Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Rodzice zapomnieli o wnioskach o 800+ i nie dostaną pieniędzy. ZUS apeluje o składanie dokumentów
Beata Łajca
Beata Łajca 13.06.2024 11:04

Rodzice zapomnieli o wnioskach o 800+ i nie dostaną pieniędzy. ZUS apeluje o składanie dokumentów

rodzina
fot. Pixabay/Suprising_SnapShots

Nawet 200 tys. rodzin nie dostanie 800+ za czerwiec. Grozi im też utrata prawa do świadczenia, jeżeli w ciągu najbliższych 16 dni niczego nie zrobią. Termin na składanie wniosków minął 30 kwietnia.

Teoretycznie wnioski można składać przez cały rok, ale ci, którzy nie zrobią tego do końca czerwca, stracą prawo do świadczenia za ten miesiąc. 800+ jest wypłacane z wyrównaniem tylko dla tych spóźnialskich, którzy wyrobią się w terminie.

Kiedy wyrównanie 800+

Termin na składanie wniosków o 800+ na nowy okres świadczeniowy minął 30 kwietnia. Dokumenty można, co prawda, wysyłać przez cały rok, ale nie warto zwlekać. Bo wyrównanie nie będzie przysługiwało każdemu.

Rodzice, którzy złożą wniosek do 30 czerwca pierwszą wypłatę 800+ dostaną do końca sierpnia i będzie ona powiększona o wyrównanie za wcześniejsze miesiące, gdy przelewy nie docierały. Ale wystarczy spóźnić się o jeden dzień i wysłać dokumenty 1 lipca, aby prawo do wyrównania stracić.

ludzie, Warszawa
fot. Pixabay/Pixounaut

800+ za czerwiec nie zostanie wypłacone

Iwona Kowalska-Matis, regionalny dolnośląski rzecznik prasowy ZUS ostrzega:

Po czerwcu prawo do świadczenia będzie już tylko przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. A to oznacza, że jeżeli wniosek wpłynie w lipcu, to rodzic straci świadczenie za czerwiec. Wyjątkiem są rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka.

Przelewy 800+ w czerwcu trafią tylko do tych, którzy złożyli wniosek przed 30 kwietnia. Rodzice, którzy zrobili to w maju lub czerwcu, pierwsze pieniądze zobaczą odpowiednio w lipcu i sierpniu. Oni też dostaną wyrównanie za czerwiec. A wszyscy ci, którzy nie wyrobią się przed 30 czerwca, na wyrównanie liczyć już nie mogą.

Wniosek o 800+

Nowy okres rozliczeniowy 800+ trwa od 01.06.2024 do 31.05.2025. Co miesiąc świadczenie jest wypłacane prawie 7 mln dzieci w całym kraju. 

Przypominamy, że wniosek o 800+ można złożyć tylko elektronicznie, na jeden z czterech sposobów:

  • przez konto PUE ZUS, 
  • przez aplikację mZUS, 
  • za pośrednictwem bankowości elektronicznej,
  • przez portal Emp@tia.

Zobacz także:

Dodatkowe 800 zł dla rodziców. Wypłata już w piątek

Wnioski o 800+ można składać cały rok. Wszystko, co musisz wiedzieć

Podwójne wypłaty 800+ w czerwcu. Kiedy ZUS przeleje świadczenie?

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?