Objawy endometriozy
fot. pixabay.com/nastya_gepp
Karol Zaborowski - 25 Marca 2021

Choroba, która może prowadzić do bezpłodności. Pierwszym objawem może być bardzo bolesna miesiączka

Wiele kobiet ma problem z silnymi bólami w czasie miesiączki. Niestety może być to objaw poważnej choroby, która może doprowadzić nawet do bezpłodności. Silny ból w czasie miesiączki często jest pierwszym objawem.

Endometrioza jest chorobą, której najbardziej charakterystycznym i najczęstszym objawem jest właśnie ból. Najczęściej pojawia się on tuż przed miesiączką, a także w jej trakcie. Wiele pacjentek uskarża się również na bardzo bolesne owulacje i silny ból w czasie stosunku.

Niestety w świadomości wielu kobiet utrwaliło się, że bycie kobietą wiąże się z ciągłym bólem. Oczywiście, miesiączka nie jest niczym przyjemnym, ale wcale nie musi oznaczać paraliżującego bólu, który rozkłada kobietę na kilka dni. Tego typu sytuacje mogą właśnie świadczyć o stanie chorobowym, który rozwija się w ciele pacjentki.

Objawy endometriozy

Endometrioza jest chorobą, która może zająć wiele narządów w jamie brzusznej. Polega ona na tym, że u zdrowej kobiety komórki endometrium, czyli ściany macicy są wydalane podczas miesiączki wraz z krwią. Niestety czasami, niektóre komórki mogą pozostać w ciele kobiety i przedostać się z macicy do jajowodów, gdzie mogą roznieść się na kolejne narządy.

Taka komórka, kiedy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce zaczyna wrastać w tkankę i się rozrastać. W ten sposób tworzą się różnego rodzaju guzy, zrosty i inne patologiczne zmiany, które w późnej fazie choroby można usunąć jedynie zabiegiem operacyjnym.

Mała dziewczynka przerwała ślub. Oczy wszystkich gości były skupione na niejMała dziewczynka przerwała ślub. Oczy wszystkich gości były skupione na niejCzytaj dalej

Co więcej, endometrioza jest chorobą, która w sposób bezpośredni lub pośredni może powodować u kobiet problemy z płodnością. Z tego też względu przy leczeniu niepłodności jednym z częstszych badań wykonywanych jest właśnie diagnostyka endometriozy. Rzecz jasna nie u wszystkich pacjentek pojawia się problem z zajściem w ciążę, ale może on być jednym z następstw choroby.

W przypadku tej choroby kluczową rolę odgrywa wczesna diagnostyka. Niestety widok pacjentki w zaawansowanym stadium, która dopiero dowiaduje się o swojej chorobie, nie jest niczym rzadkim. Często zdarza się, że pacjentki podejrzewają, że coś jest nie tak, dopiero kiedy choroba zajmie już w dużym stopniu inne narządy.

Oczywiście na późną diagnostykę mają także wpływ przypadki źle postawionych diagnoz w początkowym fazie choroby, jednak wiele kobiet również bagatelizuje jeden z pierwszych objawów choroby, jakim jest właśnie silny ból w czasie miesiączki.

Endometrioza wciąż jest też chorobą, o której stosunkowo mało się mówi. Są nawet osoby, które o niej nigdy nie słyszały, a to stanowi poważny problem, z którym trzeba walczyć.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News