portalparentingowy.pl
Zasiłek opiekuńczy po 28 marca

Fot. unsplash.com/@4dgraphic

Od dzisiaj zamknięte przedszkola i żłobki. Co z zasiłkiem opiekuńczym?

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Krótka

Udostępnij:

Od dzisiaj do 11 kwietnia zawieszono funkcjonowanie przedszkoli, żłobków oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach. Ograniczenie ma pomóc w walce z pandemią koronawirusa. W związku z zamknięciem placówek zasiłek opiekuńczy zosta

Właśnie weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki dotyczące czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty. Jak w tej sytuacji wygląda kwestia zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców

W związku z nowym rozporządzeniem od 29 marca do 11 kwietnia przedszkola, żłobki, szkoły i kluby dziecięce zostają zamknięte lub działają na wyjątkowych zasadach. Od dziś zajęcia w większości przypadków będą realizowane zdalnie.

- Z uwagi na trudną sytuację epidemiczną w kraju i rozszerzenie obowiązujących obostrzeń Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak podaje portal money.pl, zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 11 kwietnia i będzie on przysługiwał na tych samych zasadach jak dotychczas.

- Rodzice i opiekunowie nie muszą się o nic martwić, nic się w tym zakresie nie zmienia - mówiła Marlena Maląg.

Komu przysługuje zasiłek?

Rodzice mają prawo do zasiłku w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka lub klubu dziecięcego, jeśli zamknięcie to miało związek z COVID-19.

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał także w przypadku, gdy żłobek, przedszkole, klub dziecięcy czy inna placówka nie będzie mogła zapewnić dziennej opieki dziecku z powodu pandemii.

Zarówno zasiłek przyznawany na zasadach ogólnych, jak i ten z powodu COVID-19, wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Jest wypłacany za każdy dzień sprawowanej opieki, nawet jeśli przypada ona w dni ustawowo wolne od pracy.

Trzeba pamiętać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który jest przyznawany na tzw. zasadach ogólnych.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: money.pl / polsatnews.pl

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >