Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Czym jest piebaldyzm? Mama dziewczynki pokazała zdjęcia
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 19.10.2021 02:00

Czym jest piebaldyzm? Mama dziewczynki pokazała zdjęcia

Dziewczynka
fot. instagram.com/talytayoussef/

Mayah to dwuletnia dziewczynka, która cierpi na niespotykaną chorobę. Jest genetycznie obciążona piebaldyzmem. Objawia się to u niej częściowo jaśniejszym kolorem włosów. W efekcie dziewczynka wygląda, jakby siwiała.

Piebaldyzm dotknął nie tylko małą Mayah, ale również jej mamę, ciocię, dziadka i kuzynów. Przypadłość nie zatrzymała jednak dziewczynki w spełnianiu marzeń i rozwijaniu zainteresować. Ma zaledwie dwa latka, a już jest gwiazdą w internecie.

Dziewczynka choruje na piebaldyzm

Mayah mieszka ze swoimi rodzicami w Brazylii. Od samego początku jej życie nie jest łatwe. Urodziła się z piebaldyzmem. Ta genetyczna choroba sprawia, że część włosów dziewczynki jest całkowicie biała.

2-latka od urodzenia wyróżniała się na tle rówieśników. Dosyć szybko odczuła, że jest w pewien sposób inna. Mama jednak zdecydowała się ją nauczyć samoakceptacji. Chce, aby dziewczynka kochała siebie i swoją chorobę.

Matka dziewczynka sama cierpi na piebaldyzm. Wspomina, że za młodu zawsze starała się ukryć włosy, aby uniknąć krytycznych komentarzy. Dziś akceptuje się w pełni i chce, aby jej córka również siebie pokochała. Pomagają jej w tym internetowi obserwatorzy, których zachwyca uroda Mayah. Mama dziewczynki pomaga jej się przebierać w kostiumy z bajek i popularnych filmów. 2-latka występowała już jako Cruella De Mon, Anna z "Krainy Lodu" i Rouge z "X-Mena".

Czym jest piebaldyzm?

Piebaldyzm znany jest potocznie jako bielactwo częściowe. Schorzenie to występuje zaledwie u 1 proc. populacji. Związane jest z dysfunkcją melanocytów, czyli barwników znajdujących się w naskórku, włosach czy nawet w oczach. Osobie cierpiącej na piebaldyzm dokucza zmniejszone wytwarzanie melaniny i niszczenie melanocytów przez własny układ immunologiczny.

Bielactwo może być nabyte, jednak pojęcie piebaldyzm odnosi się do bielactwa częściowego. Charakteryzuje się tym, że jest obecny już od momentu narodzin.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: parenting.pl, wylecz.to

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: