Dlaczego dzieci lunatykują? Wyjaśniamy, jak zareagować na zaburzenia snu
Kiedy rodzice przyłapią dziecko na lunatykowaniu, od razu wpadają w panikę. Często niepotrzebnie. Wbrew pozorom przypadłość ta u dzieci jest dość powszechna. Jej przyczyny mogą być różne. W tym artykule dowiecie się, dlaczego dzieci lunatykują i jak sobie z tym radzić.
Epizody lunatykowania u dzieci często są nieszkodliwe i mijają przed 10 rokiem życia. Rodzice jednak starają się im zaradzić wcześniej, gdyż boją się, że dziecko zrobi sobie krzywdę. Podpowiadamy, co robić.
Dlaczego dzieci lunatykują?
Lunatykowanie to swego rodzaju połączenie snu i przebudzenia. W tym stanie ludzie potrafią chodzić po mieszkaniu, otwierać drzwi, a nawet wykonywać codzienne czynności domowe. Według specjalistów co trzecie dziecko w wieku 4-8 lat chociaż raz lunatykowało. Jest to zatem niezwykle popularna przypadłość, mimo tego często budzi niepokój wśród opiekunów.
Lunatykowanie u dzieci najczęściej jest efektem genetyki lub niedojrzałości układu nerwowego. Z reguły mija przed przekroczeniem 10. roku życia. Istnieją jednak jeszcze inne, bardziej złożone powody lunatykowania. Należą do nich:
- zmęczenie,
- brak snu,
- przyjmowanie niektórych leków,
- stres
- choroby.
W niektórych z tych przypadków potrzebna może być konsultacja z psychologiem lub innym specjalistą.
Jeśli epizody lunatykowania zdarzają się regularnie i nie tracą na częstotliwości, najlepiej zwrócić się z prośbą o pomoc do lekarza rodzinnego.
Co robić, gdy dziecko lunatykuje?
Jeśli dziecko podczas epizodów lunatykowania dopuszczało się niebezpiecznych i zagrażających życiu czynności, trzeba je mieć na oku. Normą dla tzw. sennowłództwa jest mówienie, chodzenie po domu, siadania na łóżku, a nawet ubieranie się, czytanie, jedzenie czy bawienie się zabawkami. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dziecko może próbować wyjść z domu lub co gorsze, zacząć wychylać się przez okno. Nie wolno tego bagatelizować. Co zatem robić?
Lunatykującego dziecka nie powinno się gwałtownie wybudzać ze snu. Trzeba do niego podchodzić bardzo delikatnie. Najlepiej zaprowadzić je do łóżka i spróbować położyć z powrotem spać.
Warto zabezpieczyć wszystkie ostre i niebezpieczne przedmioty, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, a także zablokować dojścia do schodów, balkonów czy drzwi wejściowych.
Czy lunatykowaniu u dziecka można zapobiec?
Lunatykowaniu dziecka można spróbować zapobiec na kilka sposobów. Głównym celem jest zapewnienie dziecku spokoju i odprężenia. Specjaliści zalecają wypróbowanie przed snem następujących czynności:
- gorącą kąpiel,
- masaż,
- czytanie bajek,
- śpiewanie kołysanek
- delikatne głaskanie.
Zobacz także:
Dlaczego lepiej się śpi, gdy pada deszcz?
Naukowcy alarmują: wzrost zatruć melatoniną wśród dzieci
Dlaczego dzieci pocą się w czasie snu?