Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Czarnek i Ordo Iuris usuwają Telefon Zaufania z podręczników. Nie pasuje im ideologicznie
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 14.08.2023 08:14

Czarnek i Ordo Iuris usuwają Telefon Zaufania z podręczników. Nie pasuje im ideologicznie

Telefon Zaufania
Fot. Pixaby

W 2022 roku specjaliści z Telefonu Zaufania dla Dzieci odebrali 52 896 połączeń i odpowiedzieli na 8 094 wiadomości online. Podjęli 885 interwencji ratujących życie i zdrowie najmłodszych. Dotąd nr 116 111 znał każdy czwartoklasista w Polsce. Mógł go znaleźć w podręczniku szkolnym. Teraz ma się to zmienić.

Jak dowiedziała się dziennikarka Radia ZET Joanna Mąkosa, numer ratujący życie dzieci ma zniknąć ze szkolnych podręczników. To wynik interwencji Ordo Iuris i stowarzyszenia Nauczyciele dla Wolności. Powód? Ideologiczna krucjata partii rządzącej.

Telefon nie pasuje ministrowi

Zgodnie z ustaleniami Radia ZET wydawnictwo Nowa Era usunie z nowych wersji podręcznika dla klas czwartych szkół podstawowych link odsyłający do Telefonu Zaufania, nie wiadomo jeszcze, czy zniknie z nich sam numer. 

Zmianę na wydawnictwie wymusiło Ministerstwo Edukacji i Nauki powołując się na opinie ekspertów i sygnały od zaniepokojonych rodziców. Strona Telefonu Zaufania zdaniem MEiN ma zawierać informacje niezgodne z podstawą programową.

Green Beans (15).jpg

Dyskryminacja mniejszości

Te niezgodności z podstawą programową to znajdujące się na stronie odesłania do organizacji zajmujących się edukacją seksualną czy problemami osób LGBT. Warto wspomnieć, że w tej kwestii interweniowały w MEiN okryte niechlubną sławą Ordo Iuris i stowarzyszenie Nauczyciele dla Wolności. Obydwie organizacje uznawane są za skrajnie prawicowe.

Telefon pod ostrzałem

Pod koniec 2021 roku zachodziło poważne ryzyko, że Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, nie będzie mogła dłużej prowadzić Telefonu Zaufania. Rząd zapowiedział bowiem zakończenie finansowania. Wówczas dzięki wsparciu ludzi dobrej woli udało się zebrać blisko 1,5 mln złotych. Ta kwota uratowała inicjatywę. 

Przez 13 lat funkcjonowania Telefonu Zaufania odebrano około 1,4 mln połączeń od dzieci, które wymagały natychmiastowej pomocy psychologicznej. Z roku na rok tych połączeń jest coraz więcej. 

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
Z konsultantami przez całą dobę można skontaktować się także za pośrednictwem strony internetowej www.116111.pl.

Zobacz także:

Podręcznik do HIT część 2. Takie kontrowersyjne fragmenty będzie czytać młodzież

Sprawdziliśmy czy 300 zł wystarczy na wyprawkę szkolną w Lidlu, Biedronce, Auchan [LISTA]

Leworęczne dzieci są wyjątkowe, ale trzeba im pomóc. Poradnik dla rodzica

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Rodzice przestają rozmawiać o tym z dziećmi, a potem się dziwią. Ogromny błąd!
Nastolatek depresja
"Kocham cię" - to tylko słowa? Niekoniecznie, to AŻ słowa, które powinny codziennie wybrzmiewać w każdym domu. Chętnie mówimy to małym dzieciom. Kiedy dorastają - przestajemy. A to błąd, bo nastolatek potrzebuje ich równie mocno, czasem nawet mocniej.Dwulatek oplata cię małymi rączkami, słodko popiskuje, kiedy go łaskoczesz. Wyznanie miłości takiemu dziecku jest proste, naturalne, przychodzi samo. Z czasem jednak dziecko przestaje się wspinać na twoje kolana, częściej zamyka się pokoju i nie chce dać buziaka na pożegnanie, gdy koledzy patrzą. I tej miłości, przynajmniej werbalnej dostaje od nas coraz mniej, a tak być nie powinno.
Czytaj dalej
"Mamo, nie patrz". Kiedy wyjść z łazienki i pozwolić dziecku na samodzielność?
kiedy dziecko powinno zacząć samo się myć
Małe dzieci często uwielbiają zabawę w wodzie. Wieczorna kąpiel już przy niemowlętach staje się rytuałem. Przedszkolaki uwielbiają przelewać wodę i tworzyć mikstury z mydła i wody. Jednak to, o czym warto pamiętać, to fakt, że wspólna zabawa z maluchem, poza frajdę, to okazja do nauki go samodzielności. W końcu każdy rodzic staje przed dylematem: czy to jeszcze OK, że kąpię moje dziecko, czy już powinno robić to samo? Warto jak najwcześniej do zabawy włączyć elementy nauki higieny, żeby maluch, gdy przyjdzie czas, wychodził z wieczornej kąpieli czysty i dobrze osuszony. Jak i kiedy zacząć tę naukę?
Czytaj dalej