Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Religia

Ministerstwo Edukacji Narodowej
12.06.2024 13:36 Ciąg dalszy awantury o religię w szkołach. MEN zasypane skargami od rodziców i katechetów

Ministerstwo Edukacji Narodowej otrzymało prawie 2 tysiące skarg dotyczących planowanych zmian w nauczaniu religii. Rodzice krytykują łączenie dzieci w różnym wieku w grupy, a katecheci boją się o warunki pracy i zwolnienia. Czy MEN weźmie to pod uwagę?Wygląda na to, że raczej nie, a wrzesień zapowiada się w szkołach bardzo gorąco. Zmian, nie tylko w nauczaniu religii, jest tyle, że trudno się w nich połapać i co chwilę dowiadujemy się o nowych pomysłach ministerstwa.

katechetka
04.06.2024 19:33 Nowy pomysł MEN spotkał się z ostrym protestem. Katecheci idą na zwarcie

Nowy pomysł Ministerstwa Edukacji już spotkał się z ostrym protestem. W piśmie określającym stanowisko dyrektorów wydziałów katechetycznych wobec propozycji ministry Barbary Nowackiej czytamy, że: "narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji". O co poszło?Chodzi o łączenie dzieci z różnych klas w grupy, aby ułatwić planowanie lekcji religii i oszczędzić uczniom "okienek". Łączenie miałoby się odbywać nie tylko w szkołach, ale także w przedszkolach. Chociaż propozycja ma swoje dobre strony, to pojawiły się głosy krytyki, że dzieci, które różnić może nawet 4 czy 5 lat, nie poradzą sobie w jednej grupie na lekcji.

rozwiedziona para
14.05.2024 11:41 Kiedy rozwód to nie grzech? Stanowisko Kościoła ostatnio się zmieniło

W 2023 roku do sądów okręgowych wpłynęło 81 tysięcy wniosków rozwodowych. To 81 tysięcy par, które postanowiły przestać tworzyć rodzinę. Z roku na rok jest ich coraz więcej. I ta tendencja jest rosnąca na całym świecie.Nic więc dziwnego, że Kościół musiał zmienić swoje podejście do rozwodników. Rozwiedzeni katolicy, którzy weszli w nowy związek, nie mogli przyjmować komunii świętej i nie dostawali rozgrzeszenia w czasie spowiedzi. Niedawno jednak stanowisko Kościoła w tej sprawie oficjalnie się zmieniło. Niestety, tylko oficjalnie.

uczniowie
10.05.2024 11:09 Całkiem inna szkoła po wakacjach. Oto, co szykuje uczniom MEN

Choć zbliżają się wakacje, szkoła nieustannie wzbudza emocje. W ostatnich miesiącach wprowadzono mnóstwo zmian, a kolejne przed nami. Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym?Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wiele planów, między innymi te, dotyczące religii. Zmiany odnośnie tych lekcji są kluczowe zdaniem ministry Barbary Nowackiej.

świadectwo szkolne
07.05.2024 07:59 To ostatni taki rok. Ta ocena już nie będzie wpisywana na świadectwie

Nadchodzą jednak wielkie zmiany. Już w przyszłym roku szkolnym inne zasady będą obowiązywać podczas wyliczania średniej na świadectwie. Na lekcje religii uczęszcza z roku na rok coraz mniej dzieci. Spośród tych, które chodzą, tylko część faktycznie pragnie uczyć się katechezy. Inne chcą w ten sposób jedynie podnieść sobie średnią ocen na koniec roku. 

dziewczynka w białej sukience
28.04.2024 14:43 Kto ubiera dziecko na chrzest? To nie rodzice powinni wybierać strój dla dziecka

Chrzest to pierwsza ważna uroczystość w życiu dziecka. Dla całej rodziny jest to niezwykle podniosła chwila, którą poprzedza kilka tygodni intensywnych przygotowań.Ceremonia w kościele, przyjęcie, goście, dekoracje i oczywiście zakup ubranka dla maluszka. Z wszystkimi tymi elementami wiążą się różne zwyczaje. Nawet to, jak dziecko ma być ubrane i kto ubiera dziecko na chrzest, jest określone przez tradycję.

ksiądz wydający komunię
15.04.2024 14:59 Opłatek komunijny jest zawsze świeży. Nie uwierzysz, co robi się z nim po upieczeniu

Opłatek to wyjątkowy rodzaj wypieku. Dzielimy się nim podczas składania wigilijnych życzeń. To on jest symbolicznym ciałem Chrystusa, który przyjmują katolicy w czasie mszy świętej.Mało kto wie, w jaki sposób powstaje opłatek i kto zajmuje się jego produkcją. Aż zaskakujące, jak prosty jest jego skład.

dzienniczek katechetyczny
11.04.2024 09:44 Jej syn za miesiąc idzie do komunii. Niewiarygodne, co znalazła w dzienniczku

Dziecięca wyobraźnia nie ma granic, także w czasie przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej. Pewna mama zajrzała do dzienniczka swojego syna i oniemiała. Taką nazwę dla znanej modlitwy mógł wymyślić tylko prawdziwy dziecięcy geniusz."Pozdrowienie anielskie" to jedna z podstawowych modlitw, którą muszą znać dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej. Ale nie ten chłopiec. On znalazł całkiem inną nazwę dla modlitwy "Zdrowaś Mario". 

Fot. Pierwsza komunia
07.04.2024 12:04 Koperta na komunię to przeżytek. Teraz od razu bierze się dziecko do banku

Przyjęło się, że rodzice chrzestni i dziadkowie dają dzieciom na Pierwszą Komunię najdroższe prezenty. A stawka z roku na rok rośnie.Odchodzi się już od przekonania, że ojciec chrzestny musi kupić rower. Nie wystarczy też biżuteria czy zegarek. Nawet koperta nie zawsze jest dobrze widziana.

Dziewczynki komunijne
02.04.2024 15:32 Koniec "białego tygodnia". Rodzice stawiają twarde weto

Biały tydzień jest stałym elementem uroczystości związanych z przyjęciem I komunii świętej. Niedługo może jednak się okazać, że nikt nie wystąpi tam w białej sukience. Co roku w parafiach odbywają się te same rozmowy: w sukienkach czy albach? Nie wszystkim pomysł, by dzieci miały identyczne ubrania, przypadł do gustu.

Ksiądz w konfesjonale
29.03.2024 18:14 Czy dziecko może nie dostać rozgrzeszenia? Kościół nie ma tu litości

W okresie wielkanocnym wszyscy katolicy mają obowiązek przystąpić do komunii świętej i wyspowiadać się. Określa to przykazanie kościelne. Tuż przed Niedzielą Wielkanocną przed konfesjonałami formują się długie kolejki.Ten obowiązek obejmuje także dzieci, które miały już pierwszą komunię. Dla nich konieczność wyznawania swoich grzechów może być szczególnie stresujące. Zwłaszcza jeśli wiedzą, że mogą nie otrzymać rozgrzeszenia.

klasa szkolna
29.03.2024 11:07 Katechetka nie gryzła się w język. Powiedziała, co myśli o rodzicach ateistach

Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok coraz mniej katolików chodzi do Kościoła. Określają się jako osoby wierzące, ale niepraktykujące.Problem pogłębia się z roku na rok. Wielu rodziców nie chodzi z dziećmi do świątyni, ale jednocześnie posyła je na religię. Jedna z katechetek postanowiła w mediach społecznościowych powiedzieć, co o tym sądzi.

chrzest
25.03.2024 11:10 Bez tego chrzestnym nie będziesz. Lista wymagań Kościoła

Dla wielu rodziców znalezienie odpowiednich chrzestnych dla swojego dziecka to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim zależy im, by były to osoby, z którymi dziecko będzie miało bliską relację i kontakt.Pozostaje jednak jeszcze kwestia religijna. Nie każdego kandydata na chrzestnego zaakceptuje proboszcz. Wymagania Kościoła są bardzo duże, a samo załatwienie spraw formalnych zajmuje sporo czasu.

ksiądz monstrancja
23.03.2024 12:41 "Proszę księdza" czy "proszę pana"? Jak ateista powinien zwracać się do duchownego?

Do duchownych najczęściej zwracamy się "proszę księdza". To ogólnie przyjęta forma, a odstępstwa od niej mogą sprawić, że duszpasterz poczuje się urażony.Dla wielu to oczywiste, jednak jest grupa ludzi, którzy uważają, że w niektórych sytuacjach to nie ma sensu. Zasady savoir-vivre jasno mówią, jak należy się zachować.

droga krzyżowa w szkole
20.03.2024 09:56 Kontrowersyjna droga krzyżowa w jednej ze szkół. "Jezus" czołgał się po podłodze

W jednej ze szkół uczniowie przygotowali spektakl nawiązujący do drogi krzyżowej. Wcielający się w postać Jezusa Chrystusa chłopiec dźwigał krzyż, wielokrotnie upadał na podłogę, czołgał się przygnieciony ciężarem. Inscenizacja wywołała spore kontrowersje. Po publikacji zdjęć z wydarzenia można wywnioskować, że większości ludzi raczej się nie podobała. "Szok, to tak wolno jeszcze w szkole?” – komentowali internauci.

Dziecko na mszy
15.03.2024 11:21 Wszedł na ołtarz w czasie mszy. Uroczy chłopczyk podbił serca internautów

Dzieci są ciekawskie i uwielbiają eksplorować świat. Nie zważają na to, co się wokół nich dzieje, nie zastanawiają się, czy wypada. Ich ciekawość zwycięża.Potwierdza to nagranie z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku. Uroczy filmik z małym chłopcem, który postanowił odkryć, co kryje się na ołtarzu, rozbawił użytkowników TikToka. Obejrzało go niemal 300 tysięcy osób.

kapliczka z Matką Boską
13.03.2024 15:54 "Mamo, kim jest ta królewna?". Wychowują dzieci bez Boga, ale i poszanowania dla kultury

Już mniej niż 1 na 4 młode osoby (18-24 lata) chodzi w Polsce do kościoła. Jeszcze kilka lat temu w mszach regularnie uczestniczyły 3 na 4 osoby w tym wieku. Nasz kraj jest jednym z najszybciej odsuwających się od Kościoła w Europie. To nie jest moda. Wiem, co mówię, bo sama zasilam te statystyki.Moje dzieci są ochrzczone, najmłodsze z nich przyjęło sakrament w 2018 roku. Chwilę później wybuchały jeden za drugim skandale pedofilskie, coraz więcej informacji o złych ludziach związanych z instytucją Kościoła przeciekało do opinii publicznej. Poczułam obrzydzenie. Do instytucji, która psuje się od głowy. Ale szanuję tych, którzy myślą inaczej i ten szacunek wpajam moim dzieciom.

Szkoła podstawowa nr 56 w Szczecinie
09.03.2024 09:13 Nie popływają, bo mają się modlić. Szkolny basen zamknięty z powodu rekolekcji

Rekolekcje wielkopostne zawsze budzą wiele emocji. Niekoniecznie pozytywnych. Rodzice i różnego rodzaju organizacje od dawna apelują, aby te dla uczniów organizować po zajęciach szkolnych.Jednak w Szczecinie nie tylko odwołano lekcje, ale także zamknięto m.in. basen. Rodzice są oburzeni, bo czy rzeczywiście szkoła powinna być miejscem kultu religijnego?

Dzieci komunijne
05.03.2024 08:45 Ile kosztuje organizacja I komunii w Polsce? Ceny zaczynają się od 10 tys. zł

Pamiętacie swoje przyjęcie komunijne? Obecne na pewno już tak nie wyglądają. Z roku na rok rodzice prześcigają się w wyprawieniu przyjęcia z ogromnym rozmachem. Wynajmują salę, szukają atrakcji dla gości. Do tego wydarzenia przygotowują się miesiącami.Przyjęcie komunijne bardziej przypomina wesele niż spokojne spotkanie przy stole. Takie wydarzenie musi kosztować. I to niemało.

żałoba pogrzec ile trwa
03.03.2024 10:26 Ile trwa żałoba według Kościoła? Wcale nie rok, jak zwykle się uważa

Utrata bliskich to niezwykle trudne doświadczenie. Przechodzenie żałoby i straty wiąże się z całą gamą najróżniejszych emocji. Trzeba dać sobie przestrzeń na wszystkie uczucia, a przede wszystkim czas. Każdy przeżywa żałobę inaczej.Każdy też może gdzie indziej szukać pocieszenia. Dla wielu osób dużym wsparciem jest wiara i modlitwa. Kościół Katolicki ma kilka zasad dotyczących przeżywiania straty. Jak długo powinna trwać żałoba po bliskiej osobie?

Komunia święta 2024: prezenty
01.03.2024 11:06 Zaczęło się! Żądania o prezenty na komunię wywołują zawroty głowy

Przygotowania do komunii trwają w najlepsze. Już wkrótce przyjęcia, więc zaproszeni goście zaczynają zastanawiać się nad komunijnym prezentem. Zgodnie z tradycją powinno to być coś wyjątkowego. Ale lepiej, by był to prezent czy raczej pieniądze? A jeśli pieniądze, to ile wypada w tym roku dać? Rodzice chrzestni mają nie lada zagwozdkę. Moda w tej kwestii zmienia się dynamicznie i dziś już na pewno nie rower, a nawet nie PlayStation jest tym najbardziej wymarzonym prezentem, na który może czekać dziecko. 

Chrzest dziecka
26.02.2024 13:33 Czy chrzest bez chrzestnych jest możliwy? Ksiądz jasno powiedział, w jakich sytuacjach

Czasami znalezienie rodziców chrzestnych dla dziecka to prawdziwe wyzwanie. Chcemy, by były to osoby blisko z nami związane, a jednocześnie takie, które naprawdę dobrze sprawdzą się w tej roli.Na dodatek ksiądz może odrzucić kandydatów na chrzestnych. Kościół ma kilka warunków, które taka osoba musi spełnić. Dlatego coraz więcej rodziców zastanawia się, czy można ochrzcić dziecko bez chrzestnych?

Agnieszka Chylińska
24.02.2024 14:30 Szokowała nie raz. Ale takiego wyznania gwiazdy nie spodziewał się nikt

Wyznanie Agnieszki Chylińskiej zaskoczyło wszystkich. Wypowiedź gwiazdy pojawiła się w serii „Wielkie Nawrócenia” w tygodniku „Dobry Tydzień”. Piosenkarka na co dzień chroni prywatność swoją i swojej rodziny, ale wiele razy wypowiadała się m.in. o swoim trudnym macierzyństwie. Tym razem wyjawiła też coś innego.Agnieszka Chylińska świętuje 30-lecie swojej kariery na scenie. To dla niej dobra okazja do podsumowania nie tylko swoich osiągnięć zawodowych, ale także życia prywatnego. Piosenkarka przyznała kiedyś, że dwójka z trójki jej dzieci wymaga więcej wsparcia, niż inne maluchy. Teraz przyznała się do także do tego, jakie ma podejście do wiary.

Rekolekcje w szkole
21.02.2024 12:36 Proboszcz każe, szkoła musi. Uczniowie pójdą do szkoły w sobotę?

Wielki Post nieodzownie łączy się z rekolekcjami. A te, szczególnie w kontekście młodzieży szkolnej wzbudzają sporo emocji. Są tacy, którzy uważają, że powinny się odbywać po południu, żeby dzieci nie traciły lekcji, są i tacy, którzy uważają, że młodzież sama do kościoła nie pójdzie w czasie wolnym, więc obowiązkiem nauczycieli jest zaprowadzić ich, aby spełnili powinność.Dla młodzieży rekolekcje to często okazja na legalne wolne, choć niekonieczne spędzone na modlitwie. Gorzowska aktywistka Alina Czyżewska opublikowała obszerny wpis, w którym wyjaśnia, co prawo mówi o odprowadzaniu młodzieży szkolnej na rekolekcje. Czy nauczyciele mają taki obowiązek? Czy szkoła musi zwalniać uczniów na spowiedź, jeśli większość dzieci na religię nie chodzi?

Pierwsza komunia
19.02.2024 13:41 Kościół sięga po "prawo Jana Pawła II". Dotyczy dzieci szykujących się do I komunii

Dzieci najczęściej idą do pierwszej komunii w drugiej lub trzeciej klasie szkoły podstawowej. W tym momencie mają mniej więcej 8-9 lat. To dla nich wielkie wydarzenie, do którego przygotowują się miesiącami.Księża raczej nie zgodzą się na to, by do sakramentu przystąpiły mniejsze dzieci. Jednak papież Jan Paweł II stworzył prawo, według którego młodsze pociechy także mogą przyjąć pierwszą komunię. Jest to możliwe w wyjątkowych sytuacjach.

Rekolekcje po południu
18.02.2024 10:27 Na rekolekcje dopiero po lekcjach? Kolejna ważna zmiana w szkołach

Dużo dzieje się w ostatnim czasie w szkolnictwie. Rezygnacja z prac domowych i odchudzenie podstawy programowej wywołują wiele emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Co jeszcze może czekać uczniów i nauczycieli?Będą z pewnością zmiany, jeśli chodzi o religię. Są już plany, by zmniejszyć o połowę liczbę katechez i wygodniej dla niechodzących ustawiać je w planie lekcji. A co z rekolekcjami wielkopostnymi? Czy nie powinny one przypadkiem odbywać się w późniejszych godzinach, po szkole?

Ocena z religii
15.02.2024 10:20 Szóstki mieli za nic, teraz obleciał ich strach. Będą błagać o religię

Szósta z religii nie podniesie już średniej. Wśród zmian, które szykuje ministerstwo edukacji, ta jest lekko kontrowersyjna. Bo niby to logiczne – w końcu religia, ale także etyka, są przedmiotami dodatkowymi, w których udział jest dobrowolny. Z drugiej strony, każdy uczeń wie, że to nie problem uzyskać z tych przedmiotów ocenę celującą. I tym samym mieć lepszą średnią na koniec roku. Co teraz? Cóż... żeby utrzymać ten "czerwony pasek” trzeba będzie się bardziej przykładać do nauki pozostałych przedmiotów! Powstaje jeszcze jedno pytanie: czy ktoś jeszcze w ogóle będzie chodził na religię?

Bierzmowanie
12.02.2024 11:34 Bierzmowanie dla wybranych. Zmiany w sakramentach zadziwią rodziców

Od 2024 roku zmieniają się zasady co do udzielania bierzmowania. Nie każdy będzie mógł przystąpić do tego sakramentu, a księża nieco podkręcają śrubę.Do tej pory proces przygotowania się do bierzmowania był długotrwały i angażujący. Osoby, które chciały otrzymać ten sakrament, musiały chodzić na specjalne spotkania oraz przygotować się do egzaminu. Teraz wymagania będą jeszcze wyższe.

  • 1
  • 2