Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Dlaczego lepiej się śpi, gdy pada deszcz? Nic tak nie ułatwia zasypiania!
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 17.07.2023 16:25

Dlaczego lepiej się śpi, gdy pada deszcz? Nic tak nie ułatwia zasypiania!

lepszy sen podczas deszczu
fot. Pixaby

Dlaczego lepiej się zasypia i śpi, gdy pada deszcz? Odpowiedź na to pytanie jest związana z kilkoma czynnikami. 

Deszczowe wieczory i noce to idealny czas na odprężenie i regenerację w trakcie snu. Sprawdź, dlaczego sen staje się głębszy i bardziej efektywny, gdy deszcz delikatnie stuka o parapet. Dlaczego szybciej się zasypia? Poznaj wpływ dźwięków deszczu na jakość snu. 

Deszcz wpływa na mózg jak biały szum

Odgłosy deszczu składają się z serii powtarzających się dźwięków, takich jak szum wody, uderzenia kropel o różne powierzchnie, np. stukanie o parapet, szybę lub dach, a także szelest liści. 

Te powtarzalne odgłosy wpływają na człowieka kojąco i relaksująco. Uspokajają umysł i ciało. Działają jak biały szum, który maskuje inne dźwięki i przyciąga uwagę. Pomagają tym samym zrelaksować się, skupić na tym, co robimy (np. na nauce) lub po prostu spokojnie i szybko zasnąć.
 

Gdy pada deszcz, lepiej się oddycha

Podczas deszczu powietrze staje się bardziej czyste i świeże. Deszcz usuwa zanieczyszczenia, kurz i alergeny. Sprawia, że ich cząsteczki przestają unosić się w powietrzu i opadają na ziemię. To pomaga osobom cierpiącym na alergie lub problemy z oddychaniem. Czyste powietrze pozwala na zdrowszy i bardziej regenerujący sen. 

Gdy pada, powietrze się ochładza

Deszcz wpływa na temperaturę otoczenia. W deszczowe dni często jest nieco chłodniej, a to, jak wiadomo, stwarza przyjemniejszą atmosferę do snu. 

Świeże, wilgotne powietrze i niższa temperatura pomagają w zasypianiu i utrzymaniu odpowiedniego poziomu komfortu termicznego w nocy. 

 

Gdy pada, jest ciszej

Deszcz oznacza zmniejszoną aktywność na zewnątrz. A jak wiadomo, w spokojnym otoczeniu śpi się lepiej. Mniej hałasu z ulicy, mniejszy ruch samochodowy sprzyjają szybszemu zasypianiu, zwłaszcza jeśli jesteśmy wrażliwi na dźwięki i różne bodźce dochodzące z zewnątrz.

Zobacz też:

Dlaczego dzieci lunatykują?
Co oznacza sen o dziecku?
Czy niemowlę może spać na brzuchu?