portalparentingowy.pl > Dziecko > Chłopiec wybrał nietypowe imię na bierzmowanie. Gdy ksiądz je usłyszał, natychmiast odmówił
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 11.07.2022 14:16

Chłopiec wybrał nietypowe imię na bierzmowanie. Gdy ksiądz je usłyszał, natychmiast odmówił

Ksiądz
fot. Senlay z Pixabay, canva.com

Dla katolika wybór imienia na bierzmowanie to poważna i ciężka decyzja. Zdarza się jednak, że młodzi chcą się wyróżnić lub po prostu zażartować z sakramentu. Ten chłopiec już wcześniej zapowiadał, że jego imię będzie oryginalne. Gdy jednak podał je kapłanowi, ten zniesmaczony odmówił.

Historię ze swojej parafii opisała kilkunastoletnia dziewczynka w liście do portalu Edziecko. Wyjaśniła, iż jej kolega wybrał na bierzmowanie wyjątkowo kontrowersyjne imię, co wywołało natychmiastową reakcję ze strony księdza. "Kazał natychmiast wybrać inne imię" - czytamy w liście.

Wybrał nietypowe imię na bierzmowanie

Każdy z nas słyszał o przypadkach, w których młody człowiek żartował sobie podczas wyboru imienia na bierzmowanie. Nie jest to jednak jedyna forma zignorowania faktycznego znaczenia sakramentu. Nastoletni katolicy często podejmują decyzję na podstawie oryginalności lub prostej sympatii do pewnego imienia. Kapłani przestrzegają przed pochopnym wyborem i proszą młodych, by przemyśleli swoje decyzje. Dla katolika bowiem imię z bierzmowania powinno mieć duże znaczenie.

Wydawało się, że ten chłopiec nie zdenerwuje księdza swoją decyzję, gdyż do tej pory był ministrantem. Mimo to od dłuższego czasu zapewniał, że postawi na oryginalność.

- Mój kolega od zawsze powtarzał, że chce mieć nietypowe imię na bierzmowanie. Takiego, którego nikt jeszcze nie wziął. Zastanawialiśmy się, co mu chodzi po głowie. Nikt mu nie wierzył, że faktycznie jak mówi, tak zrobi. Tym bardziej że Antek był ministrantem — czytamy w liście do portalu Edziecko.

Ksiądz był zniesmaczony wyborem chłopca

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wyżej wspomniany portal, chłopak zaproponował imię Dyzma. Imię to przypisywane jest tradycyjnie dobremu łotrowi - ukrzyżowanemu po prawej stronie Chrystusa złoczyńcy, który nawrócił się i zmarł skruszony. Ksiądz jednak nie chciał tego słyszeć.

- Ksiądz poprosił o zmianę imienia. Był zniesmaczony wyborem. Mówił, że jest tyle pięknych, tradycyjnych imion. Przyznał, że taki święty faktycznie istnieje, jednak on sam nie chciałby, aby jego bierzmowany nosił imię symbolizujące złodzieja.

Ostatecznie nastolatek zgodził się na propozycję kapłana i zmienił imię.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: Edziecko

Tagi: bierzmowanie