do spania na prawym boku czy silniejsze ciążowe mdłości. Syna zapowiadają za to ociężałość i suche dłoni. 

Do powyższych przesądów radzimy jednak podchodzić z dystansem. Nie istnieją naukowe dowody, które mogłyby potwierdzić ich skuteczność. Lepiej traktować je jak zwykłą ciekawostkę i zabawę.

Płeć dziecka a palce dłoni u mamy

Badacze również postanowili przyjrzeć się czynnikom, które mogą decydować o płci dziecka. Okazało się, że z płcią malucha często korelują całkiem nieoczywiste czynniki. 

Z badań prowadzonych na uniwersytecie w Liverpoolu płynie wniosek, że znaczenie może mieć nawet długość palców u dłoni przyszłej mamy. Mianowicie - kobiety z dłuższym palcem serdecznym niż wskazującym mają większe szanse na urodzenie chłopca. Taka budowa dłoni ma się podobno wiązać z wyższym poziomem testosteronu u matki.

Płeć dziecka a rodzeństwo taty i dieta mamy

Innym ważnym czynnikiem może być rodzeństwo ojca. Naukowcy podejrzewają, że płeć potomka jest zapisana w DNA mężczyzny. Zatem tata, który ma więcej sióstr, prawdopodobnie spłodzi córkę.

Istnieje również jeszcze jedna teoria, która zakłada, że dieta kobiety może determinować płeć dziecka. Szanse na córkę zwiększają się, gdy dieta ciężarnej jest bogata w wapń i magnez. Syna za to zapowiadają produkty z sodem i potasem.

W przypadku zapłodnienia in vitro również można przewidywać, kto zostanie członkiem rodziny. Według australijskich naukowców aż 56 na 100 dzieci spłodzonych tą metodą jest płci męskiej.

Zobacz też:

Płeć dziecka - od czego zależy?
800 plus uchwalone. Kiedy pierwsze wypłaty
Poród lotosowy - tak czy nie? Czy jest bezpieczny