Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Czy dziecko w brzuchu płacze? Istotne są dwa czynniki
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 03.11.2021 01:00

Czy dziecko w brzuchu płacze? Istotne są dwa czynniki

Ciężarna
fot. pixelshot, canva.com

Czy dziecko w brzuchu może płakać? Czy słyszy głos swojej mamy? Te pytania zadaje sobie niejedna ciężarna. Nie są one w żadnym stopniu absurdalne. W późniejszych miesiącach ciąży maluch potrafili aktywnie reagować na bodźce z otoczenia. Fakty dotyczące rozwoju płodu mogą was zaskoczyć.

Naukowcy, przeprowadzając badania na płodach, dokonali niejednego szokującego odkrycia. Często nawet same ciężarne potrafią zaobserwować ciekawe zjawiska. Kopanie i poruszanie się nie są jedynymi rzeczami, do których zdolne są dzieci w brzuchu matki.

Czy dziecko w brzuchu płacze?

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy dziecko w brzuchu płacze, to badania naukowców mogą was usatysfakcjonować. Okazało się, że płód jest w pełni zdolny do płaczu! Wygląda to jednak trochę inaczej niż u noworodków.

Podczas badań na dzieciach w łonie matki badacze przyjrzeli się kilku stanom. Były to: spokojny sen, stan aktywny, spokojne obudzenie, aktywne obudzenie i płacz. Początkowo byli przekonani, że ostatni z nich w żadnym wypadku nie może występować u płodu. Jednak z czasem zorientowali się, że płacz dziecka znajdującego się w brzuchu przyjmuje charakterystyczną formę. Płód nie może wydobyć z siebie dźwięku. Jedynie otwiera usta i oddycha w inny sposób. Do tej reakcji dochodzi często już przed 20. tygodniem życia. Określono ją płaczem niewokalnym.

Rozwój dziecka w brzuchu

Według badaczy dziecko po raz pierwszy otwiera oczy w 28. tygodniu ciąży. Zaczyna wtedy reagować na światło i docierające promienie słoneczne. Kiedy kobieta poczuje, że jej maluch w łonie się porusza, może to oznaczać, że odwraca się on plecami do rażącego światła.

Potwierdzono również, że dziecko w brzuchu potrafi rozpoznawać głos swojej matki i dzięki temu tworzy z nią głęboką więź. Zaczyna to się już w 16. tygodniu ciąży. Potwierdziły to badania Acta Paediatrica przeprowadzone w ośrodkach intensywnej terapii noworodków w Meir Hospital w Izraelu.

Jeśli chodzi o trening uśmiechu, maluch w brzuchu rozpoczyna go już w 26. tygodniu ciąży. Wtedy zaczyna ćwiczyć tę umiejętność i w niedługim czasie przypomina ją sobie po przyjściu na świat.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę

Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan