Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Cierpi na nią 2 procent dzieci i młodzieży. Objawy choroby Hashimoto u najmłodszych
Karol Zaborowski
Karol Zaborowski 24.03.2021 01:00

Cierpi na nią 2 procent dzieci i młodzieży. Objawy choroby Hashimoto u najmłodszych

Choroba hashimoto u dzieci
fot. pixabay.com/DarkoStojanovic

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że nasz własny organizm zaczyna atakować tarczycę, ponieważ nasz układ odpornościowy zaczyna odbierać komórki tarczycy jako intruza, którego trzeba zwalczyć. Niestety ma to poważny wpływ na naszą gospodarkę hormonalną i jest nieuleczalne, przez co chorzy muszą przyjmować leki już do końca swojego życia.

W kontekście tej choroby najczęściej mówi się o przypadkach diagnozowanych wśród osób dorosłych. Jednak nie oznacza to, że dzieci na nią nie chorują. Jednak w przypadku młodszych pacjentów, często można je pomylić z innymi dolegliwościami lub nawet problemami z radzeniem sobie z emocjami.

Choroba Hashimoto u dzieci

Wśród objawów choroby Hashimoto wśród dzieci trzeba wspomnieć o takich dolegliwościach jak kłopoty z nauką, koncentracją, apatia, silne zmęczenie, a także wypadanie włosów.

U dzieci często też zdarza się bardzo wyraźna chwiejność emocjonalna. Oznacza to, że dziecko może być bardzo energiczne, co często jest mylone z ADHD, a zaraz przejawia zachowanie przypominające depresję. Mogą też przejawiać zachowanie identyfikowane ze złością, które momentalnie przechodzi w głęboki spokój.

Warto też zwracać uwagę na wagę dziecka. Jeżeli pilnujemy, aby jego dieta była odpowiednia, a w dodatku dziecko nie stroni od aktywności fizycznej, a mimo to ma zbyt wysoką masę ciała, to może to wskazywać na problemy właśnie z tarczycą.

Dobrze jest też obserwować włosy i skórę dziecka. W przypadku choroby Hashimoto jednym z typowych objawów jest właśnie wypadanie włosów. Co więcej, na skutek zaburzeń hormonalnych skóra chorego często staje się sucha i szorstka. Bez wątpienia szczególną uwagę rodziców powinno zwrócić to, kiedy dziecko jest przewlekle zmęczone, senne i osłabione.

Jeżeli widzimy tego typu symptomy u naszego dziecka, to powinniśmy udać się do lekarza na konsultację. Według szacunków nawet 2% dzieci i młodzieży cierpi na chorobę Hashimoto, o czym niestety mówi się bardzo rzadko, a to prowadzi do tego, że często nawet nie bierzemy jej pod uwagę, oceniając stan zdrowia dziecka.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: Parenting.pl