Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Czy kobieta w ciąży powinna iść na cmentarz 1 listopada?
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 30.10.2021 02:00

Czy kobieta w ciąży powinna iść na cmentarz 1 listopada?

Cmentarz
fot. Avalon_Studio, canva.com

W dzień Wszystkich Świętych katolicy masowo ruszają na cmentarze, aby wspomnieć swoich zmarłych bliskich. W wyjątkowej sytuacji są tu kobiety z brzuchem. Wiele osób wierzy, że ciężarne powinny omijać cmentarze, gdyż może to przynieść nieszczęście. Czy w tym zabobonie tkwi ziarenko prawdy?

Niektóre kobiety przewracają oczami, gdy słyszą zabobony wypowiadane z ust bliskich. Inne mocno w nie wierzą i starają się nie kusić losu. Część z nich za to stara się ufać tylko specjalistom i suchym faktom. Za jakim głosem powinna podążyć ciężarna we Wszystkich Świętych

Czy kobieta w ciąży może pójść na cmentarz?

Starodawne polskie wierzenia głoszą, że ciężarne i niemowlęcia nie powinni odwiedzać cmentarzy. Mogłoby to skazać je na wielkie nieszczęście. Nowoczesne kobiety często jednak odrzucają przesądy i decydują się odwiedzić zmarłych 1 listopada. Niestety często bliscy starają się je powstrzymać. Wszystko z troski o ich dobrobyt.

Obecnie nie ma żadnych racjonalnych dowodów na to, że wizyta ciężarnej na cmentarzu może przynieść nieszczęście. Kobiety powinny jednak kierować się przede wszystkim swoim samopoczuciem i komfortem psychicznym. Jeśli instynkt mówi im, że lepiej na cmentarz nie iść, powinny zostać w domu.

Troska o kobietę w ciąży

Jeśli wizyta na cmentarzu wiąże się dla ciężarnej z lękiem lub dyskomfortem psychicznym, nie powinna się do tego zmuszać. Nikt nie powinien jej nakłaniać do swojego zdania lub wyśmiewać jej decyzji. Już sam odczuwany stres może negatywnie wpłynąć na dziecko. Lęki są czymś typowym dla ciężarnych i należy ich unikać. Dotyczy to nawet sytuacji, kiedy ich przyczyną są przesądy. Z drugiej strony kobieta nie powinna być w żaden sposób zastraszana przez bliskich. Jeśli nie ma problemu z pójściem na groby we Wszystkich Świętych, nie należy jej powstrzymywać.

Innymi czynnikami, które mogą wpłynąć na decyzję przyszłej mamy, są chłód i tłok. Jeśli kobieta boi się przeziębienia lub czuje się niekomfortowo pośród tłumów ludzi, powinna podjąć jak najlepszą dla siebie decyzję i zrezygnować z wyjścia.

Źródło: mjakmama24.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: