Zasiłek opiekuńczy po 28 marca
Fot. unsplash.com/@4dgraphic
Kamila Krótka - 29 Marca 2021

Od dzisiaj zamknięte przedszkola i żłobki. Co z zasiłkiem opiekuńczym?

Od dzisiaj do 11 kwietnia zawieszono funkcjonowanie przedszkoli, żłobków oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach. Ograniczenie ma pomóc w walce z pandemią koronawirusa. W związku z zamknięciem placówek zasiłek opiekuńczy został przedłużony.

Właśnie weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki dotyczące czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty. Jak w tej sytuacji wygląda kwestia zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców

W związku z nowym rozporządzeniem od 29 marca do 11 kwietnia przedszkola, żłobki, szkoły i kluby dziecięce zostają zamknięte lub działają na wyjątkowych zasadach. Od dziś zajęcia w większości przypadków będą realizowane zdalnie.

- Z uwagi na trudną sytuację epidemiczną w kraju i rozszerzenie obowiązujących obostrzeń Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak podaje portal money.pl, zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 11 kwietnia i będzie on przysługiwał na tych samych zasadach jak dotychczas.

- Rodzice i opiekunowie nie muszą się o nic martwić, nic się w tym zakresie nie zmienia - mówiła Marlena Maląg.

Nigdy nie chciała mieć dzieci. Kiedy urodziła córkę, pokochała ją od pierwszego wejrzeniaNigdy nie chciała mieć dzieci. Kiedy urodziła córkę, pokochała ją od pierwszego wejrzeniaCzytaj dalej

Komu przysługuje zasiłek?

Rodzice mają prawo do zasiłku w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka lub klubu dziecięcego, jeśli zamknięcie to miało związek z COVID-19.

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał także w przypadku, gdy żłobek, przedszkole, klub dziecięcy czy inna placówka nie będzie mogła zapewnić dziennej opieki dziecku z powodu pandemii.

Zarówno zasiłek przyznawany na zasadach ogólnych, jak i ten z powodu COVID-19, wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Jest wypłacany za każdy dzień sprawowanej opieki, nawet jeśli przypada ona w dni ustawowo wolne od pracy.

Trzeba pamiętać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który jest przyznawany na tzw. zasadach ogólnych.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: money.pl / polsatnews.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News