"Często wypadam z sań". Święty Mikołaj tylko nam opowiedział o trudach swojej pracy
Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie. A wraz z nim wspaniały świąteczny nastrój, choinka, bombki i oczywiście prezenty. Dzieci odliczają już dni, które zostały do Wigilii. Wyczekują tej chwili, w której ktoś zapuka do drzwi i rozlegnie się znajome: "Ho, ho, ho!”.
Święty Mikołaj już się szykuje. Wkrótce będzie miał pełne ręce roboty! Tak naprawdę, już od dziś jest w pędzie i, choć nie było to łatwe, udało nam się z nim spotkać. Przyłapałyśmy go, gdy odpoczywał, popijając ulubioną kawę z tłustą śmietanką i zadałyśmy mu kilka pytań.
Niezwykłe spotkanie ze Świętym Mikołajem
To najbardziej zapracowany gość na świecie! I oczywiście najbardziej ukochany przez dzieci. Dla nich pracuje cały rok, bo na sercu leżu mu ich szczęście. Mikołaj zna się na dzieciach jak nikt inny! Wie, o czym marzą i co mogłoby sprawić im największą radość.
Z kolei my wiemy o nim niewiele, bo Święty Mikołaj jest niezwykle tajemniczy, skryty i skromny. Czasem zostawia prezenty pod drzwiami i pędzi dalej, zanim go ktoś zauważy... Nam – cudownym zbiegiem okoliczności – udało się go spotkać i zadać mu kilka pytań.
Marta Uler, Portal Parentingowy: Mikołaju, czemu masz taki czerwony nos?
Święty Mikołaj: Pędzę w saniach na mrozie, więc mój nos jest zimny i czerwony. Podczas nocnej śnieżycy jest to bardzo przydatne – renifery widzą mój czerwony nos i są pewne, że nie wypadłem z sań.
A skąd masz taki duży worek?
Mój worek to wielka tajemnica. Mogę tylko powiedzieć, że pochodzi z innego wymiaru. Jak wiecie, worek musi być nieskończenie głęboki, by pomieścić prezenty dla dzieci na całym świecie.
Jak z tak dużym brzuchem mieścisz się w kominie?
Przeciskanie się przez komin to kolejna tajemnica Mikołaja. Nie mogę jej zdradzić, bo dzieci mogłyby wchodzić na dachy swoich domów, aby podglądać moją przemianę. Powiem tylko, że umiem się dopasować do każdej dziury w kominie.
Skąd się bierze magiczny pył do latania?
Magiczny pył do latania dostałem od Wróżki Zębuszki. Ona też ma dużo pracy, dzieciom na okrągło wypadają zęby i jakoś musi do nich wszystkich zdążyć. Ja używam go jednak dopiero wtedy, gdy renifery są zmęczone. Wypuszczam pył z woreczka i lecimy. Renifery są wtedy ze mną w saniach.
Pomocnicy Świętego Mikołaja
Mikołaju, ilu masz pomocników?
Mam wielu pomocników na miejscu w Laponii. Cały zastęp elfów szykuje prezenty przez cały rok, by zdążyć na kolejną Gwiazdkę.
Jakie zabawki produkują elfy?
Elfy produkują zabawki o prostej konstrukcji np. misie pluszowe, lalki, samochody nakręcane, ołowiane żołnierzyki, papierowe samoloty itp. Bardziej złożone przedmioty Elfy wyszukują w sklepach na Ziemi i kopiują je w specjalnych mikołajowych kopiarkach 5D. Wszystko po to, by spełnić najbardziej wymyślne pragnienia.
Kto pierze strój Mikołaja z sadzy? Przecież kominy są strasznie brudne!
Mimo że zmniejszam się, przeciskając przez komin, to i tak się umorusam w sadzy, to prawda. Praniem stroju zajmuje się wyspecjalizowana ekipa Szopów Praczy z Alaski.
Co się dzieje z listami do Mikołaja po tym, jak już je przeczytasz?
Wszystkie przeczytane listy od dzieci trafiają do archiwum Sowy Mądrali. Ona przechowuje je w dziuplach dzięciołów. Po kilku latach czytamy listy, będąc na wakacjach. Wspominamy wtedy przygody, jakie się nam przydarzyły podczas dostarczania prezentów.
Czerwony płaszcz, zadbana broda i... plażowe klapki
Dlaczego strój Mikołaja jest czerwony?
Musi być przecież dobrze widoczny na śniegu! To się przydaje, zwłaszcza gdy czasem wypadnę na zakręcie z sań. Ostatni w zaprzęgu renifer może mnie z łatwością odnaleźć w śniegu.
Czy masz strój letni, kiedy lecisz, np. do Australii, a tam jest pełnia lata w grudniu?
Oczywiście! Mam strój letni, gdy obdarowuję dzieci w Australii. Zakładam wtedy czerwony podkoszulek, czerwone szorty i czerwone klapki. W Australii pomagają mi mieszkające tam kangury, które przechwytują moje prezenty do swoich toreb na brzuchach i zanoszą je do dzieci, aby było szybciej. Elfy mają tam zawsze kłopot, ponieważ kangury nie pozwalają się malować na czerwono.
A jak dbasz o swój imponujący zarost? Czy aby utrzymać tak wspaniałą brodę, korzystasz z barbera?
Moja broda i wąsy ciągle rosną i muszą być pielęgnowane. Zadanie to wykonują wiewiórki, które czeszą mój zarost grzebieniami z igieł sosen. Pod koniec lata czesanie jest szczególnie intensywne, co dzieci na Ziemi widzą w postaci unoszących się w powietrzu białych włosów – ludzie nazwali to Babim Latem.
Co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się spytać
Jak mówi do ciebie pani Mikołajowa?
Pani Mikołajowa, moja żona, zwraca się do mnie czule – Miki. Jeżeli jest na mnie zła, to nie odzywa się wcale, a rozkazy przekazuje przez Elfów.
Kto będzie Mikołajem, jak pójdziesz na emeryturę?
Emerytura jest nie dla mnie. Spełnianie życzeń dzieci przedłuża życie Mikołaja. Ponieważ na Świecie jest coraz więcej dzieci, to Mikołaj będzie żył wiecznie i nawet za tysiąc lat maluchy będą mogły wypatrywać na nocnym niebie zaprzęgu reniferów z saniami.
Czy dzieci, które nie wierzą w Mikołaja, też dostaną prezenty?
Tak naprawdę wszystkie dzieci wierzą w Mikołaja! Czasem tylko mówią, że nie, bo chcą po prostu pokazać, że są już duże. W głębi serca nawet dorośli są dziećmi i pragną, by Mikołaj spełnił ich najskrytsze marzenia.
A co sam Mikołaj chciałby dostać pod choinkę?
Mikołaj pod choinką znajduje całe worki maleńkich gwiazdek. Te gwiazdki to radość dzieci z otrzymanych prezentów. Ale dzieci ich nie wysyłają. One same lecą do Mikołaja, gdy dziecko rozpakuje prezent. Mikołaj życzy sobie, by tych worków z gwiazdkami nigdy nie zabrakło pod jego choinką.
Dziękujemy za rozmowę i Wesołych Świąt!
Zobacz także:
Ważna zmiana w niedzielach handlowych. Sejm zdecydował, kiedy zrobimy świąteczne zakupy
Magia świątecznych prezentów. Jak wybrać idealny podarunek dla malucha?
Co kupić dziecku na gwiazdkę? Nietypowe prezenty pod choinkę