portalparentingowy.pl
Ciąża: objawy

fot. pixabay.com/Cparks

Wczesne symptomy ciąży. Pierwszy może się pojawić niedługo po zapłodnieniu

15 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Objawy ciąży mogą przybierać różną formę i są bardzo indywidualnymi odczuciami. Niektóre przyszłe mamy bardzo mocno je odczuwają, a dla innych są praktycznie niezauważalne. Co ciekawe, pierwszy z nich może się pojawić niedługo po zapłodnieni

Kiedy pomyślimy o pierwszych objawach ciąży, to zazwyczaj przychodzą nam do głowy poranne mdłości, drażliwość, wrażliwość na niektóre zapachy i zwiększenie lub brak apetytu. Są to jak najbardziej trafne skojarzenia.

Tego typu objawy pojawiają się u wielu kobiet, ale lista wczesnych symptomów ciąży jest nieco dłuższa. Co więcej, wiele kobiet nawet nie dostrzega, kiedy pojawia się u nich pierwszy z nich.

Wczesne objawy ciąży

Myśląc o takich objawach, częstą odpowiedzią jest oczywiście brak miesiączki. Jednak nie brakuje kobiet, które nawet spodziewając się dziecka, miewa stosunkowo regularne plamienia. Oczywiście to nie to samo co okres, ale pamiętajmy, że nawet w trakcie ciąży mogą się pojawić plamienia przypominające miesiączkę.

Co ciekawe, to właśnie z miesiączką bardzo często jest mylony pierwszy z symptomów zwiastujący zajście kobiety w ciążę. Chodzi dokładniej o plamienie implantacyjne.

Dochodzi do niego w momencie implantacji zapłodnionej komórki jajowej w ściance macicy. Jednak nie pojawia się u każdej kobiety. Plamienie pojawia się w momencie, kiedy komórka jajowa zagnieździ się w miejscu, gdzie biegnie naczynie krwionośne. Naruszenie jej ciągłości wywołuje niewielkie krwawienie, które może być odebrane właśnie za miesiączkę.

Do innych wczesnych objawów ciąży zaliczyć można również obrzęk i bóle piersi, przebarwienia w okolicy kresy, senność lub bezsenność. Mimo to, tak jak wspominaliśmy wyżej, u niektórych pań pojawić się mogą wszystkie symptomy, a u innych może ich praktycznie nie być.

Dlatego na ich podstawie nie powinno się wyciągać wniosków co do tego, czy para spodziewa się dziecka. Zawsze warto sprawdzić, czy kobieta zaszła w ciąże przy użyciu testu ciążowego, ale one też nie dają stuprocentowej pewności.

Dopiero badanie USG, które pokaże, że pęcherzyk ciążowy w jamie macicy, daje pewność, że za 9 miesięcy na świecie pojawi się nasze dziecko.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Objawy cukrzycy u dzieci. Nigdy ich nie lekceważcie

  • Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

  • Nieoficjalnie: Rząd wprowadzi naukę “na suwak”?

Źródło: edziecko.pl

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >