Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Dodatkowe pieniądze na nowy rok szkolny. Rodzice mogą dostać 1500 zł

Dodatkowe pieniądze na nowy rok szkolny. Rodzice mogą dostać 1500 zł

Rodzina z dziećmi
Fot. East News/Marek Bazak

Nowy rok szkolny to zawsze duży stres. Dzieci załamują ręce nad końcem wakacji, rodzice nad cenami wyprawki i podręczników. Jednak na rok szkolny 2024/2025 można dostać spore dofinansowanie. Rodzice mogą otrzymać dodatkowe 1500 zł na dziecko.

Taką kwotę można zebrać z kilku świadczeń i na pewno przyda się na sfinansowanie wyprawki. Jeśli jednak chcesz otrzymać ją jeszcze w wakacje, musisz się pospieszyć! Wnioski trzeba składać jak najszybciej!

800+ w nowym okresie rozliczeniowym

Okres wypłacania świadczenia 800+ trwa rok — od czerwca do czerwca. A to oznacza, że co roku trzeba składać nowe wnioski. Czas jest do końca kwietnia, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłat. Jeśli jednak nadal nie złożyłeś wniosku, możesz to zrobić i nie stracisz pieniędzy za czerwiec. Zostanie wypłacone ci wyrównanie wraz z pierwszą wypłatą.

Jednak trzeba się pospieszyć. Wniosek o 800+ można złożyć osobiście w oddziale ZUS-u, poprzez portal Emp@tia, przez PUE ZUS, aplikację mobilną ZUS lub bankowość elektroniczną. Świadczenie 800+ należy się na każde dziecko, bez żadnych warunków i progów finansowych.

Chłopcy z książką
Fot. Pixabay/Vika_Glitter

Pieniądze na początek roku szkolnego: Dobry Start

Kolejnym świadczeniem, które może być przydatne w czasie finansowania wyprawki, jest Dobry Start. Jest przyznawane niezależnie od dochodu. Rodzice mogą otrzymać 300 zł na każde dziecko jednorazowo. Świadczenie powstało po to, by ułatwić kupienie podręczników i rzeczy potrzebnych do szkoły.

Wsparcie przysługuje na dzieci do 20 r.ż. (a do 24 r.ż. dla dzieci niepełnosprawnych). Zostaje wypłacone na wniosek rodziców do ZUS-u. W tym roku termin ich składania przypada na okres od 1 lipca do 30 listopada. Jeśli szybko złożysz dokumenty, pieniądze dostaniesz jeszcze w wakacje.

Dodatek do zasiłku rodzinnego

Z tytułu zbliżającego się rozpoczęcia roku szkolnego możesz także dostać dodatek do zasiłku rodzinnego. Wynosi on 100 zł — to kolejne pieniądze, które mogą podratować rodzinny budżet w okresie kupowania wyprawki. Jednak ten dodatek jest wypłacany rodzinom, które pobierają zasiłek rodzinny i spełniają kryterium dochodowe.

W tym roku dochód na członka rodziny nie może przekraczać 674 zł. Jeśli w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, próg dochodowy wynosi 764 zł. Wnioski już można składać, termin mija 31 października.

Na dodatkowe środki mogą liczyć także rodzice wychowujące dzieci w pojedynkę. Jeśli pobierają zasiłek rodzinny, mogą otrzymać dodatek w wysokości 193 zł miesięcznie na dziecko (lub 273 zł, jeśli dziecko jest niepełnosprawne). Maksymalna kwota na wszystkie dzieci nie może przekraczać 386 zł. Wnioski można składać przez cały rok.

Dodatkowe pieniądze dla rodziców uczniów

Państwo oferuje także pomoc rodzicom, których dzieci uczą się poza miejscem zamieszkania. Dotyczy to zwłaszcza licealistów, którzy często muszą dojeżdżać z rodzinnych wsi nawet kilkadziesiąt kilometrów.

W nowym roku szkolnym na takie dziecko można otrzymać 113 zł miesięcznie, dodatek jest wypłacany przez 10 miesięcy, jeśli uczeń zamieszka w bursie lub wynajętym mieszkaniu. Jeśli będzie dojeżdżał, świadczenie wyniesie 69 zł miesięcznie.

Dodatek przysługuje tylko rodzicom, którzy otrzymują zasiłek rodzinny, więc spełniają warunki dochodowe: 674 zł na osobę w rodzinie. Złożenie wniosku teraz gwarantuje wypłatę środków przez cały kolejny rok szkolny.

Zobacz także:

Wypłaty 800+ w lipcu opóźnione. Niektórzy nie dostaną pieniędzy przed urlopem

Nowa transza 300+ już pewna. Lada dzień będzie można składać wnioski, decyzja na PUE

Zarabiamy 13 tys. złotych i nie stać nas na wakacje. Na chleb pożyczamy od mojej matki

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?