portalparentingowy.pl
Puste ławki szkolne

fot. uatp2, canva.com

Coraz więcej uczniów rezygnuje z lekcji religii. "Niczego dobrego nie uczą."

16 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Na lekcjach religii ubywa uczniów. Młodzi krytykują katechezę i podważają jej znaczenie. Według danych opublikowanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego liczba uczniów uczęszczających na zajęcia z religii maleje.

Dlaczego młodzi ludzie nie chcą chodzić na lekcje religii? Odpowiedź na to pytanie może zaboleć wierzących. Uczniowie twierdzą, że na religii "niczego dobrego się nie uczą". Ich zdanie popierają rodzice.

Coraz mniej uczniów chodzi na katechezę

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza to jednostka badawczo-rozwojowa kierowana przez pallotynów z siedzibą w Warszawie. Z opublikowanych przez nią danych wynika, że coraz mniej uczniów uczęszcza na lekcje religii. W 2019 roku na przedmiot ten chodziło 87,6 proc. uczniów. W 2020 liczba ta spadła do 85,7 proc. Procent ten wydaje się niewielki. Jednak świadczy on o dużej zmianie w myśleniu młodych.

Najwięcej uczniów zrezygnowało z religii w liceach. Odsetek ten zmalał z 75,3 proc. do 69,8 proc. Jest to zatem znaczący spadek. Sytuacja również pogorszyła się w podstawówkach. Liczba 94,1 proc. zmalała do 92,1 proc. Jedynym miejscem, gdzie przybywa chętnych na zajęcia z religii, są przedszkola. Liczba chętnych zwiększyła się o niecały punkt procentowy.

Czarnek

Ministerstwo Edukacji wydało komunikat. Chodzi o list Czarnka w sprawie ronda Dmowskiego

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego młodzież nie chodzi na religię?

Głównym zarzutem wobec lekcji religii jest brak kompetencji osób, które prowadzą przedmiot. Według czytelników portalu edziecko.pl wiedza przekazywana na katechezie tylko zniechęca do wiary.

- Niczego dobrego nie uczą. Pamiętam zakonnice ze szkoły, w której mniemaniu wszystko było grzechem. Grzeszyły nawet dziewczyny, które nosiły krótkie spodenki latem. Czemu? Bo mężczyźni mogli pożądliwie na nie patrzeć — wyjaśniła jedna z czytelniczek.

Sami rodzice mają wątpliwości do tego czy wysyłać dzieci na religię. Obawiają się, że młody człowiek spotka się na katechezie wyłącznie z "praniem mózgu".

- Na lekcji religii powinny być omawiane wszystkie religie, nie tylko katolicyzm i to w wydaniu takim, że księża i katecheci szerzą nienawiść do drugiego człowieka. Nie pozwolę, by mojemu dziecku prano mózg. Pamiętam, co sama słyszałam na katechezach i nie pozwolę, by moje dziecko słyszało te głupoty. Obecnie lekcja religii ma mało wspólnego z wiarą i nauce o niej — napisała jedna z matek.

Statystyk nie da się oszukać. Młodzi są coraz mniej zainteresowani religią w szkole. Myślicie, że tendencja spadkowa się utrzyma?

Źródło: edziecko.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Joanna Opozda pokazała pokój dla dziecka. Przez przypadek zdradziła za dużo

  • Nie pozwala nikomu całować swojego dziecka. Powód może Was zaskoczyć

  • Czesała córkę i nagle zamarła. Błyskawicznie zawiozła 13-latkę do lekarza

Czy dobrze znasz się na dzieciach? Ten quiz wyjaśni wszystkie wątpliwości!

Pytanie 1 z 10

Na czym polega zespół Angelmana?

Chłopiec z burgerem

Czego nie podawać dzieciom? Lista zakazanych produktów

Dieta dziecka w żadnym wypadku nie może wyglądać tak samo jak dieta dorosłej osoby. Żołądki maluchów są zbyt delikatne, a ich organizmy nie potrafią sobie skutecznie poradzić z zatruciem czy zakażeniem. Właśnie dlatego proces rozszerzania ich diety jest długi i żmudny. Oto lista produktów, których w żadnym wypadku nie należy podawać dzieciom.

Zobacz galerię >Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szkoła

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co kupić nauczycielowi?

Czytaj więcej >

Szkoła

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Czytaj więcej >

Szkoła

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura 2022: czy doszło do wycieku? Prawie cały arkusz pojawił się w sieci

Czytaj więcej >

Szkoła

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >