portalparentingowy.pl
Objawy endometriozy

fot. pixabay.com/nastya_gepp

Choroba, która może prowadzić do bezpłodności. Pierwszym objawem może być bardzo bolesna miesiączka

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Wiele kobiet ma problem z silnymi bólami w czasie miesiączki. Niestety może być to objaw poważnej choroby, która może doprowadzić nawet do bezpłodności. Silny ból w czasie miesiączki często jest pierwszym objawem.

Endometrioza jest chorobą, której najbardziej charakterystycznym i najczęstszym objawem jest właśnie ból. Najczęściej pojawia się on tuż przed miesiączką, a także w jej trakcie. Wiele pacjentek uskarża się również na bardzo bolesne owulacje i silny ból w czasie stosunku.

Niestety w świadomości wielu kobiet utrwaliło się, że bycie kobietą wiąże się z ciągłym bólem. Oczywiście, miesiączka nie jest niczym przyjemnym, ale wcale nie musi oznaczać paraliżującego bólu, który rozkłada kobietę na kilka dni. Tego typu sytuacje mogą właśnie świadczyć o stanie chorobowym, który rozwija się w ciele pacjentki.

Objawy endometriozy

Endometrioza jest chorobą, która może zająć wiele narządów w jamie brzusznej. Polega ona na tym, że u zdrowej kobiety komórki endometrium, czyli ściany macicy są wydalane podczas miesiączki wraz z krwią. Niestety czasami, niektóre komórki mogą pozostać w ciele kobiety i przedostać się z macicy do jajowodów, gdzie mogą roznieść się na kolejne narządy.

Taka komórka, kiedy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce zaczyna wrastać w tkankę i się rozrastać. W ten sposób tworzą się różnego rodzaju guzy, zrosty i inne patologiczne zmiany, które w późnej fazie choroby można usunąć jedynie zabiegiem operacyjnym.

Co więcej, endometrioza jest chorobą, która w sposób bezpośredni lub pośredni może powodować u kobiet problemy z płodnością. Z tego też względu przy leczeniu niepłodności jednym z częstszych badań wykonywanych jest właśnie diagnostyka endometriozy. Rzecz jasna nie u wszystkich pacjentek pojawia się problem z zajściem w ciążę, ale może on być jednym z następstw choroby.

W przypadku tej choroby kluczową rolę odgrywa wczesna diagnostyka. Niestety widok pacjentki w zaawansowanym stadium, która dopiero dowiaduje się o swojej chorobie, nie jest niczym rzadkim. Często zdarza się, że pacjentki podejrzewają, że coś jest nie tak, dopiero kiedy choroba zajmie już w dużym stopniu inne narządy.

Oczywiście na późną diagnostykę mają także wpływ przypadki źle postawionych diagnoz w początkowym fazie choroby, jednak wiele kobiet również bagatelizuje jeden z pierwszych objawów choroby, jakim jest właśnie silny ból w czasie miesiączki.

Endometrioza wciąż jest też chorobą, o której stosunkowo mało się mówi. Są nawet osoby, które o niej nigdy nie słyszały, a to stanowi poważny problem, z którym trzeba walczyć.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >