Ciąża: objawy
fot. pixabay.com/Cparks
Karol Zaborowski - 15 Lutego 2021

Wczesne symptomy ciąży. Pierwszy może się pojawić niedługo po zapłodnieniu

Objawy ciąży mogą przybierać różną formę i są bardzo indywidualnymi odczuciami. Niektóre przyszłe mamy bardzo mocno je odczuwają, a dla innych są praktycznie niezauważalne. Co ciekawe, pierwszy z nich może się pojawić niedługo po zapłodnieniu.

Kiedy pomyślimy o pierwszych objawach ciąży, to zazwyczaj przychodzą nam do głowy poranne mdłości, drażliwość, wrażliwość na niektóre zapachy i zwiększenie lub brak apetytu. Są to jak najbardziej trafne skojarzenia.

Tego typu objawy pojawiają się u wielu kobiet, ale lista wczesnych symptomów ciąży jest nieco dłuższa. Co więcej, wiele kobiet nawet nie dostrzega, kiedy pojawia się u nich pierwszy z nich.

Wczesne objawy ciąży

Myśląc o takich objawach, częstą odpowiedzią jest oczywiście brak miesiączki. Jednak nie brakuje kobiet, które nawet spodziewając się dziecka, miewa stosunkowo regularne plamienia. Oczywiście to nie to samo co okres, ale pamiętajmy, że nawet w trakcie ciąży mogą się pojawić plamienia przypominające miesiączkę.

Co ciekawe, to właśnie z miesiączką bardzo często jest mylony pierwszy z symptomów zwiastujący zajście kobiety w ciążę. Chodzi dokładniej o plamienie implantacyjne.

Mała dziewczynka choruje na łuszczycę. Przez chorobę rodzice innych dzieci nie pozwalają się im bawićMała dziewczynka choruje na łuszczycę. Przez chorobę rodzice innych dzieci nie pozwalają się im bawićCzytaj dalej

Dochodzi do niego w momencie implantacji zapłodnionej komórki jajowej w ściance macicy. Jednak nie pojawia się u każdej kobiety. Plamienie pojawia się w momencie, kiedy komórka jajowa zagnieździ się w miejscu, gdzie biegnie naczynie krwionośne. Naruszenie jej ciągłości wywołuje niewielkie krwawienie, które może być odebrane właśnie za miesiączkę.

Do innych wczesnych objawów ciąży zaliczyć można również obrzęk i bóle piersi, przebarwienia w okolicy kresy, senność lub bezsenność. Mimo to, tak jak wspominaliśmy wyżej, u niektórych pań pojawić się mogą wszystkie symptomy, a u innych może ich praktycznie nie być.

Dlatego na ich podstawie nie powinno się wyciągać wniosków co do tego, czy para spodziewa się dziecka. Zawsze warto sprawdzić, czy kobieta zaszła w ciąże przy użyciu testu ciążowego, ale one też nie dają stuprocentowej pewności.

Dopiero badanie USG, które pokaże, że pęcherzyk ciążowy w jamie macicy, daje pewność, że za 9 miesięcy na świecie pojawi się nasze dziecko.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: edziecko.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News