Choroba Josha dawała nietypowe objawy
fot. facebook.com/Danielle Harber
Karol Zaborowski - 22 Stycznia 2021

Rodzice myśleli, że 9-latek się przeziębił. Chłopiec cierpiał na rzadką odmianę białaczki

W przypadku nawet bardzo niebezpiecznych chorób może się zdarzyć, że objawy, które obserwujemy, wyglądać mogą na zwykłą infekcję. Niestety tak też było w przypadku 9-letniego Josha, którego rodzice sądzili, że chłopiec zaraził się przeziębieniem od swojego rodzeństwa. Niestety bardzo się pomylili.

Choroba 9-letniego Josha pochodzącego z Wielkiej Brytanii zaczęła się bardzo niewinnie. Pierwszymi objawami, na które uskarżał się chłopiec były bóle głowy, brak energii i ogólne osłabienie. Z początku wszyscy myśleli, że to zwykłe przeziębienie, którym 9-latek zaraził się od swojego brata. Jednak kiedy pojawiły się kolejne symptomy, lekarz rodzinny polecił, aby rodzina natychmiast wezwała pogotowie.

Cała historia miała miejsce w 2019 roku, ale jej echo wybrzmiewa cały czas. Wszystko za sprawą mamy chłopca, która postanowiła przekuć tragedię w pomoc dla innych, aby już nikt nie musiał przechodzić przez to, co ona i Josh.

Nietypowe objawy choroby 9-latka

Objawem, który zadecydowało tym, że mama 9-latka Danielle Harber zdecydowała się skontaktować z lekarzem, był niebieski odcień na paznokciach Josha. Lekarz zalecił, aby natychmiast wezwać karetkę, ale dalsze badania nie wykazały nic niepokojącego, a 9-latek został odesłany do domu.

Niestety stan Josha stale się pogarszał. 9-latek przestał jeść i pić, a ból w prawej nodze sprawił, że nie mógł samodzielnie stać. Rodzice poinformowali lekarza, że Josh kilka dni wcześniej poturbował się podczas meczu piłkarskiego, ale urazy, których wtedy doznał, nie mogły być źródłem tak ogromnego bólu. Wtedy też zdecydowano o szczegółowych badaniach krwi.

Tej grupy rodzin kwarantanna po powrocie z zagranicy nie obowiązuje. Wielu rodziców nie miało o tym pojęciaTej grupy rodzin kwarantanna po powrocie z zagranicy nie obowiązuje. Wielu rodziców nie miało o tym pojęciaCzytaj dalej

Wyniki, które otrzymano, okazały się druzgocące. Okazało się, że Josh cierpi na ostrą postać białaczki szpikowej. 9-latek został natychmiast przewieziony do szpitala w Londynie, aby podjąć próbę ratowania jego życia, ale było już za późno. Zorganizowana została nawet specjalna zbiórka, aby uzyskać fundusze na odpowiednią terapię, jednak Josh zmarł zaledwie 2 dni od postawienia trafnej diagnozy.

O 3 nad ranem 7 lipca otrzymaliśmy druzgocącą wiadomość, że Josh ma ostrą postać białaczki szpikowej - wyznała Danielle w rozmowie z mediami.

Przypadek Josha był niezwykle rzadki. W przypadku tak młodych dzieci ten typ białaczki diagnozuje się 3,4 przypadki na milion. Załamana rodzina 9-latka postanowiła działać, aby inni nie musieli przechodzić przez to, co oni. Została uruchomiona specjalna zbiórka pod nazwą Josh's Gold Star Fund, poprzez którą zbierane są pieniądze na badania nad białaczką.

Niestety pierwsze objawy białaczki są bardzo mylące, przez co rodzice Josha nie mogli nawet podejrzewać co tak naprawdę dzieje się z ich synem. Do najbardziej niepokojących symptomów choroby należy łatwo pojawiające się siniaki, nocne bóle kostne, częste krwawienia z nosa, nocne poty i czerwone plamy na skórze. Jeżeli widzimy je u siebie lub swoich bliskich, to bez wątpienia powinniśmy swoje podejrzenia skonsultować jak najszybciej z lekarzem.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Mamadu.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News