portalparentingowy.pl
Dziewczynka lunatykuje

fot. pixelshot, canva.com

Dlaczego dzieci lunatykują? Wyjaśniamy, jak zareagować na zaburzenia snu

13 Listopada 2021

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Kiedy rodzice przyłapią dziecko na lunatykowaniu, od razu wpadają w panikę. Często niepotrzebnie. Wbrew pozorom przypadłość ta u dzieci jest dość powszechna. Jej przyczyny mogą być różne. W tym artykule dowiecie się, dlaczego dzieci lunatykują i jak sobie z tym radzić.

Epizody lunatykowania u dzieci często są nieszkodliwe i mijają przed 10 rokiem życia. Rodzice jednak starają się im zaradzić wcześniej, gdyż boją się, że dziecko zrobi sobie krzywdę. Podpowiadamy, co robić.

Dlaczego dzieci lunatykują?

Lunatykowanie to swego rodzaju połączenie snu i przebudzenia. W tym stanie ludzie potrafią chodzić po mieszkaniu, otwierać drzwi, a nawet wykonywać codzienne czynności domowe. Według specjalistów co trzecie dziecko w wieku 4-8 lat chociaż raz lunatykowało. Jest to zatem niezwykle popularna przypadłość, mimo tego często budzi niepokój wśród opiekunów.

Lunatykowanie u dzieci najczęściej jest efektem genetyki lub niedojrzałości układu nerwowego. Z reguły mija przed przekroczeniem 10 roku życia. Istnieją jednak jeszcze inne, bardziej złożone powody lunatykowania. Należą do nich: zmęczenie, brak snu, przyjmowanie niektórych leków, stres lub choroby. W niektórych z tych przypadków potrzebna może być konsultacja z psychologiem lub innym specjalistą. Zatem jeśli epizody lunatykowania zdarzają się regularnie i nie tracą na częstotliwości, najlepiej zwrócić się z prośbą o pomoc do lekarza rodzinnego.

Cebula

Czy dzieci mogą jeść cebulę? Wyjaśniamy

CZYTAJ DALEJ

Co robić, gdy dziecko lunatykuje?

Jeśli dziecko podczas epizodów lunatykowania dopuszczało się niebezpiecznych i zagrażających życiu czynności, trzeba je mieć na oku. Normą dla tzw. sennowłództwa jest mówienie, chodzenie po domu, siadania na łóżku, a nawet ubieranie się, czytanie, jedzenie czy bawienie się zabawkami. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dziecko może próbować wyjść z domu lub co gorsze, zacząć wychylać się przez okno. Nie wolno tego bagatelizować. Co zatem robić?

Lunatykującego dziecka nie powinno się gwałtownie wybudzać ze snu. Trzeba do niego podchodzić bardzo delikatnie. Najlepiej zaprowadzić je do łóżka i spróbować położyć z powrotem spać. Aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, warto zabezpieczyć wszystkie ostre i niebezpieczne przedmioty, a także zablokować dojścia do schodów, balkonów czy drzwi wejściowych.

Lunatykowaniu dziecka można spróbować zapobiec na kilka sposobów. Głównym celem jest zapewnienie dziecku spokoju i odprężenia. Specjaliści zalecają: gorącą kąpiel, masaż, czytanie bajek, śpiewanie kołysanek czy delikatne głaskanie.

Źródło: medme.pl, parenting.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

  • Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę

  • Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan

Czy dobrze znasz się na dzieciach? Ten quiz wyjaśni wszystkie wątpliwości!

Pytanie 1 z 10

Na czym polega zespół Angelmana?

Niespotykane imiona dzieci Halejcio, Bardowskiej i Kowalczyk. Komenda nadał kultowe imię synowi

Slajd 1 z 4

Syn Justyny Kowalczyk towarzyszy jej w treningach

Justyna Kowalczyk niedawno została mamą, ale jak pokazuje w mediach społecznościowych, bardzo szybko wróciła do aktywności sportowej. W treningach towarzyszy jej syn, któremu nadała imię Hugo.Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Już w niedzielę na ulice wyjedzie "Zaczytany autobus"

Czytaj więcej >
fot. Julia Pavaliuk, canva.com

Dziecko

Nauka ekologii od małego - połącz naukę i zabawę!

Czytaj więcej >

Dziecko

Szczepienia dzieci. Opinia Europejskiej Agencji Leków

Czytaj więcej >

Dziecko

Prezent dla dziewczynki. Podpowiadamy, czego lepiej nie kupować

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak dziecko może zarobić pieniądze? Możliwości jest wiele, podpowiadamy

Czytaj więcej >

Dziecko

Sposoby na katar u dziecka. Jak działa maść majerankowa?

Czytaj więcej >