Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Żłobek

Żłobek – co to jest? Podstawowe informacje

Żłobek to instytucja, w ramach której świadczona jest opieka nad dziećmi od 20 tygodnia życia do 3 roku życia. Powstała ona w celu umożliwienia rodzicom dziecka rozwoju zawodowego, w którym macierzyństwo nie stanowiłoby przeszkody, a skorzystanie z rozwiązań alternatywnych byłoby poza zasięgiem rodziców dziecka.

Dzieci przebywające w żłobkach są traktowane w taki sposób, by imitować ich naturalny pobyt w domu. Otaczane są niezbędną, fachową opieką, a także – w zależności od ich wieku – zapewniana im jest dobrze do nich dostosowana edukacja. Choć zwolennicy żłobków podkreślają, że pobyt w nich ma wiele zalet dla dzieci i wspomaga ich rozwój, to wielu rodziców nadal nie jest do tego przekonanych, stawiając na alternatywne rozwiązania.

Czym się różni żłobek od przedszkola?

Żłobek od przedszkola różni się przede wszystkim czasem, w jakim dziecko można do niego zapisać. Żłobki przeznaczone są dla najmniejszych dzieci – od 20 tygodnia życia do ukończenia przez nie 3 roku życia (w ważnych przypadkach do 4). Co ważne, reguły naboru każdorazowo określać będzie statut żłobka, wobec czego mogą w nim zostać ujęte kryteria specjalne, w ramach których na przykład do placówki będą przyjmowane wyłącznie dzieci od 1 roku życia.

Przedszkole z kolei jest przeznaczone dla dzieci od 3 do 6 roku życia, a standardy w nim panujące znacznie bardziej odpowiadają temu, czego spodziewać można się po szkołach – choć nadal wszystko dostosowywane jest do wieku maluchów.

Pobyt dziecka w żłobku – o czym trzeba pamiętać?

Na wstępie należy zaznaczyć, że pobyt dziecka w żłobku każdorazowo regulowany jest przez regulamin wewnętrzny placówki, czyli statut – nie może on wykraczać poza normy prawne przewidziane dla żłobków, ale może konkretyzować wiele aspektów pobytu dziecka w żłobku. 

Oprócz zakresu wiekowego umożliwiającego rekrutację, żłobki określają także czas, jaki dzieci będą mogły spędzać w placówce – na ogół jest to 10 godzin. W sytuacjach nagłych czas ten może zostać wydłużony, o ile regulamin żłobka na to pozwala. Oczywiście odbywać się to będzie za dodatkową opłatą.

Jakie są alternatywy dla żłobka?

W wielu przypadkach młodym rodzicom trudno będzie szukać alternatyw, które pozwolą im połączyć macierzyństwo z rozwojem zawodowej kariery. Smutną prawdą jest to, że w wielu przypadkach – gdy rodzice nie mogą sobie pozwolić na żłobek – jedno z nich decyduje się na przerwanie swojej kariery.

Jedną z bardziej naturalnych alternatyw stanowi oddanie dziecka pod opiekę dziadków, choć oczywiście nadal nie jest to rozwiązanie, które będzie dostępne dla wszystkich.

Pokaż więcej

mama z dziećmi
09.05.2024 11:28 Babciowe pogrąży rodziców. Zamiast zyskać pieniądze, stracą zasiłki

Babciowe to sztandarowy program rządu. Premier chwali się, że pierwsze wypłaty trafią do rodziców już w październiku. Ale nowe świadczenie ma swoje ciemne strony, o których nikt nie mówi. 1500 zł równie łatwo dostać, jak stracić.Wystarczy, że rodzic dostanie wypowiedzenie z pracy. Wtedy nie tylko zostanie bez głównego źródła utrzymania. Straci też babciowe. 1500 zł będzie się też liczyć do dochodu na osobę wyliczanego do zasiłku rodzinnego. Niektóre rodziny stracą więc do niego prawo. Jakie jeszcze haczyki kryją się w programie Aktywny rodzic?

przedszkole żłobek
01.05.2024 14:16 Czy żłobki i przedszkola są czynne 2 maja? Nie wszyscy wzięli wolne

1 i 3 maja są świętami ustawowymi wolnymi od pracy. W tych dniach nieliczni muszą iść do biura. Ale co z 2 maja? Zwyczajowo to dzień wolny brany w ramach majówki, ale ma takiego obowiązku. Bywa, że rodzice muszą tego dnia pracować. Czy żłobki i przedszkola powinny być wtedy otwarte? 

dzieci w żłobku
28.04.2024 10:02 Tu dzieci nie chodzą do żłobka, bo państwo ich nie zakłada. Zgadniecie, co to za kraj?

Instytucja żłobka w tym kraju nie istnieje. Dzieci są przyjmowane do przedszkoli jeszcze przed ukończeniem roku, a placówki są publiczne i prywatne, ale nigdy darmowe. A kiedy chętnych jest więcej niż miejsc, jako pierwsze przyjmowane są dzieci, których język ojczysty, jest inny niż obowiązujący.Edukacja w tym kraju kompletnie różni się od systemu obowiązującego w Polsce. Zaczyna się już od przedszkoli. Większość dzieci chodzi do placówek w najbliższym sąsiedztwie swojego domu, a mimo surowego klimatu nawet maluszki codziennie wychodzą na dwór. Czy wiesz, jaki to kraj?

żłobek
26.04.2024 10:13 Czy 3-miesięczne dziecko może chodzić do żłobka? Niektórym nie mieści się to w głowie

Gdy rodzi się dziecko, najchętniej bylibyśmy przy nim non-stop. To jednak utopia. Przychodzi taki moment, w którym maluszek musi iść do przedszkola, a często jeszcze wcześniej – do żłobka. Żłobki jednak to takie instytucje, które mają swoich przeciwników.Relacja z mamą lub innym opiekunem, jest najważniejszą potrzebą niemowlęcia i malutkiego dziecka. Wiele osób sprzeciwia się więc wysyłaniu takich szkrabów do żłobków twierdząc, że to może zaburzyć ich rozwój, a nawet rzutować na całą przyszłość dziecka. 

przedszkole sejmowe
15.04.2024 07:05 Hołownia otworzył w Sejmie przedszkole. Dzieci można policzyć na palcach jednej ręki

Są jeszcze tacy, którzy pamiętają przyzakładowe przedszkola, które miały pomagać kobietom wracającym do pracy, znaleźć opiekę dla dzieci. Tym tropem poszedł marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, który, jak zapowiedział, tak zrobił - otworzył klubik malucha w Sejmie. Tylko, ile dzieci z niego korzysta?

Jak wybrać przedszkole
14.03.2024 09:47 Nawet nie wiesz, jakie to ważne! Koniecznie sprawdź, zanim zapiszesz dziecko do przedszkola

Wybór żłobka lub przedszkola to wielka sprawa. W końcu ma to być miejsce, w którym dziecko spędzać będzie dużą część swojego życia. W wielu miastach Polski rekrutacja nadal trwa, a rodzice muszą zdecydować się na wybór placówki.Z drugiej strony nie mamy gwarancji, że dziecko zostanie przyjęte do tej placówki, która wskażemy jako pierwszą. Ten wybór ograniczony jest dostępnością miejsc, jednak są takie kwestie, na które mamy wpływ. Możemy przecież składać dokumenty tylko tam, gdzie spełnione są nasze oczekiwania. A co jest takiego najważniejszego, co powinien mieć żłobek lub przedszkole?

rodzina
11.03.2024 09:44 1200 zł zamiast 800+. Rodzice nie wiedzą, jakie to proste

Większość rodziców nie ma o tym pojęcia. Comiesięczne świadczenie na dziecko można zwiększyć, aż do 1200 zł i to w bardzo prosty sposób. Wystarczy jeden wniosek.Oprócz 800+ rodzicom przysługuje także świadczenie zwane żłobkowym, które w 2024 roku może wynosić aż 400 zł. Wyjaśniamy, komu przysługuje, co trzeba zrobić, aby je dostać i w jakiej formie jest wypłacane.

kolejka przed żłobkiem w Lubaniu
05.03.2024 12:38 Kolejka przed żłobkiem w Lubaniu. Rodzice stali całą noc, żeby zapisać dziecko

W nocy z niedzieli na poniedziałek pod miejskim żłobkiem w Lubaniu doszło do niezwykłej sytuacji. Rodzice z dziećmi, krzesełka turystyczne, grille na placu zabaw. Wszystko to w imię jednego celu: zapisu dziecka do żłobka.Pierwsze osoby stanęły w kolejce już w ciągu dnia. A to dlatego, że w poprzednim roku nie dla wszystkich dzieci wystarczyło miejsc w miejskim żłobku.

czy wysyłać dziecko do żłobka
05.03.2024 10:45 Opiekunki krzyczą na dzieci, popychają je. Oto smutna rzeczywistość żłobków

Na jednej z grup na Facebooku pojawił się wpis, który wywołuje dreszcz grozy. Ktoś opisał to, w jaki sposób traktowane są w żłobku dzieci. Poganiane, popychane, poszturchiwane, często zmuszane do aktywności, których się boją lub krępują, na które nie mają ochoty ani siły.Do żłobków chodzą malutkie dzieci. Wiele z nich nie umie jeszcze mówić. Nie poskarżą się więc w domu. Czy właśnie na tym bazują opiekunki, które tak wyżywają się na swoich podopiecznych? Dlaczego w ogóle takie osoby pracują z dziećmi?

skandal w żłobku w Legionowie
12.02.2024 15:15 "Co żeś zrobił debilu?!". Skandal w legionowskim żłobku

W żłobku miejskim w Legionowie działy się sceny nie do opisania. Jeden z rodziców nagrał skandaliczne słowa opiekunek. Nauczycielki obrażały i straszyły dzieci, używając przy tym wulgarnych słów.O całej sprawie rodziców powiadomiła dyrektorka żłobka. Kobiety zostały zwolnione dyscyplinarnie, a zdarzenie zgłoszono na policję, która bada sprawę.

Dzieci w przedszkolu
07.02.2024 11:55 Codziennie nowa "ciocia". Dla dzieci to istna katorga

Z zawodu odchodzi wielu nauczycieli, nawet ci, którzy mają do niego największe predyspozycje. Z ciągłymi brakami kadrowymi borykają się chyba wszystkie placówki. Ale w żłobkach i przedszkolach zmiany odczuwane są najmocniej.Dzieci bardzo przywiązują się do opiekunek i nauczycielek przedszkolnych. W końcu są to osoby, z którymi spędzają mnóstwo czasu. Do których się przytulają i biegną po wsparcie, gdy kolega zabierze im zabawkę. Jak wytłumaczyć 2-, czy nawet 4-latkowi, że jego ulubiona ciocia już więcej się nie pojawi?

Ile zarabia niania?
05.02.2024 15:37 Ile zarabiają nianie? Od stawek za godzinę, aż kręci się w głowie

Wszystko, co piękne, kiedyś się kończy, także urlop macierzyński. Przychodzi dzień, w którym trzeba wrócić do pracy. Są oczywiście też mamy, które cieszą się na ten moment, bo po prostu lubią swój zawód.Ale wszystkie, zarówno te, które wracają chętnie, jak i te, które wolałyby jeszcze trochę pocieszyć się dniami spędzanymi tylko z dzieckiem, stresują się, bo maluszkowi trzeba zapewnić opiekę. A ta kosztuje.

Jedzenie w przedszkolu
19.01.2024 08:44 Karmią gorzej niż 30 lat temu. Jadłospis ze żłobka wkurzył rodziców

Jadłospisy w przedszkolach i żłobkach pozostawiają wiele do życzenia. Rodzice się martwią, bo wkładają dużo wysiłku w to, by nauczyć dzieci jeść zdrowo. Starają się eliminować z ich diety cukier, kwasy tłuszczowe oraz wysokoprzetworzone produkty, ale w placówkach dziecko i tak je dostaje.Wiadomo, że maluchy uwielbiają wszystko, co mączne i słodkie. Nie chodzi o to, by wszystkiego zabraniać, ale by zachować zdrowy balans. A w wielu żłobkach czy przedszkolach nie ma mowy o żadnej równowadze.

Dzieci w żłobku
18.01.2024 08:16 Najdroższe publiczne żłobki w Polsce. Tu rodzice płacą krocie [MAPA]

Pobyt w żłobku publicznym nie jest darmowy. Rodzice pokrywają tylko część kosztów, pozostałą płacą samorządy. Ceny nie były wygórowane, opłata za czesne to zazwyczaj kilkaset złotych. Od nowego roku jednak rodzice dostają informacje o podwyżkach.Tak drogo jeszcze nie było. Za posłanie dziecka do publicznego żłobka w niektórych miastach trzeba zapłacić krocie. Jest tylko trochę taniej niż w prywatnych placówkach.

Kobieta wjechałą samochodem do żłobka, Lublin
16.01.2024 14:20 Kobieta staranowała żłobek. "Pomyliła gaz z hamulcem"

W poniedziałek w jednym ze żłobków w Lublinie wydarzyła się tragedia. Rozpędzony samochód przebił się przez ścianę i wpadł do sali, w której na co dzień bawią się dzieci.Do wypadku doszło w żłobku przy ulicy Strzeszewskiego około godziny 16. Sytuacja była bardzo niebezpieczna. Rozpędzony samochód uderzył w budynek z taką siłą, że rozbił ścianę. Kobieta, która prowadziła pojazd, wjechała do środka.

żłobek w Toruniu działał bez pozwoleń
15.01.2024 10:32 Skandal w żłobku w Toruniu. Rodzice donieśli na dyrektorkę

Z dnia na dzień podniesiono opłaty za żłobek o 30 proc. Jednak to nie jedyne, co budzi niepokój rodziców z Torunia. Okazuje się, że placówka, do której uczęszczają ich dzieci, przez jakiś czas działała bez stosownych pozwoleń i... ubezpieczenia.Zaniepokojeni zgłosili sprawę do urzędu miasta. Sprawę bada Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

Dziecko pogryzione w żłobku
12.01.2024 11:48 Koszmar w żłobku. Pogryziony do krwi chłopiec trafił do szpitala

Mały Antoś miał liczne rany na twarzy, szyi, uchu i rączce, buzia malucha była cała we krwi. I chociaż opiekunki zdążyły go przebrać, wyglądało to bardzo poważnie. Mama dostała informację, że dziecko zostało pogryzione.Całe zdarzenie miało miejsce w Skarżysku-Kamiennej. 1,5-roczny chłopiec miał tak poważne rany, że trafił do szpitala na 4 dni. W sali nie było monitoringu. Okoliczności zdarzenia ciągle bada policja.

leżakowanie w żłobku
11.10.2023 10:02 Leżakowanie w oparach alkoholu. Szokujące praktyki w polskim żłobku

Na jednej z grup na Facebooku napisała zaniepokojona mama kilkulatki. Kobieta chciała poznać zdanie społeczności na temat inhalowania dzieci alkoholem. "Czy to normalne?" - pytała. Jak się okazuje, takie praktyki stosuje żłobek, do którego uczęszczać ma jej córka.Amol, znany i ceniony od dziesięcioleci środek na bazie alkoholu, miał być rozpylany w ramach aromaterapii, gdy maluchy spały w placówce. Lepszy sen w oparach spirytusu brzmi... kuriozalnie i niebezpiecznie.

żłobek miejski w Imielinie
16.09.2023 08:47 Rodzice łapią się za głowę. Ceny za żłobek ściągnięte z kosmosu

Kiedy kończy się urlop rodzicielski, młodzi rodzice stają przed dylematem, co zrobić dalej. Czy zatrudnić nianię, czy posłać dziecko do żłobka? Ten drugi wydaje się być korzystniejszym finansowo rozwiązaniem. Jednak nie dla wszystkich. Mieszkańcy śląskiego Imielina przekonują, że w ich mieście, żłobek jest tylko dla bogaczy.Budowa nowej placówki rozpoczęła się przed dwoma laty. Pochłonęła niebagatelną kwotę 17,5 mln zł. Po hucznym otwarciu rozpoczęła się głośna afera, bo rodzice maluchów alarmują, że opłaty za opiekę nad dzieckiem są najwyższe w kraju.

Adam Darski - Nergal i sprawa żłobka na Powiślu
07.09.2023 13:03 Nergal prowadzi krucjatę przeciw dzieciom. Ciąga żłobek po sądach

Od dwóch lat głośno jest o żłobku, który zakłóca spokojne życie mieszkańców kamienicy na warszawskim Powiślu. Jednym z nich jest Nergal. Jego skargi do administracji właśnie przyniosły efekt. O nieszczęśliwym sąsiedztwie pisały najważniejsze media w kraju. Sprawa trafiła do sądu. Teraz jest ciąg dalszy.

Joanna Opozda z synem
31.08.2023 13:58 Opozda nie pośle synka do żłobka. Podała zaskakujący powód

Zbliża się nowy rok szkolny. Oprócz przedszkolaków i szkolniaków do placówek edukacyjnych ruszają również młodsze dzieci. Nabór w żłobkach trwa, jednak nie wszyscy rodzice chcą posłać tam dziecko. Swoje zdanie w tej kwestii wyraziła aktorka Joanna Opozda. Wielu rodziców może się z nią zgodzić.Zaledwie trzy dni wystarczyły, aby Joanna Opozda zrezygnowała z pomysłu posłania 1,5-rocznego Vincenta do żłobka. Co ją tak zdenerwowało? 

chłopiec canva PRO
09.06.2022 10:06 1,5-roczny chłopiec błąkał się sam po ulicy. "Panie ze żłobka nie szukały dziecka poza budynkiem"

7 czerwca w jednym z warszawskich żłobków doszło do zajścia, które nigdy nie powinno mieć miejsca. 1,5 roczny chłopiec opuścił budynek placówki i oddalił się o kilkaset metrów. Dziecko znalazła jedna z mieszkanek osiedla."Maluch przebywał poza placówką około pół godziny. Znalazłam go na skrzyżowaniu" - wyznała kobieta we wpisie na Faceboku. Pracownicy żłobka natychmiast wydali oświadczenie, w którym wytłumaczyli, jak doszło do przykrej sytuacji. " Stało się to w wyniku zamieszania" - czytamy.

Nagranie ze żłobka
23.02.2022 01:00 Opiekunka znęcała się nad dziećmi w żłobku. Prawda wyszła na jaw, gdy jednemu chłopcu złamała nogę

Rodzice, oddając dziecko w ręce wychowawcy, liczą, że maluch będzie miał zagwarantowaną jak najlepszą opiekę. Podobnym zaufaniem rodzice obdarzyli nauczycielkę ze żłobka Time of Wonder Academy na Florydzie. Okazało się, że kobieta znęcała się nad ich pociechami. Prawda o okrutnym zachowaniu opiekunki wyszła na jaw, gdy jedno z dzieci wróciło do domu ze złamaną ręką. Gdy rodzice zobaczyli nagranie z sali w żłobku, wpadli w rozpacz. Kobieta biła i znęcała się nad dziećmi.

Dziecko w żłobku
03.11.2021 01:00 Wyższe opłaty za żłobek? W wielu miejscach to już pewne

Od przyszłego roku rodziców dotkną podwyżki opłat za żłobek. Według "Gazety Pomorskiej" zostaną one wprowadzone w Bydgoszczy, Grudziądzu i we Włockawku. Jednak mieszkańcy innych części Polski też powinni być na nie gotowi. Wszystko spowodowane jest wzrostem wynagrodzenia minimalnego. W ostatnim czasie Polacy doświadczyli gwałtownego wzrostu cen w prawie każdej sferze gospodarczej. Niedługo mogą one dotknąć również rodziców. Władze miast z województwa kujawsko-pomorskiego już zapowiedziały zmiany.

związane nózki
19.10.2021 02:00 Mama zobaczyła, że panie w żłobku zakleiły jej córeczce stópki taśmą

Pewna mama była w szoku kiedy zobaczyła, co zrobiły jej dziecku opiekunki w żłobku. Kiedy przyszła po córeczkę, ta miała przyklejone taśmą buciki do nóg. Kobiety chciały zapobiec ściągania bucików przez dziecko.Mieszkająca w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych Jessica wysłała swoją półtoraroczną córeczkę do żłobka. Nie mogła się nią zająć, ponieważ pracowała na etat. Nie miała też z kim jej zostawić na ten czas. Żłobek poleciła jej znajoma, która była z niego bardzo zadowolona.

Nagranie z monitoringu
02.10.2021 02:00 Nagranie ze żłobka trafiło do sieci. Zarejestrowano skandaliczne zachowanie opiekunek

Na jaw wyszły przerażające nagrania ze żłobka Time of Wonder Academy na Florydzie. Widać na nich, jak opiekunka znęca się nad podopiecznymi. Jedno dziecko biła tak mocno, że złamała mu nogę. Yamirka Menedez, opiekunka w żłobku, znęcała się nad swoimi podopiecznymi. Jej koleżanka z pracy w żaden sposób nie reagowała na czyny kobiety. Zachowanie 51-latki wyszło na jaw, dopiero gdy pobity przez nią roczny chłopiec trafił pod opiekę lekarza.

pjimage (11)
04.07.2021 02:00 Do sieci trafiła lista wymagań wrocławskiego żłobka. Rodzice są oburzeni

Na Instagramie kilka dni temu pojawiła się kontrowersyjna lista wymagań jednego z wrocławskich żłobków. Jak poinformowała psycholożka Magdalena Komsta, to "autentyk". Oburzone mamy nie pozostawiły tej sytuacji bez komentarza.Dla żadnego rodzica decyzja o posłaniu dziecka do żłobka nie jest łatwa. Szczególny powód do niepokoju pojawia się jednak, gdy widzą oni taką listę, jaka pojawiła się na drzwiach wrocławskiej placówki.

Rodzice znaleźli sposób na obejście obostrzeń
31.03.2021 02:00 Rodzice znaleźli sposób, aby ich dzieci mogły chodzić do przedszkoli i żłobków

Decyzja o zamknięciu przedszkoli i żłobków dla większości dzieci spotkała się z widocznym sprzeciwem ze strony rodziców. Wynika to z faktu, że obostrzenie nie dotyczy niektórych grup zawodowych, przez co część rodziców czuje się pominięta. Dla przykładu dziecko policjanta lub lekarza może korzystać wciąż ze żłobka, lub przedszkola, jeżeli rodzicem dziecka jest np. sprzedawca w sklepie, to już takiej możliwości nie ma.Według rządu ich decyzja o podziale dzieci na te, które mogą i nie mogą chodzić do przedszkoli i żłobków, podyktowana była tym, aby ich rodzice nie musieli w dobie pandemii rezygnować ze swojej pracy. Problem w tym, że wiele grup zawodowych, które również muszą pracować mimo panującej pandemii, nie została ujęta w tych przepisach, przez co pojawiły się kolejne podziały w naszym społeczeństwie.Jednak rodzice, którzy w myśl obostrzeń powinni sami opiekować się dziećmi, mimo obowiązków w pracy, znaleźli sposób, na obejście wprowadzonych ograniczeń. Co ciekawe, wystarczy do tego zaledwie jeden dokument wypełniony w przedszkolu lub żłobku.

  • 1
  • 2